دسته‌ها
گردشگری

تفلیس، قلب کهنسال و پرتپش گرجستان

گسترده در دو سوی رود کُر و محصور میان کوه‌های سرسبز، تفلیس پایتخت کهن و سرزنده‌ی گرجستان است. شایع‌ترین افسانه درباره‌ی بنا نهادن تفلیس این است که در قرن پنجم میلادی، شاه واختانگ اوّل ملقب به گُرگ‌سَر -از آخرین پادشاهان گرجستان باستان- در این منطقه‌ی جنگلی به شکار آمد و شاهین شکاری او سر در پی قرقاولی، به یک چشمه‌ی آب گرم افتاد. پس از این واقعه، چشمه‌های آب گرم منطقه چشم شاه را گرفت و دستور داد با قطع درختان جنگل، شهری تازه بنا کنند. نام تفلیس به همین چشمه‌های آب گرم اشاره دارد. مطالعات باستان‌شناسی، سکونت انسان از حدود ۴ قرن پیش از میلاد را در این منطقه نشان می‌دهد.

در این یادداشت، برخی از جاذبه‌های گردشگری تفلیس باستانی و رنگارنگ را به اجمال معرفی خواهیم کرد. گفتنی است که مِستربلیط، پرواز تهران – تفلیس را با قیمتی مناسب و رقابتی عرضه می‌کند که از طریق سایت و اپلیکیشن مِستربلیط، در دسترس شما است.

شهر قدیم

دیدنی‌های اصلی شهر، در ناحیه‌ی تفلیس قدیم جمع شده است. این ناحیه به خاطر حمام‌های آب‌گرم گوگردی معروف است که از چشمه‌های طبیعی تغذیه می‌کند. در نزدیکی این ناحیه، خیابان شاردِنی واقع شده که محل رستوران‌های مدرن، کافه‌های فضای باز، کلوپ‌های شبانه و گالری‌های هنری متعدد است.

قلعه‌ی ناریکالا

این قلعه را ایران در قرن چهارم میلادی برای کاربردهای دفاعی ساخت و در مقاطع تاریخی پس از آن، به دست اعراب و سایر اقوام توسعه یافت. ناریکالا که خصوصاً در شب منظره‌ای بسیار زیبا دارد، از سراسر ناحیه‌ی تفلیس قدیم قابل‌مشاهده و مشرف به رود کُر و تمام شهر است و بهترین چشم‌انداز تفلیس را به بازدیدکنندگان می‌دهد. می‌توان پیاده یا با تله‌کابین به قلعه‌ی ناریکالا رسید.

کلیسای جامع تثلیث

یکی از بلندترین کلیساهای ارتدوکس جهان، کلیسای جامع تثلیث با ارتفاع ۸۷ متر و مساحت ۳۰۰۰ متر مربع بر بلندای تپه‌ی ایلیا در تفلیس قدیم واقع است. این بنا که ساخت آن از ۱۹۸۹ آغاز شد و در ۲۰۰۴ میلادی رسمیت مذهبی یافت، شامل ۹ عبادتگاه، چندین ساختمان تکمیلی و باغ‌های زیبا است.

تئاتر گابریادزه

این سالن نمایش که در ۱۹۸۱ احداث شده، اولین تئاتر عروسکی گرجستان است و نمایش‌هایی از منظر هنری قابل تأمل در آن اجرا می‌شود. سالن نمایش گابریادزه، یک برج ساعت منحصر به فرد دارد که هر روز چند بار، عروسک‌های آن به حرکت در می‌آیند؛ ساعت را اعلام و نمایش‌هایی کوتاه اجرا می‌کنند.

پل صلح

پل صلح تفلیس روی رود کُر ساخته شده است و حائلی است میان شهر قدیم و جدید تفلیس. این پل که از فولاد و شیشه ساخته شده، ۱۵۰ متر طول دارد و در سال ۲۰۱۰ میلادی افتتاح شده است. نورپردازی پل صلح در شب، صحنه‌ی زیبایی خلق می‌کند. این پل یکی از دیدنی‌های مورد توجه گردشگران در تفلیس است.

مجسمه‌ی مادر گرجستان

مجسمه‌ی مادر، یک سازه‌ی ۲۰ متری از آلومینیوم است به شکل زنی با لباس ملی گرجی که در دست چپ یک جام نوشیدنی دارد و در دست دیگر، شمشیری؛ نشانه‌ای از روح گرجی که با دوست، مهمان‌نواز است و با دشمن، ستیزه‌جو.

این مجسمه در ۱۹۵۸ و در سالگرد ۱۵۰۰ سالگی کشور گرجستان، بر فراز تپه‌ی سولالاکی برپا شد.

دریاچه‌ی لاک‌پشت

دریاچه‌ی لاک‌پشت در حومه‌ی تفلیس، زیستگاه تعداد زیادی لاک‌پشت‌ است. این دریاچه همچنین، گردشگاه مردم محلی تفلیس و گردشگران سایر شهرها و کشورها و نیز محل برگزاری جشنواره‌ها و کنسرت‌ها است.

با عبور از جاده‌ی منتهی به دریاچه و همچنین با استفاده از تله‌کابین، می‌توان به این دریاچه رسید. مساحت دریاچه‌ی لاک‌پشت‌ها حدود ۰.۰۳۴ کیلومتر مربع است.

مِستربلیط با عرضه‌ی بلیط پرواز تهران – تفلیس با قیمتی به صرفه، کوشیده است تا قدمی برای تسهیل دسترسی کاربران خود به این مقصد محبوب گردشگری بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *