دسته‌ها
گردشگری

انواع قطارهای مسافربری در ایران

شرکت رجا و چند شرکت خصوصی دیگر ارائه‌دهنده قطارهای مسافربری هستند. اگر چه همه این شرکت‌ها دو نوع قطار ویژه و مخصوص دارند اما هر کدام از آنها امکانات متفاوتی را به مسافران خود ارائه می‌دهند و به تبع آن قیمت بلیط‌شان نیز متفاوت است.  ابتدا به معرفی انواع قطارهای رجا و سپس به معرفی انواع قطارهای دیگر شرکت‌های خصوصی خواهیم پرداخت، یکی از نکاتی که می تواندحوزه گردشگری ایران را تا حد قابل توجهی تقویت کند سیستم حمل و نقل و ایمنی و راحتی آن است. در ادامه با مجله گردشگری مستربلیط همراه باشید تا در مورد انواع قطارهای مسافربری در ایران اطلاعات مختصر و خوبی را در اختیار شما قرار دهیم.

قطار مسافربری

قطارهای رجا

پلور سبز

قطار پلور سبز دارای 10 کوپه چهار نفره است که هر کدام از این کوپه‌ها از امکاناتی مانند سیستم تهویه مطبوع، سیستم صوتی و تصویری مدار بسته، عایق صدا و حرارت، شیشه‌های دو جداره و برق 220 ولت برخوردار می‌باشند. هر واگن دارای 2 سرویس بهداشتی است و همچنین یک کوپه به مهمانداران تعلق دارد. قطار پلور سبز در مسیرهای شیراز- مشهد، تهران-شیراز، تهران-اهواز و تهران-مشهد وجود دارد.

لوکس 4 نفره

دو نوع قطار لوکس وجود دارد یکی قطار 32 نفره آلمان غربی و دیگری قطار 36 نفره آمان شرقی. این بلیط ها اگرچه قیمت یکسانی با هم دارند اما در مدل و امکاناتشان تفاوت‌های اندکی وجود دارد. اولین تفاوت در تعداد کوپه‌هاست. قطارهای 36 نفره 9 واگن و قطارهای 32 نفره 8 واگن دارند. قطارهای 36 نفره کوپه‌هایی با فضای زیباتر و دلباز تر دارند.. در هر کوپه 4 تخت وجود دارد و همه کوپه از امکاناتی همچون تهویه مطبوع، سرویس خواب و سیستم صوتی مجهز هستند.شما به راحتی می توانید با هزینه مناسب بلیط قطار لوکس 4 نفره را تهیه کنید.

قطار مسافربریسیمرغ

این قطار نیز 8 کوپه چهار نفره دارد. بلیط قطار سیمرغ در دو حالت باپذیرایی و بدون پذیرایی ارائه می‌شود. قطار سیمرغ یک رستوران دارند که انواع نوشیدنی‌ها و غذاها در آن سرو می‌شود. از امکانات کوپه‌های قطار سیمرغ می‌توان به سیستم تهویه مطبوع، سیستم صوتی و تصویری مدار بسته، عایق صدا و حرارت، شیشه‌های دو جداره و برق 220 ولت اشاره کرد.

سبز

قطار سبز نیز 32 نفره و دارای 8 کوپه است که دو سرویس بهداشتی در هر واگن قرار دارد و یک موپه نیز متعلق یه مهماندار است. بدنه کوپه‌ها دو لایه هستند و همچنین این کوپه‌ها دارای شیشه‌های دو جداره است. قطار سیمرغ دارای سیستم صوتی و تصویری بسیار مناسب است. همچنین در هر کوپه تلویزیونی قرار دارد که قابلیت بخش شبکه‌های تلویزیونی را دارد. قطار سیمرغ فقط در مسیرهای تهران-تبریز و تهران- مشهد وجود دارد.

قطارهای مسافربری شرکت‌های خصوصی

قطارهای مسافربری زیادی نیز وجود دارد که متعلق به شرکت‌های خصوصی است. در ادامه به معرفی چند نمونه از مهم‌ترین و معروف‌ترین آنها خواهیم پرداخت.

قطار مسافربریطوس

قطار طوس نیز مانند قطار لوکس مدل آلمان شرقی 36 نفره و دارای 9 کوپه است. این قطار دارای کوپه‌هایی عایق صدا و حرارت همراه با شیشه‌های دوجداره است. از دیگر امکانات این کوپه ها می‌توان به برق 220 ولت و سیستم صوتی و تصویری مناسب اشاره کرد. همچنین هر واگن دارای 2 سرویس بهداشتی است. مزیت قطار طوس نسبت به سایر قطارها این است که برای شام به شما یک بسته غذای کنسروی ارائه می‌دهد. قطار طوس در مسیرهای تهران- تبریز، تهران-مشهد و تهران- آنکارا بلیط ارائه می‌دهد.

 دوطبقه جدید

این قطار از انواع قطارهای اتوبوسی است. 108 نفر ظرفیت دارد. در این قطار هر واکن از 3 بخش مجزا تشکلیل شده است. طبقه زیر و طبقه بالا مخصوص مسافران و طبقه وسط مخصوص تجهیزات برق و محل استقرار خدمه قطار است. این قطار علاوه بر امکاناتی مانند سیستم تهویه مطبوع،  برق 220 ولت، بنده عایق حرارت و… دارای سیستم صوتی و تصویری بسیار قوی برای موسیقی و فیلم دیدن است. گرمای واگن‌ها را المنت برقی تامین می‌کند. یکی دیگر از مزیت‌های این قطار وجود قلاب اتوماتیکی در هر واگن است که ضربه‌های ناشی از حرکت قطار را به حداقل می‌رساند.

از دیگر قطارهای خصوصی می‌توان به قطارهای دلیجان، دانمارکی، ریل باس ارم، خلیج فارس و… اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *