دسته‌ها
دانستنی های سفر

ویژگی‌های قطار نسبت به سایر روش‌های حمل و نقل

سفر با قطار شاید برای بسیاری از افراد یادآور کندی و مسیری طولانی باشد، اما ایمنی اولین واژه ایست که هنگام سفر با قطار به ذهن متبادر می‌شود. در کنار مهم‌ترین فاکتور در سفر، یعنی ایمنی، سفر با قطار از جذابیت‌های بسیار زیادی همراه است. قطار از معدود وسایل نقلیه ایست که امکان استفاده از رستوران در طول سفر را برای مسافرانش ایجاد می‌نماید. جذابیت‌ها همینجا تمام نمی‌شوند، بلکه ناوگان ریلی هر روز در حال پیشرفت و بهود است. امروزه پیشرفته ترین قطارها در ایران و جهان باعث شده اند تا مزایای سفر با قطار حتی بیشتر شده و این وسیله‌ی نقلیه تنها انتخاب بسیاری از افراد به شمار رود. این مطلب از وبلاگ مِستر بلیط به تمامی ویژگی‌های قطار نسبت به سایر روش‌های حمل و نقل می‌پردازد.

مزایای سفر با قطار

همانطور که ذکر شد سفر با قطار از مزایای زیادی برخوردار است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ایمنی

ایمنی را شاید بتوان مهم‌ترین ویژگی سفر با قطار در نظر گرفت. همانطور که می‌دانید ریل‌های راه آهن نسبت به جاده‌ها از میزان تصادفات کمتری برخوردارند. در مقایسه با دیگر روش‌های سفرهای زمینی، قطار آمار کمتری از تصادفات را در کارنامه‌ی خود جای داده است. اخیراً نیز قطارهای مدرنی که از تکنولوژی روز بهره مند هستند به ناوگان ریلی بسیاری از شرکت‌ها از جمله رجا افزوده شده اند. بنابراین افرادی که نسبت به خرید بلیط قطار اقدام می‌کنند تا حدود بسیار زیادی نگران ایمنی این وسیله‌ی نقلیه نخواهند بود.

هزینه

نکته‌ی قابل توجه دیگری در بررسی ویژگی‌های قطار نسبت به دیگر وسایل نقلیه، هزینه‌ی آن است. اگر تمامی وسایل نقلیه را از نظر راحتی و ایمنی بررسی کنیم می‌توان این طور نتیجه گیری کرد که قطار به نسبت دو فاکتور ذکر شده از هزینه‌های معقول‌تری برخوردار است. بلیط‌های قطار نسبتاً ارزان هستند، بنابراین تا حدود زیادی باعث کاهش هزینه‌های سفر می‌شوند.

محیط زیست

اگر به محیط زیست اهمیت می‌دهید و نسبت به مسائل اکولوژی حساس هستید، باید بدانید که وسایل حمل و نقل عظیم مانند قطار تأثیرات بسیار مثبتی برای محیط زیست به همراه دارند. هر چقدر تعداد بیشتری از افراد با یک وسیله‌ی نقلیه جابجا شوند، میزان آلودگی که به سبب حمل و نقل تولید می‌شود کاهش پیدا خواهد کرد.

راحتی

صندلی‌ها و به طور کلی کوپه‌های قطار عموماً از راحتی بیشتری نسبت به دیگر وسایل نقلیه‌ی زمینی و حتی صندلی‌های کلاس پروازی اقتصادی هواپیما برخوردار هستند. قطارها به دو گروه کلی کوپه ای و اتوبوسی تقسیم می‌شوند و خود قطارهای کوپه ای نیز دارای دو نوع کوپه‌های ۶ نفره و کوپه‌های ۴ نفره هستند. کوپه‌ها در قطارهای کوپه ای به تعداد افراد به تخت خواب مجهز هستند، بنابراین در طول سفر با قطار مسافران می‌توانند به راحتی استراحت کنند.

سفرهای گروهی

اگر قصد داشته باشید با خانواده و یا دوستان خود به سفر روید قطعاً قطار بهترین وسیله‌ی حمل و نقل ممکن است. در کوپه‌های قطار می‌توانید در کنار گروه دوستان و یا خانواده باشید وفضایی بسیار دلپذیر و آرامش بخش را تجربه کنید. سفرهای گروهی به دلیل مزایای زیادی که دارند بسیار توصیه می‌شوند. این نوع از سفرها با خود ایمنی و تجربیات بیشتری را به همراه می‌آورند. در عین حال در سفرهای گروهی تنها نیستید و هزینه‌هایتان به شدت کاهش می‌یابد. برای آشنایی بیشتر با مزایای سفرهای گروهی می‌توانید بر روی لینک کلیک کنید. همچنین اگر تعداد گروه شما کمتر از تعداد افراد در یک کوپه‌ی قطار است می‌توانید کوپه را دربست کنید. دربست کردن کوپه امکانی ست که اخیراً به برخی از وب‌سایت‌های فروش بلیط قطار افزوده شده است. در مِستر بلیط که یکی از قدیمی‌ترین سامانه‌های آنلاین فروش بلیط قطار، اتوبوس و هواپیماست، به راحتی و در کم‌ترین زمان می‌توانید بلیط خود را تهیه نموده و همینطور در صورت تمایل کوپه‌ی قطار را به صورت آنلاین دربست کنید.

