دانستنی های سفر

پر سرعت‌ترین قطارهای دنیا در کدام کشورها هستند؟

پر سرعت‌ترین قطارهای دنیا
نوشته شده توسط ابوالفضل دانش

امروزه با وجود پیشرفت وسایل نقلیه و همچنین ارزان شدن و سهل الوصول‌تر شدن بلیط هواپیما، هنوز سفر با قطار در میان مردم جهان محبوبیت زیادی دارد. از این رو هر روز قطارهای بهتری ساخته می‌شوند که هم از نظر امنیت و هم از نظر سرعت نسبت به قبل پیشرفت کرده باشند. برند‌های مختلف سعی می‌کنند از این طریق خود را در بازار رقابت نگه دارند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که پر سرعت‌ترین قطارهای دنیا در کدام کشورها هستند؟

پر سرعت‌ترین قطارهای دنیا
تایوان
 کشوری است که یکی از پرسرعت‌ترین قطارهای دنیا را دارد این  قطار که حداکثر سرعتش ۱۸۶mph است با نام THTS700T شناخته می‌شود. این قطار با سرعتی حدود ۲۱۴ مایل از شمال تایوان به سمت جنوب این کشور در حال حرکت است و مسیری را که قبلا ۴ و نیم ساعت زمان می برد ۹۰ دقیقه‌ای طی می‌کند. ۳۰ عدد از این نوع قطار ساخت ژاپن در تایوان وجود دارد. که از در ۷ سال اخیر ۹/۳۶ میلیون نفر جابه‌جایی مسافر برای این قطارها ثبت شده است. هر کدام از این قطارها برای ۹۸۹ مسافر ظرفیت دارند.

 ایتالیا نیز یکی از کشورهایی است که قطارهای پر سرعت در اختیار دارد. همانطور که این کشور یکی از پیشگامان استفاده از حمل و نقل ریلی در جهان بوده است؛ می‌توان آن را یکی از پیشگامان در استفاده از قطارهای پر سرعت نیز دانست. ETR500Frecciarossa نوعی قطار با حداکثر سرعت ۲۲۵mph ایتالیا را در گروه کشورهایی که دارای قطارهای پر سرعت هستند قرار می‌دهد. این قطارها که حداکثر ظرفیت‌شان ۵۹۰ نفر است، ساخت کشور ایتالیا می‌باشد. جالب است بدانید برخی در مخالفت با این نوع قطار اظهار می‌کنند؛ سرعت بالای این قطارها زمین‌های اطراف‌شان را خراب می‌کند.

پر سرعت‌ترین قطارهای دنیا - Siemens Velaro RUS

پر سرعت‌ترین قطارهای دنیا – Siemens Velaro RUS

کشور دیگری که از قطارهای پرسرعت استفاده می‌کند روسیه است. از سال ۲۰۰۹ به بعد قطارهای Siemens Velaro RUS تردد خود را در سن پترزبورگ آغاز کردند. حداکثر سرعت این قطارها ۱۷۵MPH می‌باشد. این قطارها زمان مسافرت از ۸ ساعت به ۳ ساعت تقلیل  داده است. این قطارهای پر سرعت در حال حاضر در سن پترزبورگ حرکت می‌کنند اما روسیه در حال تلاش برای گسترش قطارهای پر سرعت  می‌باشد.

بعلاوه باید بدانید که آلمان هم از کشورهایی است که از نعمت داشتن قطار پرسرعت بهره می‌برد در واقع این کشور نیز مانند ایتالیا خود تولید کننده این نوع قطارها است. مهم‌ترین کارخانه‌هایی که این قطارهای پر سرعت را تولید می‌کنند در کشور آلمان قرار دارند. زیمنس یک نمونه از این کارخانه‌ها است. Transrapid TR-07 قطارهایی این است که در سیستم حمل و نقل ریلی این کشور استفاده می‌شوند. حداکثر سرعت این قطار MPH3/270 می‌باشد.

پر سرعت‌ترین قطارهای دنیا - Transrapid TR-07

پر سرعت‌ترین قطارهای دنیا – Transrapid TR-07

و در نهایت باید به کشور ژاپن اشاره کرد. این کشور تاریخی طولانی در استفاده از قطارهای  پرسرعت دارند و از سال ۱۹۶۴ از این نوع قطارها استفاده می‌کنند. قطار JR MAGLEV MLX01 در حمل و نقل ریلی این این کشور استفاده می شود. حداکثر سرعت این نوع قطار ۳۶۱MPH می‌باشد. این قطارشهرهای توکیو، ناگویا و آساکا را به هم متصل می‌کند و مسافران با کمک این قطارها مسیری که قبلا ۲ ساعت و ۱۸ دقیقه به‌طول می‌انجامید را ۱ ساعت طی می‌کنند.

درباره نویسنده

ابوالفضل دانش

دیدگاهتان را بنویسید