بهترین ها

مهم‌ترین ایرلاین‌های ایران کدامند؟

مهم‌ترین ایرلاین‌های ایران
نوشته شده توسط ابوالفضل دانش

اگر چه با وجود کشورهایی مثل امارات در خاورمیانه، ایرلاین‌های ایران نمی‌تواند به‌عنوان ایرلاین‌های مطرح در دنیا و در سطح منطقه مطرح شود اما با این وجود چند ایرلاین مطرح و مهم در ایران نیز وجود دارد! آیا می‌دانید مهم‌ترین ایرلاین‌های ایران کدامند؟

مهم‌ترین ایرلاین‌های ایران
هواپیمایی هما (ایران ایر)

شرکت هواپیمایی هما در سال ۱۳۴۰ افتتاح شد. این افتتاح پس از ادغام دو ایرلاین ایرانین ایرویز و پرشن ایرویز انجام شد. شرکت هواپیمایی هما را در جوامع بین‌المللی با نام ایران ایر شناخته می‌شود. اولین پرواز این ایرلاین در سال ۱۳۴۴ از تهران به‌مقصد بیروت پرواز کرد.

ایران ایر
اولین پرواز این ایرلاین با هواپیمای بویینگ ۷۲۷-۱۰۰ انجام شد. پس از انقلاب اسلامی نام هما از این ایرلاین گرفته شد و از آن پس آن را ایرلاین جمهوری اسلامی نامیدند. در حال حاضر ایران ایر پروازهای استانی را نیز انجام می‌دهد که این اقدام را می‌توان یکی از مهم‌ترین اقدام‌ها در چند سال اخیر دانست.

ایران ایر دو کلاس اصلی پرواز دارد که هما کلاس و اکونومی نامیده می‌شوند. این ایرلاین تاکنون افتخارات زیادی از جمله رکورد پرواز بدون توقف با ۹ ساعت و ۲۰ دقیقه در مسیر تهران پکن، فروش اینترنتی بلیط هواپیما داخلی برای اولین بار و… کسب کرده است.

هواپیمایی نفت ایران (کارون)

این ایرلاین یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های هواپیمایی در کشور است. جالب است بدانید اولین هواپیمای غول‌پیکری که در آسمان ایران به پرواز در آمد متعلق به این شرکت هواپیمایی بود. این شرکت هواپیمایی حتی از ایران‌ایر نیز قدیمی‌تر است. دفتر مرکزی این شرکت هواپیمایی در شهر اهواز قرار دارد و در حال حاضر ناوگانش متشکل از چندین هواپیمای هلندی و آلمانی است.

گفتنی است چندی پیش نام این شرکت به هواپیمایی کارون تغییر پیدا کرد.

هواپیمایی نفت ایران
هواپیمایی قشم ایر

قشم ایر را می‌توان به نسبت دو مورد قبلی یک شرکت هواپیمایی جدید دانست. این شرکت در سال ۱۳۷۲ ابتدا با نام فراز قشم تاسیس شد و سپس نامش به قشم ایر تغییر پیدا کرد.

نکته جالبی که در خصوص این هواپیمایی وجود دارد این است که این هواپیمایی در سال ۱۳۸۵ به شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم واگذار شد که این شرکت متعلق به بابک زنجانی بود. در سال ۱۳۹۳ این هواپیمایی به‌عنوان یک ایرلاین دولتی فعالیت های خود را از سر گرفت. ناوگان هواپیمایی قشم ایر در حال حاضر دارای ۲۱ فروند هواپیما است.

هواپیمایی قشم ایر
هواپیمایی آتا

ایرلاین آتا را می‌توان یکی از نوپاترین شرکت‌های هواپیمایی‌های ایران دانست زیرا سال افتتاح آن به سال ۱۳۸۷ برمی‌گرد. آتا یک شرکت هواپیمایی خصوصی است که اولین پرواز خود را از تبریز به مقصد مشهد انجام داد.

در میان ایرلاین‌های ایرانی شرکت‌ هواپیمایی آتا پس از شرکت‌های مهمی مانند ایران ایر، ماهان و آسمان جایگاه چهارم ایرلاین‌های برتر را از آن خود کرده و این پیشرفت بزرگی نسبت به سال تاسیس این ایرلاین محسوب می شود.

هواپیمایی آتا
هواپیمایی آسمان

این ایرلاین نیز یکی از شرکت‌های هواپیمایی کهنه کار ایران است که در سال ۱۳۵۹ با ادغام چند شرکت هواپیمایی به‌وجود آمده است. بیشتر هواپیماهای ایرلاین آسمان را فوکرهای ۱۰۰ تشکیل داده است زیرا این شرکت سیاستش استفاده از هواپیماهای کوچک می‌باشد. در حال حاضر ناوگان این ایرلاین دارای ۲۵ هواپیما می‌باشد.

هواپیمایی آسمان
هواپیمایی ماهان

ایرلاین ماهان را می‌توان یکی از بهترین ها و البته از مهم‌ترین شرکت هواپیمایی خصوصی در ایران دانست. تاسیس این شرکت در شهر کرمان انجام گرفت و در حال حاضر ناوگان آن ۵۴ فروند هواپیما دارد. به ۲۴ مقصد بین‌المللی پرواز دارد همچنین روزانه حدود ۵۳ پرواز داخلی می‌کند. کلاس های پروازی ماهان بستگی به داخلی یا خارجی بودن پرواز دارد.  اما به طور کلی بلیط هایی با کلاس پروازی تجاری و معمولی وجود دارند.

هواپیمایی ماهان

درباره نویسنده

ابوالفضل دانش

دیدگاهتان را بنویسید