گردش

در طول سفر با قطار می‌توانید با آرامش کامل به تماشای مناظر پرداخته و لذت ببرید. شاید گمان کنید با اتوبوس نیز چنین امکانی را خواهید داشت، اما غالباً به دلیل استرس ناخودآگاهی که با نگاه کردن به جاده به شما دست می‌دهد از تماشای مناظر لذت زیادی نخواهید برد.

بار

در سفر با قطار نیازی به نگرانی برای تعداد و ورن چمدان‌هایتان نخواهید داشت. با قطار هر وسیله‌ی بزرگ و کوچکی را بدون هیچ محدودیت خاصی می‌توانید همراه خود ببرید.

طول مسیر

آرامش و راحتی قطار باعث می‌شود بتوانید از زمانی که در طول مسیر در این وسیله‌ی نقلیه به سر می‌برید به بهترین نحو استفاده کنید. بنابراین بهتر است سرگرمی مورد علاقه‌ی خود را به همراه داشته و از تک تک لحظاتی که در قطار هستید لذت ببرید. می‌توانید مطالعه کنید، به موسیقی گوش کنید، جدول حل کنید و یا حتی فیلم تماشا کنید.

حال که با مهم‌ترین ویژگی‌های قطار نسبت به سایر روش‌های حمل و نقل آشنا شدیم بد نیست اطلاعات بیشتری در مورد یکی از مشهورترین قطارهای کشورمان کسب نماییم.

قطار زندگی

افرادی که به سفرهای ریلی علاقه مند هستند احتمالاً نام شرکت رجا را بسیار شنیده اند و حتی شاید تا کنون بلیط قطار رجا تهیه کرده و تجربه‌ی سفر با با سابقه ترین شرکت ریلی کشور را داشته اند. همانطور که ذکر شد شرکت حمل و نقل ریلی رجا قدیمی‌ترین شکت ریلی در کشور محسوب می‌شود. این شرکت در سال ۱۳۷۶ تأسیس گردید و هم اکنون در زمره‌ی معدود شرکت‌هایی است که از قطارهای لوکس و ۵ ستاره برخوردار است.

 قطار زندگی شرکت رجا قطاری ۵ ستاره و بسیار لوکس است. قطار زندگی در  گروه قطارهای کوپه ای قرار دارد و کوپه‌های این قطار ۴ نفره هستند. سرویس خواب بسیار راحت و مناسب، تجهیزات تفریحی کامل و پذیرایی متفاوت و خوب به عنوان دیگر ویژگی‌های این قطار به شمار می‌روند. قطار زندگی از سیستم رسانه ای که امکان تماشای شبکه‌های دیجیتالی را فراهم می‌آورد، سیستم احضار مهماندار، تهویه‌ی مطبوع، دسترسی به مجلات و کتب مختلف در کوپه، رستورانی بسیار زیبا و کافه برخوردار است. تمامی واگن‌های قطار به سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی مجهز هستند. نکته‌ی مهم دیگری که مسافران در طول سفر با این قطار از آن بهره مند هستند می‌توان به امکان اتصال به اینترنت اشاره کرد. قطار زندگی هم اکنون در مسیر تهران مشهد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در پایان به منظور تجربه‌ی مطلوب‌تر از سفر با قطار به برخی از مهم‌ترین نکات هنگام سفر با این وسیله‌ی نقلیه می‌پردازیم.

خوراکی سالم و سبک به همراه داشته باشید. اگرچه در قطار پذیرایی از مسافران در میان وعده و وعده‌های اصلی انجام می‌شود، اما به همراه داشتن یک میان وعده‌ی سالم در مواقع ضروری بسیار به شما کمک خواهد کرد.

دستمال‌های بهداشتی مرطوب به همراه داشته باشید. تمامی قطارها به ملزومات بهداشتی مجهز هستند، اما در مواقع نیاز و شرایط اورژانسی به راحتی می‌توانید از آیتم‌های بهداشتی که خود به همراه دارید استفاده نمایید.

اگر تنها سفر می‌کنید بهتر است هنگام خروج از کوپه وسایل گرانبهای خود را به همراه ببرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *