دسته‌ها
بهترین ها گردشگری

سفر با قطارهای گردشگری

قطارهای گردشگری از شما یک گردشگر حرفه‌ای خواهند ساخت! تنها کافی است مثل هر تجربه هیجان‌انگیز دیگری قدم به انجام آن بردارید. تجربه گذر از خطوط راه‌آهن‌هایی که سال‌هاست قطارها دیگر بر روی آن تردد ندارند و یا خط ریل‌هایی که به‌طور اختصاصی برای این نوع قطارها در دل بکر طبیعت ساخته‌شده است، شمارا به دنیایی از خیال در عمق زیبایی‌ها فرو خواهد برد.

مهم نیست مقصد کجاست و در چه نقطه‌ای سفر با قطارهای گردشگری به پایان می‌رسد، تنها چیزی که حائز اهمیت است زیبایی‌های شگرفی می‌باشد که در طول مسیر با آن‌ها سروکار دارید و هرچند مدت یک‌بار دریکی از دنج‌ترین مناطق توقف خواهید کرد تا در آن منطقه به سیر و سیاحت بپردازید.

قطار گردشگری- Trains of tourism

معرفی قطارهای گردشگری

شاید برایتان جالب باشد که بدانید قطارهای گردشگری صرفاً برای منافع اقتصادی و ایجاد درآمد طراحی نشده‌اند واصلی‌ترین هدف آنان معرفی و شناساندن خطوط راه‌آهن کشورها که از دیرباز تاکنون پدید آمده‌اند، به مردم کشور و توریست‌هایی است که به آن کشورها سفر می‌کنند. با این کار به‌نوعی اوج و شکوه خطوط راه‌آهن کشور خود را به نمایش می‌گذارند.

با همین رویکرد، یک قطار گردشگری در انگلستان پدید آمده است که به‌طور خاصی در مسیرهای خود تنها در نقاطی توقف می‌کند که آثاری همچون موزه ملی راه‌آهن و دیگر آثار مرتبط با بهترین ها تاریخچه قطار این کشور را به نمایش می‌گذارد.

طول زمان در سفر با قطارهای گردشگری نیز بسیار متفاوت با یکدیگر است، ممکن است سفر کوتاه یا بلند باشد، سفرهای کوتاه در قطارهای گردشگری عموماً بازدید از مناطق بکر طبیعی را به همراه دارند و در سفرهای بلندتر که عموماً چند روزی به طول می‌انجامد قطارها مجهزتر بوده و کوپه و حمام اختصاصی نیز در آن‌ها وجود دارد.

قطار گردشگری- Trains of tourism

مسیرهای قطار گردشگری

قطارهای گردشگری مسیرهای مختلفی را طی می‌کنند و همان‌طور که گفته شد عموماً مسیرهایی را در پی‌دارند که یا اختصاصی برای آن‌ها در دل طبیعت ساخته‌شده و یا در خط ریل‌هایی حرکت می‌کنند که قطارهای دیگر بر روی آن‌ها تردد ندارند.

قابل‌توجه است که برخی از مسیرها به‌صورت فصلی در دسترس هستند و با توجه به شرایط اقلیمی آن منطقه زمان برگزاری آن‌ها مشخص می‌گردد.

چند قطار گردشگری که در ایران هستند عبارت‌اند از:

  • قطار گردشگری مشهد-نیشابور
  • قطار گردشگری شیراز-پاسارگاد
  • قطار گردشگری گدوک سوادکوه
  • قطار گردشگری اهواز-تنگه پنج
  • قطار گردشگری تهران-سوادکوه

قطار گردشگری- Trains of tourism

ایستگاه‌های مورد بازدید قطارهای گردشگری

ایستگاه‌های مورد بازدید قطارهای گردشگری با توجه به انتخاب مسافران متفاوت است، برای مثال در سفر با قطار گردشگری تهران- سوادکوه مسافران بیشتر از مناطق بکر طبیعی و جاذبه‌های موجود در طبیعت دیدن می‌کنند و این در حالی است که در سفر با قطار گردشگری شیراز-پاسارگاد مسافران شاهد بناها و آثار تاریخی این مسیر خواهند بود.

تیپ شخصیتی افرادی که در این تورها شرکت می‌کنند

تجربه سفر با قطارهای گردشگری بدون شک برای همه افراد در سنین مختلف جذاب خواهد بود، مسیرهای قطارهای گردشگری آن‌چنان با دقت انتخاب می‌شوند که مسافران یک‌لحظه از نگاه به منظره بیرون از قطار غافل نمی‌شوند و شاید سفر با واگن شگفت‌انگیز را بتوان لقب بسیار مناسبی برای این‌گونه قطارها دانست.

از تمدن چند صدساله و بعضاً چند هزارساله برخی خطوط ریلی که قطارهای گردشگری بر روی آن‌ها حرکت می‌کنند گرفته تا ایستگاه‌های زیبایی که قطار در آن‏ها توقف می‌کند و معنی خستگی از سفر را به‌طور حتم برای مسافران از بین می‌برد، همه و همه گواهی بخش سفری بکر و متفاوت با قطارهای گردشگری هستند.

قطار گردشگری- Trains of tourism

سابقه تاریخی این قطارها

پیشینه سفر با قطارهای گردشگری به سال‌های بین 1920 و 1930 در نیوزلند بازمی‌گردد. در این سال‌ها که سالهای جنگ جهانی نیز محسوب می‌شوند، بسیاری از زوج‌های نیوزلندی راه‌آهن‌ها را برای سفر به مقاصدی همچون سواحل، کوه‌ها، جنگل‌ها، پارک‌ها و… انتخاب می‌کردند و این سفرها در طول دوره کریسمس شدت بیشتری پیدا می‌کرد.

ازجمله معروف‌ترین قطارهای گردشگری جهان می‌توان به قصر روی چرخ (Palace on wheels) در هند اشاره داشت که واگن‌های آن به دوران شاهزاده راچپوتانا و گجرات بازمی‌گردد.

قطار سلطنتی کندین پسیفیک نیز ازجمله دیگر قطارهای گردشگری نامدار جهان است که در سال 1951 توسط شرکت جنرال موتور پدید آمد، این قطار خاص دارای واگن‌هایی مجلل و باشکوه بوده و بزرگ‌ترین قطار سلطنتی جهان برشمارده می‌شود که افرادی همچون ملکه الیزابت و لرد ادینبرو نیز ازجمله مسافران مشهور این قطار بوده‌اند.

یک پاسخ به «سفر با قطارهای گردشگری»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *