دسته‌ها
گردشگری

جاذبه های دیدنی یزد

جاذبه های دیدنی یزد

یزد یکی از شناخته شده ترین شهرهای کویری ایران است که به دلایل مختلف مشهور می باشد. بسیاری از ایرانیان و غیر ایرانی ها دوست دارند از آنجا که در مورد جاذبه های تاریخی و طبیعی آن شنیده اند از این شهر دیدن کنند. بسیاری از آنها برای دیدن معماری بومی موجود در مناطق بیابانی به یزد می روند. یزد به دلیل جاذبه های گردشگری مانند بادگیرها، عبادت گاه زرتشتیان، صنایع دستی، ابریشم بافی، شیرینی های خوشمزه مانند باقلوا و قطاب (شیرینی های محلی) و … شناخته می شود. سفر به یزد شما را با زندگی در شهرهای کویری و چگونگی کنار آمدن مردم با آن، آشنا می کند. در مورد سیستم آب زیرزمینی (کاریز یا قنات) که ایرانیان برای آن شناخته شده هستند، می آموزید. برای بسیاری از گردشگران بین المللی سفر به ایران بدون سفر به یزد کامل نمی شود. این شهر به دلیل موقعیت مکانی که بین دو کویر اصلی یعنی دشت کویر و دشت لوت قرار دارد، در تابستان بسیار گرم و خشک است. صنعت توریسم در یزد، رونق اخیر خود را مدیون طیف گسترده ای از جاذبه ها از جمله موزه ها، مساجد، معابد، بازارها و باغ های تاریخی است. در اینجا لیستی از 10 جاذبه برتر یزد را به وضوح توضیح می دهیم که در زمان سفر به این شهر می توانید از آنها دیدن نمایید. گفتنی است که شما قادر هستید که بلیط سفر به یزد را به سهولت از سایت معتبر مستر بلیط تهیه نمایید.

مجموعه امیر چخماق

  1. مجموعه امیر چخماق

مجموعه امیر چخماق یزد در قلب شهر، در یک میدان با همین نام واقع شده است. نمای خیره کننده سه طبقه حسینیه، آن را به یکی از بزرگترین سازه های این چنینی در ایران تبدیل کرده است. می توانید به طبقه 1 سازه صعود کرده و به بالای مربع نگاه کنید، اما سطوح بالاتر در دسترس نیست. این ساختمان سه طبقه ایوان های زیبا و متقارن را نشان می دهد که پس از غروب آفتاب روشن و درخشان می شوند. این یکی از بزرگترین حسینیه های کشور است و قدمت آن به قرن پانزدهم بر می گردد، هرچند که بازسازی های بسیاری داشته است. میدان اطرافش تعدادی مغازه شیرینی فروشی، بستنی فروشی و کبابی دارد. اعتقاد بر این بود که این مجموعه قبلاً ورودی شهر بوده است. با این حال، امروزه از آن برای مراسم های مختلف مذهبی مانند عاشورا و اربعین استفاده می شود. طرفداران آیین های مذهبی بسیار تمایل دارند که از این مجموعه دیدن کنند. بلیط هواپیما یزد , بلیط قطار یزد و بلیط اتوبوس یزد را می توان از مستر بلیط رزرو کرد.

  1. مسجد جامع

از هر گوشه شهر، می توانید بنای باشکوه مسجد جامع یزد را ببینید که در قرن 14 ساخته شده است. این بنای تاریخی دارای دو مناره به ارتفاع 48 متر است که بلندترین مناره های کشور می باشند و نمایانگر معماری ایرانی – اسلامی هستند. این مسجد دارای طراحی داخلی چشم نواز و زیبا با کاشی کاری های موزاییک شده و خط قرآنی ظریف است. آیتم های مختلف به کار رفته در طراحی از ابتدای دوره اسلامی تا مرمت در قرن چهاردهم متغیر است. موزائیک های نفیس روی گنبد و میراب و کاشی های بالای ورودی اصلی غربی صحن شاهکارهای خوشنویسی است که نام های مقدس را با الگوهای بی نهایت پیچیده بیرون می آورد. کتیبه هایی از قرن 15 در این مسجد قرار دارند. مشهورترین شیء در موزه کوچک آن که فقط صبح ها باز است، یک تکه پارچه دست ساز می باشد که زمانی کعبه را در مکه زینت می داد.

شهر تاریخی یزد

  1. شهر تاریخی یزد

این قدیمی ترین قسمت از شهر است که به خوبی حفظ شده و هنوز قابلیت سکونت دارد. خانه های این بخش از شهر از آجر و دیوارها از کاه و گل ساخته شده است. برخی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر در اینجا یافت می شود. رنگ زرد و قهوه ای ساختمان های خشتی نشانگر این بوده که این شهر چقدر خشک است، و نشان هایی که به صورت دوره ای نمایانگر می شود، یادآور زیبایی و نبوغ معماری سنتی یزد می باشد. در سال 2017 این مکان به عنوان یک سایت میراث جهانی یونسکو، شامل هزاران خانه مسکونی باستانی به ثبت رسیده است. با پا گذاشتن در این شهر قطعا گوشه هایی از تاریخ کهن ایران برای شما تداعی خواهد شد. دیدن زیبایی های تاریخی و غنی این شهر مطمعنا نظر هر گردشگر و توریستی را به خود جلب می کند، بنابراین توصیه می کنیم بازدید ازآن را در برنامه ریزی های خود قرار دهید. 

برج های سکوت

  1. برج های سکوت

برج های سکوت که به فارسی به آن دخمه گفته می شود، در واقع دو برج دایره ای هستند که در یک منظره بیابانی مختصر ساخته شده اند. این سازه بلند مدور توسط زرتشتیان که در آن اجساد مردگان در بالای برج ها در معرض دید پرندگان قرار می گرفت، استفاده می شد. این برج ها مطمئناً ارزش دیدن دارد. علاوه بر این، در بناهای این برج ها ساختمان های دیگری نیز وجود دارد. برج سکوت از دهه 60 استفاده نشده است. در پای تپه ها چندین بنای دیگر استفاده نشده از زرتشت وجود دارد که شامل یک چاه کم عمق، یک مخزن آب، دو برج بادی کوچک، یک آشپزخانه و یک حمام است. طبق روایتی که قدمت آن به بیش از 3000 سال می رسد، اجساد مردگان بر روی برج ها در سه دایره متحدالمرکز قرار می گرفتند. مردان در دایره بیرونی، زنان در وسط و کودکان در بیرون حلقه قرار داشتند. این آیین ها از قرن 4 و 5 قبل از میلاد کشف شده اند.

غار اشکفت یزدان

  1. غار اشکفت یزدان

این غار کهن در نزدیکی روستای عقدا مستقر است و یکی از غارهای مقدس زرتشتیان بشمار می رود. ورود به غار به دلیل شکل ورودی آن سخت بوده اما وقتی از ورودی عبور می کنید با منطقه وسیعی روبرو می شوید که ظرفیت نگه داشتن هزاران نفر را دارد. چندین حوضچه آب کوچک و بزرگ در آن وجود دارد و بقایای یک ساختمان نیز در آنجا دیده می شود. خاکستر زیادی را می توان در داخل غار مشاهده کرد که نشان می دهد آتش مقدس سال ها در این غار شعله وربوده است. خیلی از افراد علاقه مند به بازدید از این غار قدیمی هستند. با سفر به یزد پیشنهاد می کنیم حتما از آن دیدن کنید که قطعا خالی از لطف نخواهد بود.

 

  1. موزه آب یزد

یکی از با شکوه ترین معماری های ایران که حداقل به 2000 سال پیش برمی گردد کاریز یا قنات است که در سال 2016 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است. یزد به دلیل قنات های زیرزمینی بسیار مشهور می باشد طوری که آن را شهر قنات لقب داده اند. موزه آب یزد، یکی از بهترین ها در نوع خود می باشد، به مردان شجاعی که آنها را ساخته اند، اختصاص دارد. این موزه که در یک عمارت مرمت شده با قنات های قابل مشاهده در زیر آن واقع شده است، از طریق مجموعه ای از عکس ها، نمایشگاه های نقاشی وهنر معماری، نمای زیبایی را به دنیای پنهان ارائه می دهد. در این موزه سیستم آبیاری بی نظیر ایران در 2000 سال پیش، حفاری چاه های مادر (که می تواند به عمق 300 متر مانند قنات نزدیک مشهد) و استفاده از ساعت های توزیع آب را توصیف می شود. این ساعت ها (در اصل کاسه ای با سوراخ در قسمت پایین) به مشخص کردن سهم 15 یا 20 دقیقه آب قابلِ خریداری توسط صاحب خانه یا کشاورز کمک کرده است. قنات ها از خانه های قدیمی و ثروتمند یزد عبور می کنند و در استخرهایی در زیرزمین های معروف به سردآب جمع می شوند.

  1. زورخانه صاحب الزمان

این زورخانه محبوب در یک ساختمان تاریخی در ضلع شمالی میدان امیر چخماق قرار دارد. غالباً برای توریست ها باز است، و می توانند ورزش تمرین کنند گان این فعالیت وزنه برداری و زورخانه ای که در عرفان شیعه ستایش شده را مشاهده کنند. این آیین معنوی در سال 2010 توسط یونسکو به عنوان میراث فرهنگی نامحسوس ایران معرفی و انتخاب شده است. نام های مختلفی برای این مراسم وجود دارد، از جمله: “ورزش پهلوانی” “ورزش قهرمانانه” یا ” ورزش باستانی “. اول تیرماه به عنوان روز احترام به مناسک پهلوانی و زورخانه در ایران شناخته شده و مراسمی در زورخانه ها برگزار می شود. که در آن مردان با استفاده از چوب های سنگین، آیین های پهلوانی و زورخانه را اجرا می کردند. یک مخزن آب  مربوط به قرن پانزدهم در حدود سال 1580 در زیر ساختمان تاسیس شده که امکان بازدید از آن نیز محیا است. این بنا با پنج بادگیر ساخته شده که آن را به یک معماری چشمگیر تبدیل کرده است.

  1. خانه لاری ها

این ساختمان 150 ساله یکی از بهترین خانه های دوره قاجار در یزد است. بادگیر ها، درهای سنتی، پنجره های شیشه ای رنگی، گذرگاه های سرپوشیده و آلاچیق های زیبا، آن را متمایز کرده که به عنوان یکی از بزرگترین خانه های یزد محسوب شود. کارهای ظریف گچ بری، که در آینه ها دیده می شوند، ایوان حیاط را به زیبایی تزیین می کند. یکی از ویژگی های جالب خانه، سکویی است که چهار پایه آن برای جلوگیری از آزار و اذیت عقرب ها در آب فرو رفته است. در گذشته از این سکو برای استراحت در تابستان استفاده شده است. این خانه به دوره قاجار، در منطقه فهادان در یزد باز می گردد. خانه لاری ها از دو بخش مجزا، یک قسمت داخلی و یک قسمت بیرونی و یک حیاط مرکزی تشکیل شده است. قسمت شمالی خانه در طول زمستان و قسمت جنوبی در تابستان مورد استفاده قرار می گرفت. قسمت جنوبی از یک سالن و یک بادگیر تشکیل شده است. در طول پاییز از اتاق آینه، آشپزخانه، انبار در ضلع شرقی خانه استفاده می شد و اتاق های سمت غربی خانه در بهارکاربرد داشته اند. خانه لاری ها اکنون یک موزه است.

  1. باغ دولت آباد

محمد تقی خان در زمان سلسله زند یک خان بزرگ و حاکم یزد بود. او ابتدا یک قنات را به نام دولت آباد ساخت سپس در امتداد قنات، یک عمارت در وسط باغ درست کرد و آن را باغ دولت آباد نامید. این عمارت جایی بود که محمد تقی خان در آن سکونت داشت. این مجموعه شامل چندین ساختمان از جمله: یک ایوان هشت ضلعی، تالار بهشت ​، تالار آینه، درگاه اصلی ورودی و خروجی در جنوب باغ است. گیاهان زیادی در باغ وجود دارد که عبارتند از: درختان کاج، درختان سرو، درختان انار، انگور و بوته های گل رز قرمز. یکی از ویژگی های چشمگیر این مجموعه، بادگیر 33.8 متری آن است که بلندترین بادگیر جهان می باشد و در سال 1339 مرمت شد. این باغ در حدود سال 1750 ساخته شد. فضای داخلی آن با کارهای مشبک پیچیده و پنجره های رنگ آمیزی زیبا بسیار عالی و چشم نواز است. این باغ زیبا یکی از نه باغ ایرانی است که در سال 2011 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شد. برخی از ویژگی های مشابه این نوع باغ ها، مانند: تعداد چشمه ها، تقارن و فضاهای سبز را به اشتراک می گذارد.

آتشکده ورهرام (بهرام)

  1.  آتشکده ورهرام (بهرام)

آتشکده فعلی در سال 1314 با کمک و مساعدت مالی زرتشتیان یزد و قشر هند تاسیس شد. معبد زیبای آتش بهرام با الهام از معماری زیبای دوره هخامنشی ساخته شده است. این بنای تاریخی در مرکز حیاطی وسیع و پر از درخت واقع شده است. در قسمت جلوی ساختمان تصویر حک شده از فروهر (فرشته) دیده می شود. این ساختمان ظریف نئوکلاسیک، که در یک استخر بیضی شکل در حیاط باغ منعکس شده است، شعله ای را در خود جای داده است که گفته می شود از حدود 470 میلادی در حال سوختن است. از طریق یک پنجره از سالن ورودی، شعله آن قابل مشاهده می باشد و این دلیل با اهمیت بودن آتشکده بهرام است. در سال 1174 به اردکان و در سال 1474 به یزد و در سال 1940 به مکان فعلی منتقل شد. پیروان ایمان زرتشتی قدیمی ترین مذاهب توحیدی جهان شمرده می شوند. در این موزه چند یادگار و مجموعه ای از تابلوهای آموزنده وجود دارد که برخی از اصول و آداب و رسوم دین زرتشت را توضیح می دهد، که قدمت آن در حدود 5000 سال است. حدود 4000 زرتشتی در یزد زندگی می کنند. پیشنهاد می کنیم از این مکان زیبا و قدیمی دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *