دسته‌ها
اسلایدشو سمت چپ بهترین ها گردشگری

زیباترین مساجد استانبول

کشور ترکیه قطعه‌ای است از آثار باستانی باقیمانده از جولان فاتحان، که همیشه در تحت تاثیر قرار دادن مهمانان خود پیروز بوده است. منطقه خیره کننده‌ای که بخش‌هایی از هر دو قاره آسیا و اروپا را به خود اختصاص داده است. فرهنگ پر جنب و جوشش، غذای معروف و تاریخ عظیم، ویژگی‌هایی هستند که تمام میهمانان این کشور را تحت تاثیر قرار می‌هند؛ در حالی‌که چشم‌انداز‌های شگفت‌انگیز آن – از خورشید خیس مدیترانه تا کوه‌های قدرتمند و استپ‌های خشک در نوع خود برجسته‌ هستند. استانبول تنها شهری است که در دو قاره واقع شده و تنها شهری است که یک دریا را به دو بخش تقسیم کرده است؛ که این موقعیت عالی را به طور حتم مدیون تنگه معروف بسفر است که در وسط شهر قرار دارد. با عشق به این شهر، امپراتور روم کنستانتین تصمیم گرفت آن را به یک سرمایه مشترک امپراتوری (با روم) تبدیل کند و آن را قسطنطنیه نامید.

استانبول به عنوان یک مستعمره یونانی و پایتخت رم، به سبک معماری غربی ساخته شد و تا زمان رسیدن عثمانی‌ها ردی از معماری شرقی در آن دیده نمی‌شد. امروزه می‌توانید آمیزه‌ای شگفت‌انگیز از تاثیرات سبک شرق و غرب را در زیباترین مساجد استانبول شاهد باشید که وام دار میراث عمیق تاریخی آن است.

زیباترین مساجد استانبول

ایاصوفیه

فرهنگ ترکیبی غرب و شرق به ویژه در ایاصوفیه مشهود است. ایاصوفیه ابتدا به عنوان کلیسا ساخته شد و بعد از چند سال به مسجد تبدیل شد؛ و همچنان میراث هر دو مذهب را در بر دارد. از آنجایی که این میراث مشترک بشریت است، امروزه هم یکی از زیباترین مساجد استانبول و هم به عنوان موزه شناخته می‌شود و میزبان علاقه‌مندان به میراث تاریخی و مذهبی است. ایاصوفیه نه تنها مهمترین کلیسای استانبول بلکه مهمترین مسجد نیز به شمار می‌رود.

از آنجایی که امروز ایاصوفیه به عنوان موزه شناخته شده است در لیست زیر از آن اسمی برده نشد و قبل از معرفی مساجد استانبول در مورد ویژگی‌های آن خواندید.

زیباترین مساجد استانبولمساجدی که در ادامه در مورد آنها می‌خوانید، همگی در مناطق گردشگری استانبول واقع شده‌اند و می‌توانید به راحتی دیدار از آنها را در برنامه گشت و گذارتان در استانبول قرار دهید و از آنها دیدن کنید.

مسجد آبی (مسجد سلطان احمد)

نام این مسجد شگفت‌انگیز عثمانی در میان سه جاذبه برتر و یکی از زیباترین مساجد استانبول به چشم می‌خورد. هر گردشگری که دوست‌دار معماری‌های شگفت‌انگیز و نقش و نگارهای منحصر به فرد باشد، به طور حتم آوازه مسجد سلطان احمد را بخاطر سرامیک‌های باورنکردنیش شنیده است. به همین دلیل است که در فصل‌های پربازدید صف‌های طولانی در مقابل این مسجد شکل می‌گیرد. اگر در پارک سلطان احمد بایستید شاهد چشم انداز زیبایی از مسجد آبی خواهید بود. همچنین حوضی که در وسط پارک واقع شده است چشم اندازی زیبا ساخته است؛ به طوری که در یک طرف مسجد آبی و در طرفی دیگر ایاصوفیه دیده می‌شود.

هنگامی که در مسجد قدم می‌زنید گنبدی با ارتفاع 45 متر را خواهید دید که 4 ستون به شکل پای فیل این گنبد عظیم را بر روی خود نگه داشته اند. نقاشی‌های دستی، خطاطی‌ها و سرامیک‌های روی گنبد، نمایی فریبنده را از یکی از زیباترین مساجد استانبول پدید آورده‌اند.

مسجد سلیمانیه

کسانی که در سفرشان به استانبول زمان کمی برای دیدار از جاذبه‌های دیدنی دارند، ممکن است تنها شانس دیدن مسجد آبی را داشته باشند؛ بنابراین اغلب فرصت دیدار از این شاهکار را از دست می‌دهند. در صورتی که اگر زمان زیادی برای گشت و گذار در شهر را ندارید، می‌توانید دیدار از این بنای شگفت انگیز را در برنامه خود داشته باشید و پس از آن با 10 دقیقه پیاده روی به بازار بزرگ استانبول برسید. بازاری که به طور حتم باید دیدن از آن را در بین برنامه های گشت و گذارتان در استانبول قرار دهید.

علاوه بر معماری شگفت انگیز این مسجد دو مورد وجود دارد که به مسجد سلیمانیه اهمیت فراوانی بخشیده و آم را به یکی از زیباترین مساجد استانبول تبدیل کرده است؛ یکی اینکه به نام معروف‌ترین سلطان عثمانی ساخته شده که به عنوان سلیمان بزرگ شناخته شده است؛ و مورد مهم دیگری که به واسطه آن باید این مسجد را مهم برشمرد، ساخته شدن آن توسط معمار مشهور و با استعداد عثمانی «میمار سینان» است. این مسجد در فراز تپه‌‌ای تاریخی واقع شده است و از مسافتی دور نیز بسیار چشم گیر است؛ به ویژه اگر از خلیج شاخ طلایی به این بنا نگاه کنید به شکل فریبنده‌ای در مقابل چشمانتان خود نمایی می‌کند.

مسجد رستم پاشا

این گوهر پنهان معماری عثمانی نیز توسط معمار خوش ذوق، میمار سینان و برای وزیر بزرگ سلطان سلیمان ساخته شد و با وجود کوچک بودن، در عین حال پر زرق و برق، باشکوه و یکی زا زیباترین مساجد استانبول است. اکثر مردم با دیدن معماری داخلی مسجد رستم پاشا و کاشی‌های سرامیکی به کار رفته در دیوارها و ستون‌های مسجد به یاد مسجد آبی می‌افتند؛ اما با ارزش‌ترین کاشی‌های سرامیکی ایزنیک را می‌توانید در مسجد رستم پاشا مشاهده کنید.

راه دسترسی به مسجد بسیار راحت و قابل دسترس بوده و با فاصله 5 دقیقه‌ای از بازار ادویه قرار گرفته است. بازاری که از جاذبه‌های مهم و دیدنی استانبول به شمار می‌رود و حتما در سفر خود به این شهر باید از آن دیدن کنید.

مسجد جدید

مسجد جدید به نام والده سلطان، به معنی «مادر سلطان» ساخته شده و بر خلاف نامش، از قدمتی حدود 350 سال برخوردار است. یکی از چیزهایی که ممکن است در نگاه اول نظر شما را جلب کند تعداد زیادی کبوتر است که در میدان مقابل مسجد پرواز می‌کنند و منظره ای شبیه به میدان سن مارکو در ونیز را پدید آورده است.

جالب است بدانید که مسجد جدید نقطه تلاقی در بخش تاریخی شهر استانبول محسوب می‌شود؛ زیرا برای کسانی که از طریق پل گالاتا به این بخش شهر می‌آیند، این مسجد مهم‌ترین جاذبه تاریخی این قسمت از شهر استانبول به شمار می‌رود؛ همچنین از آنجایی که مسجد جدید در منطقه «امین اونو» و بر فراز خلیج شاخ طلایی واقع شده است، کسانی که سوار بر قایق از بخش آسیایی شهر به این سمت می‌آیند نیز، اولین جاذبه مهم تاریخی که مشاهده خواهند کرد، این مسجد است.

زیباترین مساجد استانبولبازار ادویه که درست در کنار مسجد جدید قرار داد با هدف تامین هزینه‌های نگهداری و تعمیر مسجد تاسیس شده است؛ همچنین خود آن به عنوان یکی از زیباترین مساجد استانبول به شمار می‌رود.

مسجد اورتاکوی

زیباترین مساجد استانبولمسجد اورتاکوی که در واقع نام درست آن «مسجد بزرگ سلطان عبدالمجید» است، به عنوان گوهر تنگه بسفر شناخته می‌شود. شهرت این مسجد از نام منطقه‌ای که در آن واقع شده است می‌آید. اورتاکوی یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های تنگه بسفر است و معماری زیبا و چشم نواز آن متعلق به سبک باروک است. مسجد اورتاکوی علاوه بر آن که به منطقه بسفر زیبایی خاصی بخشیده است و برای کسانی که داخل این منطقه در حال گشت و گذار هستند، چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای آفریده است و به همین دلیل نام آن در میان زیباترین مساجد استانبول به چشم می‌خورد. افرادی که سوار بر قایق از این ناحیه گذر می‌کنند نیز از این منظره بی‌بهره نبوده و شاهد شکوه این مسجد خواهند بود. این بنا یکی از برترین ساختمان‌هایی است که فرهنگ ترکیبی استانبول را منعکس می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *