دسته‌ها
دانستنی های سفر

سفر با قطار، همیشه هیجان انگیز

سفر با قطار از دیرباز تا کنون یکی از سفرهای محبوب در میان مردم بوده است. زیرا نسبت به سایر وسایل نقلیه امنیت بیشتری دارد و نسبتا راحت است. سفر با این وسیله نقلیه برای کسانی که به علت ترس از پرواز و ارتفاع سوار هواپیما نمی‌شوند؛ بسیار مناسب است.

همچنین از آنجایی که قطارها یا به صورت کوپه‌ای هستند یا صندلی‌های راحتی دارند همچنین از امکاناتی همچون سرویس‌بهداشتی، رستوران و برق برخوردار می‌باشند؛ سفر با قطار محبوبیت بیشتری از سفر با اتوبوس دارد. همچنین بلیط قطار به علت قیمت کمتری که نسبت به بلیط هواپیما دارد؛ هزینه‌های سفر را نیز پایین می‌آورد.

سفر با قطار، همیشه هیجان انگیز
به‌طور کلی دو دسته قطار مسافربری وجود دارد:

  • قطارهای کوپه‌ای
  • قطارهای اتوبوسی

قطارهای کوپه‌ای همانطور که از اسمشان مشخص است دارای کوپه‌های 4 نفره و 6 نفره هستند. بسته به نوع قطار امکانات مختلفی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. قطارهای کوپه‌ای لوکس، کوپه‌های 4 نفره دارد و امکاناتی همچون تهویه مطبوع، سرویس خواب و سیستم صوتی مجهز، کوپه‌های عایق صدا و حرارت، شیشه‌های دو جداره و برق 220 ولت را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. در صورتی که قطارهای معمولی امکانات کمتری دارند، از سیستم تهویه قوی و بدنه‌های عایق صدا برخوردار نیستند.

قطارهای اتوبوسی اما چیدمانی مانند اتوبوس دارند؛ به‌این معنی که  صندلی‌های این نوع قطار به صورت اتوبوسی پشت سر هم قرار گرفته است. بدنه کوپه ها عایق صدا و حرارت است. این نوع قطارها معمولا سریع الاسیر هستند و سرعت بیشتری نسبت به قطارهای کوپه‌ای دارند؛ دارای صندلی‌های راحت و امکانات صوتی و تصویری بسیار خوبی می‌باشد.

سفر با قطار، همیشه هیجان انگیز
و اما آنچه باید بدانید این است که هر دو نوع قطارهای کوپه‌ای و اتوبوسی در هر واگن دو سرویس بهداشتی دارند و یک کوپه متعلق به خدمه قطار می‌باشد. برخی از قطارها برای پذیرایی  شام هزینه جدایی دریافت می‌کنند و برخی نیز پذیرایی شام را جزء امکانات سفر در نظر می‌گیرند. این مساله بستگی به شرکتی دارد که بلیط خود را از آن خریداری می‌کنید.

به‌طور کلی شرکت رجا و همچنین چند شرکت خصوصی بلیط و خدمات مربوط به قطار را در ایران ارائه می‌دهند. هر کدام از این شرکت‌ها همانطور که اشاره شد امکانات مخصوص به خود را ارائه می‌دهند اما امکانات کلی قطارها را می توان تقریبا شبیه به هم دانست.

سفر با قطار، همیشه هیجان انگیز
قطارهای لوکس 4 نفره، سیمرغ، پلور سبز و سبز را می‌توان چند نمونه از قطارهای شرکت رجا دانست. از مهم‌ترین قطارهای شرکت‌های خصوصی نیز می‌توان به قطار دو طبقه جدید اشاره کرد. این قطار یکی از انواع قطارهای اتوبوسی با ظرفیت 108 نفر  است. هر واگن این قطار دوطبقه از 3 بخش جداگانه تشکلیل شده که طبقه زیر و طبقه بالا در اختیار مسافران قرار گرفته و طبقه وسط نیز به تجهیزات برق و محل استقرار خدمه قطار اختصاص دارد.

وجود سیستم صوتی و تصویری بسیار قوی از خصوصیات مثبت قطار دو طبقه می‌باشد. سیستم تهویه مطبوع،  برق 220 ولت، بنده عایق حرارت، وجود گرمای مطبوع که المنت برقی آن را تامین می‌کند و همچنین وجود قلاب اتوماتیکی در هر واگن که ضربه‌های ناشی از حرکت قطار را به حداقل می‌رساند؛ از دیگر امکانات قطار دو طبقه هستند. سفر با قطار، همیشه هیجان انگیز بوده و هست؛ امیدواریم سفرهایی لذت بخش با قطار را به هر مقصدی که تمایل دارید، انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *