دسته‌ها
اسلایدشو سمت راست بالا گردشگری محبوبترین

جاهای دیدنی شیراز که تا به حال نرفته‌اید

شیراز شهر فرهنگ و هنر است، پر از بناهای تاریخی، موزه‌ها، باغ‌ها و چشم‌اندازهای طبیعی زیبا. مهمان‌نوازی، خوش‌گذرانی و تفریح با روح مردم این شهر عجین شده است، به همین دلیل است که مسافران نیز از اوقاتی که در مناطق گردشگری شیراز می‌گذرانند، اغلب خاطرات خوبی با خود به همراه می‌برند. شیراز یکی از مهم‌ترین شهرهای گردشگری ایران محسوب می‌شود و جاذبه‌هایی مثل حافظیه، سعدیه و تخت جمشید در این شهر شهرت جهانی دارند و احتمالا هر کس حداقل یک بار از آن‌ها بازدید کرده است.
اما در این مقاله قصد داریم جاهای دیدنی شیراز که کمتر در مورد آن صحبت شده را معرفی کنیم.

مسجد نصیر الملک (مسجد صورتی)

جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز – مسجد نصیرالملک

مسجد نصیر الملک با قدمت قاجاری، آمیزه‌ای بی‌نظیر از هنر و معماری را به نمایش گذاشته و همانند نگینی در بافت قدیم شیراز می‌درخشد. مسافرانی که عاشق عکاسی هستند بدون شک حداقل یک‌بار نام این مرکز تفریحی گردشگری شیراز را شنیده‌اند که به موزه رنگ ایران نیز معروف است.
مسجد نصیرالملک دو شبستان دارد، یکی در ضلع غربی و دیگری در ضلع شرقی که به سمت قبله است و در واقع نوعی شبستان زمستانی محسوب می‌شود. پنجره‌های چوبی شبستان این مسجد که به دست استادان نجاری شیراز ساخته شده‌ و با شیشه‌های رنگی زینت یافته‌اند، تلالو‌یی رنگارنگ از نور خورشید را در کف این شبستان منعکس می‌کنند که چشم هر بازدیدکننده‌ای را خیره می‌سازد.
مقرنس‌ها و کاشی‌کاری‌های حیاط مسجد نیز از ارزنده‌ترین آثار معماری در ایران محسوب می‌شود. رنگ صورتی این کاشی‌کاری‌ها چنان منحصربفرد است که برخی این مسجد را “مسجد صورتی” نیز می‌نامند. جالب است بدانید در هیچ یک از مرمت‌ها، این ترکیب رنگ صورتی به دست نیامده است.

در سفر به شیراز، به خاطر داشته باشید بهترین زمان بازدید از مسجد نصیرالملک و تماشای نورهای رنگارنگ آن 8 الی 11 صبح است و در نزدیکی این مسجد، می‌توانید از چند مرکز تفریحی گردشگری شیراز از جمله مجموعه قاجاری، مانند نارنجستان قوام و خانه زینت الملک، که در نزدیکی این مسجد واقع شده‌اند، بازدید کنید.

نارنجستان قوام

جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز – نارنجستان قوام

نارنجستان قوام که در بین مردم شیراز به باغ قوام نیز شهرت دارد، از باغ‌های ایرانی و بسیار زیبای شهر شیراز است که در بخش شرقی بافت قدیم شیراز واقع شده است. خاندان قوام که از نوادگان حاج ابراهیم خان کلانتر بودند در زمان قاجار از خاندان‌های بانفوذ بودند که چند سده به فارس حکمرانی می‌کردند.
این مرکز تفریحی گردشگری شیراز بین سال‌های 1257 تا 1267 یعنی در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد و هنرهای ایرانی زیادی از جمله حجاری، گچ‌بری، آیینه‌کاری، نقاشی، معرق و منبت در آن خودنمایی می‌کند. بعدها باغ این عمارت به دلیل وجود درختان نارنج فراوان، نارنجستان نامیده شد. درختان تنومند و بزرگ نارنج و نخل و حوضی که در وسط حیاط واقع شده به حیاط منظره دلربایی بخشیده است و هر بیننده‌ای را جذب می‌کند.
در زمان قاجاریه، به نارنجستان قوام “بیرونی” می‌گفتند و خانه زینت‌الملک، عمارت دیگری که در کنار نارنجستان است، “درونی” خوانده می‌شد. نقاشی‌های سقف و اتاق‌های عمارت، بسیار چشمگیر و خیره‌کننده است، پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگارنگ فضایی جذاب و دلنشین در داخل عمارت بوجود آورده که دل کندن از آن را دشوار می‌سازد.
در بازدید از جاهای دیدنی شیراز ، حتما به خاطر داشته باشید از نارنجستان قوام و زیرزمین آن که موزه آثار تاریخی اهدایی پروفسور پوپ، ایران‌شناس آمریکایی، و نیز از خانه زینت‌الملک که در کنار این باغ واقع شده دیدن کنید.

عمارت شاپوری

جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز – عمارت شاپوری

در محله انوری شیراز، خیابان کریم‌خان زند خانه‌ای با معماری منحصربفرد و بسیار مجلل با نام عمارت شاپوری وجود دارد که متعلق به “عبدالصاحب شاپوری”، تاجر بزرگ شیرازی بوده و حدود 80 سال قبل بین سال‌های 1310 تا 1315 در دوره پهلوی اول ساخته شده است. این عمارت دوطبقه یکی از جاهای دیدنی شیراز است در باغی به مساحت 4635 مترمربع ساخته شده که امروز فضایی بسیار زیبا برای قدم زدن در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.
در اولین نگاه پس از ورود به این باغ، نظر بازدیدکننده به این موضوع جلب می‌شود که این عمارت تفاوت‌هایی با دیگر بناهای شهر شیراز مانند ارگ کریم‌خان یا موزه نارنجستان دارد. در واقع عمارت شاپوری به شکلی اروپایی ساخته شده و عناصر معماری ایرانی در آن کمتر به چشم می‌خورد.
نورپردازی جذابی که در باغ تعبیه شده، باعث شده عمارت شب‌ها چون نگینی در تاریکی بدرخشد. بنابراین در سفر خود، فرصت قدم زدن و گشت‌و‌گذار در هنگام شب در این مرکز تفریحی گردشگری شیراز را از دست ندهید. حوض وسط حیاط عمارت بر خلاف دیگر بناهای معماری ایرانی مستطیل شکل‌اند، به شکل یک گل پنج پر با حاشیه‌های منحنی دیده می‌شود به همراه گل‌کاری‌های اطراف نظر بازدیدکنندگان را جلب می‌کند و بخشی از حیاط این عمارت به یک کافی‌شاپ اختصاص یافته که در آن انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد سرو می‌شود.
در داخل این عمارت باشکوه، نقوش و تزئینات کاشی‌کاری و گچبری بسیار دلپذیری به چشم می‌خورد و اتاق‌ها هر کدام کارکرد خاصی دارند. همچنین در این بنا بر خلاف بسیاری از بناهای موجود تا آن زمان، بالکن دیده می‌شود که جذابیت بنا را از بیرون چندین برابر می‌کند. هر چند انتخاب باغ برای بازدید از میان باغ‌های متعدد شیراز، کار ساده‌ای نیست؛ اما عمارت شاپوری، باغی متفاوت است که حال و هوای خوبی دارد و می‌تواند بازدیدکننده را سر ذوق آورد.

تنگ الله اکبر

جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز – تنگ الله اکبر

یکی جاهای دیدنی شیراز ، ورودی شهر است، دروازه قرآن در بین دو کوه چهل مقام و باباکوهی قرار گرفته که در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شده است. این منطقه به تنگ الله اکبر مشهور است، و به دلیل اینکه در گذشته مسافران ورودی به شهر شیراز، پس از گذر از بیابان‌ها و کوه‌ها در ورودی شهر، منظره سرسبز و زیبایی را می‌دیدند و با حیرت در برابر این زیبایی الله اکبر می‌گفتند، به این نام مشهور شده است.
در بین جاهای دیدنی شیراز اینجا به استراحتگاهی دلپذیر می‌ماند که گویای خوش‌آمد به مسافران و رهگذران به این شهر زیبا است. بعد از ظهر‌های بهار و تابستان بهترین زمان گذران وقت در این نقطه دلپذیر است. علاوه بر دروازه قرآن، مقبره خواجوی کرمانی در کنار چشمه معروف رکن‌آباد، این منطقه را به تفرجگاهی برای پیاده‌روی و دورهمی‌های دوستانه و لذت‌بخش تبدیل کرده است.

دریاچه مهارلو (نمک)

جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز – دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو، در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز قرار گرفته است و یکی از تفرجگاه‌های طبیعی و از جاهای دیدنی شیراز محسوب می‌شود. از آنجایی که نمک مورد نیاز صنایع در استان فارس از این دریاچه استخراج می‌شود، مردم محلی آن را دریاچه نمک می‌نامند. این جاذبه طبیعی به دلیل رنگ صورتی، نظر بسیاری از گردشگران را جلب کرده است. میزان تبخیر در این دریاچه بالا بوده و تنها در بخش‌های شمالی و مرکزی آن آب با عمق کم و شوری بسیار بالا وجود دارد، البته میزان آب موجود در این دریاچه به بارش سالیانه بستگی دارد به طوری که پس از یک زمستان پر‌باران، گردشگران در بهار می‌توانند از قایقرانی در این مرکز تفریجی گردشگری شیراز لذت ببرند.
اما پدیده منحصربفرد طبیعی در این رودخانه رنگ صورتی آن است که ناشی از کشنده‌های سرخ موجود در آن است. کشنده سرخ، نوعی جلبک شورپسند است که هر چه سطح شوری آب افزایش می‌یابد بیشتر رشد می‌کند تا حدی که تمام سطح آب را بپوشاند و مانع تبادل هوا و اکسیژن‌رسانی به آب می‌شود. موجودات سمی که در این شرایط بوجود می‌آیند، حیات گونه‌های جانوری که در مجاورت این مرکز تفریحی گردشگری شیراز زندگی می‌کنند را به خطر می‌اندازد.
از مهم‌ترین گونه‌های جانوری در مجاورت دریاچه مهارلو می‌توان به فلامینگو، مرغابی، چوکا، اردک سبز و آنقوت اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *