دسته‌ها
گردشگری

جاذبه های دیدنی تبریز

تبریز پایتخت استان آذربایجان شرقی در ایران است. این ششمین شهر پرجمعیت و بزرگترین شهر در شمال غربی ایران و همچنین یکی از پایتخت های تاریخی کشور می باشد. از آنجا که تبریز یک شهر مرزی است، در طول تاریخ دچار فراز و نشیب های بسیاری شد. امروز، تبریز یکی از مهمترین شهرهای ایران می باشد که دارای جاذبه های توریستی بسیار خوب و هتل های با کیفیت بالا است. جاذبه های گردشگری تبریز هم در داخل و هم در خارج از شهر وجود دارد. شهر سرسبز، کوهستانی و شهری که اطراف آن مملو از مناطق توریستی است. میراث فرهنگی غنی آن شامل مساجد، کلیساها و قلعه های خارق العاده می باشد که طرفداران زیادی از گوشه کنار جهان به خود جذب کرده است. در ادامه مطالب قصد داریم 10 مورد از جاذبه های پربازدید شهر تبریز را به شما معرفی کنیم. اگر تصمیم دارید به این شهر زیبا سفر کنید می توانید از سایت مستر بلیط اقدام به خریداری و یا رزرو بلیط نمایید.

ارگ علیشا

  1. ارگ علیشا

ارگ علیشاه یا ارگ تبریز سمبل مقاومت در برابر فجایعه طبیعی و دیگر مواردی است که 700 سال بیش برای آن اتفاق افتاد. هنگامی که تاج الدین علیشاه جلانی مینور اولجاجو و پسرش ابوسعید بهادر خان، حاکمان سلسله ایلخانیان بودند دستور ساخت این قلعه داده شد. هدف از ساخت این قلعه عظیم، مسجد بود و از سال 716 آغاز و در سال 724 قمری به پایان رسید. بدون هیچ تردیدی ارگ علیشاه یکی از شاهکارهای هنر اسلامی است که عظمت آن بسیار بی نظیر است. سبک معماری این بنا با شکوه آذری و معمار آن کار استاد فلاکی تبریزی بوده است. زمین لرزه ویرانگر تبریز در سال 1193 قمری، برخی از جنگ ها و حملات به این قلعه، و ویرانی توسط فرماندار محلی دولت آن زمان در تبریز در سال 1980، بخش اعظم آن را ویران کرد. خوشبختانه سازندگان قلعه ارگ ​​علیشاه، آن را از مصالح بادوام ساخته و این سازه بالاترین و محکم ترین سازه در زمان خود بود. در جنگ این بنا در سال 1911 در اثر اصابت گلوله های روسی آسیب های زیادی را متحمل شد و تنها در دهه های اخیر برخی از کارهای نوسازی را پشت سر گذاشته است. این ارگ یکی از مشهورترین نقاط دیدنی تبریز است و در مرکز شهر در خیابان امام خمینی قرار دارد.

بازار تبریز

  1. بازار تبریز

 بازار بزرگ تبریز یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آن است. با مساحت 1 کیلومتر مربع، بازار تبریز بزرگ ترین بازار سرپوشیده و بزرگ ترین بنای آجری در جهان است. بازار به دلیل زلزله ویرانگر نابود شده بود اما با این وجود، دوباره کاملاً بازسازی شد. این مکان، میراث جهانی یونسکو و یک نقطه تجاری مهم در امتداد جاده ابریشم بود و در قرن شانزدهم زیر نظر صفویان شکوفا شد و به عنوان یک مرکز تجاری و اقتصادی نقش مهمی ایفا می کند. سقف های گنبدی بلند، کاروانسرای ها و پیچ و خم های به ظاهر بی پایان کوچه ها، حرکت در بازار را به یک تجربه قابل اعتماد و دلپذیر تبدیل می کند. همه چیز از ادویه جات تا جواهرات گرفته، گلدان و سایل آشپزخانه و… در اینجا فروخته می شود. بخش مظفریه بازار بزرگ تبریز یک مکان دیدنی دیگر است. شما برای سفر هوایی می توانید بلیط هواپیما تبریز را از سایت ها به صورت غیر حضوری تهیه کنید.

مسجد آبی

  1. مسجد آبی

مسجد آبی در قرن پانزدهم در دوره قراقویونلوها با کاشی های آبی تیره و روشن ساخته شده است. در بخش جنوبی مسجد مقبره جهانشاه و همسرش حکمران قراقویونلوها  وجود دارد که سازنده این مسجد بودند. مسجد هنوز زخم های ناشی از زلزله عظیم تبریز را تحمل می کند. فقط ایوان ورودی از ساختار اصلی باقی مانده است. بخش اعظم این مسجد در گذشته بازسازی شد. قدمت آن به قرن هفتم باز می گردد. ایوان اثری پیچیده از کاشی های آبی را نشان می دهد، و همچنین برخی خوشنویسی های خوب اسلامی در آن دیده می شوند.

  1. مسجد جامع

این مسجد جامع بزرگ با آجرهای زیبا از آثار سلجوقی و گچبری های دوره ایلخانی، مانند بسیاری از بناهای قدیمی در تبریز، در مجاورت بازار واقع شده است. در طی قرون متمادی از زمین لرزه های مختلفی آسیب دیده و بازسازی های مختلفی را پشت سر گذاشته است. در نتیجه این مسجد ترکیبی از ویژگی های منحصر به فرد قدیمی و جدید است. دو مناره بلند و سه لایه آن و همچنین قسمت های موزائیک شده که قاب ورودی مسجد را تنظیم می کند، قابل توجه است. این بنا دارای قوس و گنبدی است که بر پایه ستون های آجری هشت ضلعی بنا شده و با گچ کاری های ظریف و هنری قرن پنجم پوشیده شده است. محراب و گچ کاری های مرتفع آن، یادآور آن دوران است. خرید بلیط قطار تبریز به صورت اینترنتی باعث کاهش و پایین آوردن هزینه های سفر شما خواهد شد.

