دانستنی های سفر

با پیشرفته ترین قطارهای ایران و جهان آشنا شوید!

high speed train - با پیشرفته ترین قطارهای ایران و جهان آشنا شوید!
نوشته شده توسط ابوالفضل دانش

سفر با قطار در کنار ایمنی از جذابیت‌هایی نیز برخوردار است. دیدن مناظر، استفاده از امکاناتی مانند رستوران در طول مسیر، معاشرت با افرادی که در کوپه‌ی شما هستند و لذت بردن از سفرهای خانوادگی و دوستانه، همه و همه فقط گوشه ای از مزایای سفر با قطار به شمار می‌رود. قطار شاید برای برخی دیگر از افراد یادآور کُندی باشد، حتی شاید بتوان گفت این موضوع در گذشته تا حد زیادی درست بوده است. قطارهای قدیمی‌تر از سرعت پایین‌تر و امکانات کمتری برخوردار بودند. اما امروزه اوضاع بسیار متفاوت است، در جهان قطارهای بسیار زیادی به عنوان قطارهای پیشرفته و پرسرعت شناخته می‌شوند. اما کدام یک به عنوان برجسته ترین‌ها محسوب می‌گردند؟ در این مطلب از وبلاگ مِستر بلیط به پرسرعت ترین و پیشرفته ترین قطارهای جهان و ایران خواهیم پرداخت.

قطارهای پیشرفته در جهان

قطار مگلو شانگهای (Shanghai Maglev)

واژه‌ی “Maglev” که از عبارت “Magnetic Levitation” مشتق شده به معنی شناوری مغناطیسی است. قطار مگلو شانگهای با حداکثر سرعت ۴۳۰ کیلومتر بر ساعت و میانگین سرعت ۲۵۱ کیلومتر بر ساعت در صدر این لیست قرار گرفته است. این قطار از آوریل سال ۲۰۰۴ میلادی مورد استفاده قرار گرفت.این قطار در ابتدا بر خط مگلو شانگهای به حرکت درآمد. این خط به عنوان اولین خط شناوری مغناطیسی پرسرعت شناخته می‌شود و از ایستگاه لانگ یانگ تا فرودگاه بین المللی پودنگ شانگهای کشیده شده است.

قطارهای پرسرعت

قطار هارمونی سی آر اچ (Harmony CRH 380 A)

قطار هارمونی سی آر اچ با سرعت ۳۸۰ کیلومتر بر ساعت اخیراً به عنوان دومین قطار پرسرعت در جهان شناخته می‌شود. این قطار از ماه اکتبر سال ۲۰۱۰ میلادی تا کنون مورد استفاده بوده است. مهم‌ترین مسیر این قطار، مسیر بین بیجینگ و شانگهای می‌باشد.

قطارهای پرسرعت

قطار ایتالو ای جی وی (AGV Italo)

ای جی وی ایتالو اولین سری از قطارهای ای جی وی است و از آوریل سال ۲۰۱۲ میلادی مورد استفاده قرار گرفت. حداکثر سرعت این قطار ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت است. این قطار که توسط کمپانی آلستوم (Alstom) ساخته شده، به عنوان مدرن‌ترین قطار در اروپا شناخته می‌شود. ایتالو در مسیرهای بین ناپلی، رم، فلورانس، بلونیا و میلان در حرکت است. این قطار کاملاً منطبق بر استانداردهای TSI است. این استانداردها ایمنی، اعتماد، قابلیت دسترسی، سلامت، حفاظت از محیط زیست و رعایت موارد فنی را شامل می‌شود.

قطارهای پرسرعت

قطار ولارو زیمنس (Siemens Velaro E / AVS 103)

قطار ولارو ای که به عنوان AVE S 103 در اسپانیا شناخته می‌شود، پرسرعت ترین قطار در گروه قطارهای پرسرعت سری سازی شده در جهان است. در طول سفر آزمایشی اش، این قطار به حداکثر سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز رسید. سرعتی که قطار در طول سفرهای عادی خود داراست در حدود ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت گزارش شده است. این قطار که از ماه ژوئن سال ۲۰۰۷ میلادی تا کنون مورد استفاده بوده است، در مسیر بین بارسلونا و مادرید حرکت می‌کند.

قطارهای پرسرعت

قطار تالگو ۳۵۰ (Talgo 350)

قطار تالگو ۳۵۰ که با نام T350 نیز خوانده می‌شود، با حداکثر سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. این قطار توسط کمپانی تالگو که یک کمپانی سازنده‌ی قطارهای مسافربری اسپانیایی است ساخته شد. از سال ۲۰۰۵ قطار تالگو در مسیرهای بین مادرید، زاراگزا، بارسلونا مسافران را جابجا کرده است. از این قطار هم اکنون در حدود ۴۵ مورد در سراسر اسپانیا وجود داشته و استفاده می‌شوند.

قطارهای پرسرعت

قطار سری ای ۵ شینکانسن هایابوسا (E5 Series Shinkansen Hayabusa)

این قطار که در ماه مارس سال ۲۰۱۱ میلادی وارد ناوگان کشور ژاپن شد، با سرعتی معادل ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت در خط توهوکو شینکانسن فعال است و به عنوان سریع‌ترین قطار ژاپن شناخته می‌شود. این قطار توسط کمپانی کاواساکی (KHI) و هیتاچی (Hitachi) ساخته شد. دماغه‌ی ۱۵ متری قطار باعث کاهش صدای شدید درون تونل‌ها می‌شود.

قطارهای پرسرعت

قطار یورو دوبلکس آلستوم (Alstom Euroduplex)

قطار یورو دوبلکس که توسط کمپانی آلستوم ساخته شد، در حقیقت سومین نسل از قطارهای دوبلکس TGV است و از دسامبر سال ۲۰۱۱ وارد بازار شد. این قطار دو طبقه است و قابلیت حرکت در مسیرهای قاره‌ی اروپا با ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت را دارد. قطار یورو دوبلکس گنجایشی برابر با ۱۰۲۰ نفر مسافر را داراست. اساساً قطار یورو دوبلکس برای استفاده در مسیرهای فرانسه، آلمان، سوئیس و لوکزامبورگ طراحی شده است.

قطارهای پرسرعت

قطار دوبلکس تی جی وی (TGV duplex)

قطارهای دوبلکس TGV بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۴ میلادی و توسط کمپانی‌های آلستوم و بامباردیر (Bombardier) ساخته می‌شدند. قطار تی جی وی منحصراً اولین قطار نسل سومی دو طبقه‌ی دوبلکس کمپانی آلستوم بود. این قطار دارای ظرفیتی معادل ۵۱۲ نفر در طبقه‌های بالا و پایین است. قطار تی جی وی به منظور کاهش وزن، از آلومینیوم ساخته شده است. از این قطار هم اکنون ۴۵۰ عدد فعال است که بیش از ۲۳۰ مقصد را پوشش می‌دهند.

قطارهای پرسرعت

قطارهای فرچروسا سری ای تی آر ۵۰۰ (ETR 500 Frecciarossa)

ای تی آر ۵۰۰ در سال ۲۰۰۸ میلادی وارد بازار شد. این قطارها برای حرکت با سرعتی معادل ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت طراحی شده بود، اما هم اکنون با سرعتی در حدود ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت بر ریل‌های پرسرعت مسافران را جابجا می‌کند. فروچرسا که به معنی پیکان قرمز است مدل بازسازی شده‌ی ای تی آر ۵۰۰ است. این قطار بین رم و میلان حرکت کرده و مسافران را به مقصد می‌رساند. قطار به صندلی‌هایی کاملاً مطابق با ارگونومیک بدن و با نهایت راحتی مجهز است.

قطارهای پرسرعت

قطار تی اچ اس آر ۷۰۰ (THSR 700 T)

آخرین قطاری که در این لیست بررسی می‌کنیم تی اچ اس آر است که بین تایپه و کاوشیانگ در کشور تایوان حرکت می‌کند. این قطار از ژانویه‌ی سال ۲۰۰۷ تا کنون بر روی ریل‌های پرسرعت تایوان فعال بوده است. مسافت بین دو شهر ذکر شده در حالت عادی در حدود ۴ ساعت است که به لطف این قطار به ۹۰ دقیقه رسیده است. قطار نامبرده توسط کمپانی‌های کاواساکی، هیتاچی و نیپون شاریو (Nippon Sharyo) ساخته شده است.

قطارهای پرسرعت

قطارهای پیشرفته در ایران

حال که به پرسرعت ترین و پیشرفته ترین قطارهای جهان نگاه مختصری داشتیم، به قطارهای پیشرفته در ایران خواهیم پرداخت.

در ایران و در طی سالیان اخیر به دلیل افزایش محبوبیت سفر با قطار شرکت‌های ریلی اقدام به تعویض و بهبود قطارهای خود کرده اند. از طرف دیگر، مسیرهای نیز به عنوان مسیرهای پرتردد در کشور شناخته می‌شوند. بلیط قطار تهران مشهد و بلیط قطار تهران بندرعباس در زمره‌ی پرتقاضاترین بلیط‌ها به شمار می‌روند. از شرکت‌هایی که سعی کرده اند با تکنولوژی روز دنیا همگام شده و از قطارهایی مدرن استفاده کنند می‌توان به شرکت حمل و نقل ریلی رجا و شرکت قطارهای فدک اشاره کرد.

شرکت رجا که قدیمی‌ترین شرکت حمل و نقل ریلی در کشور است، در سالیان اخیر با وارد کردن قطارهای ۵ ستاره و بسیار لوکس سعی کرده تا از رقبای خود پیشی بگیرد. لوکس‌ترین قطار این شرکت، زندگی نام دارد که در حقیقت اولین قطار ۵ ستاره‌ی کشور است. جالب است بدانید قطار زندگی به امکانات بسیار زیادی نظیر وای فای، مانیتورهای شخصی، صندلی‌های بسیار راحت و حتی رستورانی دو طبقه مجهز است.

شرکت حمل و نقل ریلی فدک که شرکتی نو پا اما بسیار فعال و خوشنام است، با مسیر تهران مشهد کار خود را آغاز کرد. قطارهای فدک که با استانداردهای روز دنیا مطابقت داشته و از امکانات بسیار زیادی برخوردار هستند و با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت مسافران را به مقصد می‌رسانند. قطار فدک دارای سه کلاس متفاوت است. شرکت قطارهای فدک غالباً در مسیر تهران شیراز و تهران مشهد فعال است.

قطارهای پرسرعت فدک

اما زمانی که صحبت از قطارهای سریع السیر به میان می‌آید، برخی از افراد گمان می‌کنند این قطارها فقط به مسیری مانند تهران مشهد تعلق دارند، اما باید گفت اینگونه نیست. ریل مخصوص قطارهای پرسرعت در مسیر اصفهان-قم- تهران نیز در حال احداث است و در آینده ای کوتاه به بهره برداری خواهد رسید. این قطار قرار است با مسیری در حدود ۳۰۰ کیلومتر در یکی از پرتقاضاترین مسیرهای کشور مسافران را جابجا کند.

با توجه به افزایش تقاضا برای سفر علی الخصوص سفر با قطار، وب‌سایت‌های زیادی در جهت فروش آنلاین بلیط قطار فعالیت می‌کنند. همانگونه که می‌دانید برای خریدهای آنلاین نیاز به وب‌سایتی قابل اعتماد است. مِستر بلیط سامانه ای خوشنام است که در زمینه‌ی فروش آنلاین بلیط قطار، اتوبوس و هواپیما فعالیت دارد. در مستر بلیط و بعد از فقط یک بار جستجو لیستی از ارزان‌ترین بلیط‌های قطار برای مقاصد مختلف از طریق شرکت‌های حمل و نقل ریلی متفاوت فراهم می‌شود. برای خرید بلیط قطار و مقایسه‌ی قیمت‌ها و امکانات شرکت‌های مختلف می‌توانید به مستر بلیط مراجعه کنید.

درباره نویسنده

ابوالفضل دانش

دیدگاهتان را بنویسید