  1. موزه آذربایجان

موزه آذربایجان که در مرکز شهر گرفته و دارای چند قطعه چشمگیر است که سزاوار ساعت ها بازدید می باشد و شما را به گشت و گذار در زمان می برد. این موزه دارای سه سالن است و بی نظیرترین آثار باستانی آن به عصر آهن باز می گردد. اشیاء دیگری که از آذربایجان ایران کاوش شده اند نیز دراین موزه به چشم می خورد. ورودی این موزه یک پرتال آجری عالی با درهای چوبی بزرگ است که توسط دو قوچ سنگی محافظت می شود. نمایشگاه های طبقه همکف شامل یافته هایی از یک شهر عصر آهن مربوط به بیش از 4000 سال پیش، کلاه ایمنی 3000 ساله مسی و کیف های دستی جالب از هزاره سوم قبل از میلاد است. این ها نمادی از ثروت است که زمانی توسط خزانه داران استان گردآوری می شدند. زیرزمین موزه دارای مجسمه های قدرتمند با نماد زندگی و جنگ است. در طبقه بالا، بافت مجددی از فرش معروف “اردبیل” ، نگهداری می شود که یکی از بهترین بافته های تا کنون است.

  1. مقبره شاعران

اغراق نیست اگر بگوییم ایرانی ها تقریباً به همان اندازه که عاشق شعر هستند،آرامگاه های آنها را نیز دوست دارند. مقبره شاعران، درست در خارج از مرکز شهر قرار دارد و قبر شاعران بزرگ و متفکران گذشته تبریز را در خود جای داده است. بیش از 400 اثر برجسته از هنر و نامه ها، از سده های نهم تا بیستم، در اینجا به خاک سپرده شده است. این سازه دارای قوس های بتونی زاویه دار و درهم تنیده است که در دهه 1970 به پایان رسید. همچنین یک باغ زیبا در اطراف مقبره وجود دارد و فضای آرام را ایجاد می کند.

روستای کندوان

  1. روستای کندوان

کندوان یک روستای 700 ساله ، در 40 کیلومتری جنوب غربی تبریز است. این روستا هنوز به سبک خاص خود توسط چند صد روستایی سکونت دارد. روستای کندوان محل زندگی جذاب مجموعه ای از خانه های تروگلدی است که به صورت اتاق های مسکونی، در کنار یک صخره حک شده از سنگ آتشفشانی قرار دارند. این روستا اغلب با کاپادوکیای ترکیه مقایسه می شود. کندوان در هنگام زمستان که روستا از برف پوشیده شده است حتی خیره‌کننده تر است. از تبریز تا این روستا یک ساعت با ماشین راه است که البته زیبایی آن ارزش طی کردن این مسافت را دارد. اگر می خواهید در هزینه های سفر به این استان زیبا صرفه جویی کنید می توانید بلیط اتوبوس تبریز را از سایت ها به صورت آنلاین خریداری کنید.

کلیسای استفانوس مقدس، جلفا

  1. کلیسای استفانوس مقدس، جلفا

تبریز و آذربایجان ایران دارای یک جامعه مسیحی  و ارمنی قابل ملاحظه هستند و در نتیجه چندین کلیسای در منطقه پیدا خواهید کرد. در خود تبریز چند کلیسا وجود دارد (کلیسای سنت ماری به قرن دوازدهم برمی گردد)، اما بیشترین بازدید از صومعه سنت استفانوس درست در خارج از شهر مرزی جلفا است که تقریباً یک و نیم ساعت با آن تبریز فاصله دارد. این مکان در قرن هفتم ساخته و چندین بار بازسازی شده است. در حال حاضر وضعیت مطلوبی دارد و با توجه به موقعیت جدا شده آن، اغلب شگفت آور شلوغ است.

  1. پارک ایل گلی

پارک زیبا و گسترده ایل گلی در جنوب شرقی مرکز شهر واقع شده است. این پارک مکانی عالی برای گذراندن یک شب آرامش بخش و مورد علاقه خانواده های ایرانی است. از بالای پارک منظره های زیبای از شهر نمایان می شود. ایل گلی و فضای مجاور آن، دریاچه ای را احاطه کرده است که در مرکز آن یک رستوران زیبا قرار دارد. یک کاخ که مربوط به دوره قاجار است در آن منطقه بازسازی شده که  زیبایی این پارک را بیشتر نمایان می کند. این پارک متعلق به دوره آق قویونلو است و ایرانیان آن را در دوره صفویه گسترش دادند. این بنای تاریخی نمادین محل دفن برخی از شاعران و عرفای ایرانی است. مقبره های آن از قرن 14 باقی مانده است، اما سمبل ساخته شده بر روی آن به 48 سال پیش بر می گردد.

  1. رشته کوه عینالی

شما می توانید با اتومبیل، تله کابین و یا پیاده به این رشته کوه صعود کنید. چشم انداز شهر از بالای آن بسیار دیدنی خواهد شد. قله کوه به ویژه در هنگام شب دلپذیرتر است، بنابراین حتما لباس مناسب بپوشید. یک فنجان چای ایرانی هوای تازه کوهستان را تکمیل می کند، اما مکان هایی برای تغذیه بیشتر در اطراف آن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *