دسته‌ها
گردشگری

جاذبه های دیدنی سمنان

استان سمنان ششمین استان پهناور ایران است که در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کویر واقع شده است. به همین علت دارای چهار اقلیم جنگلی و هیرکانی، گرم و خشک و بیابانی، نیمه مرطوب و کوهستانی و معتدل می باشد. وجود انواع جاذبه های دیدنی و آثار تاریخی، طبیعت بکر و سر سبز، سرزمین های کویری و آب و هوای بی نظیر در سمنان نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب نموده است. سمنان در مسیر تهران به خراسان واقع شده و برای انتخاب مقصد گردشگری در این شهر دستتان حسابی باز است و با انتخاب های بسیاری روبرو خواهید بود. با ما همراه باشید تا با برترین جاذبه های سمنان بیشتر آشنا شوید.

  1. دروازه ارگ سمنان

این دروازه که در میدان اگر شهر سمنان قرار دارد از زیباترین آثار تاریخی این شهر است که قدمت آن به دوران قاجاریه باز می گردد. احداث ارگ سمنان در زمان حکومت فرزند فتحعلی شاه ( بهمن میرزای بها الدین ) آغاز شد و در زمان ناصر الدین شاه قاجار به اتمام رسید. بنای کنونی در واقع آثار به جای مانده از ارگ سمنان می باشد. این بنای با شکوه با هدف ساخت خیابان ها و ساختمان های جدید به دستور رضا شاه تخریب گردید. کاشی کاری ها و تنوع طرح و رنگی که بر روی مناره ها و سردر شمالی و جنوبی دروازه ارگ حکاکی شده اند بسیار زیبا و چشم نواز هستند. بر روی سردر نیم دایره ای شمالی بنا نقاشی نبرد رستم با دیو سفید و بر روی سردر نیم دایره ای جنوبی کتیبه نستعلیق با ترکیب رنگی بی نظیر وجود دارد و می توان گفت این بنا شناسنامه سمنان می باشد.

جنگل ابر

  1.  جنگل ابر

این جنگل رویایی در شهرستان شاهرود واقع شده است و زیبایی منحصر به فردی دارد که می تواند هر شخصی را مجذوب خود نماید. ترکیب ابرها با درختان گوناگون و همچنین کوه ها در این جنگل منظره بی نظیری را ایجاد می کند مخصوصا در نیمه اول سال که هجوم ابرها بیشتر می شود و موجی از ابر در جنگل در حال حرکت می باشد. جنگل ابر با چشمه ها وآبشارهای متعدد و تنوع بالای گیاهی و جانوری اش از دسته جنگل های هیرکانی است و از شاخص ترین گونه های گیاهی و جانوری آن می توان به  بلوط، راش، توسکا و حیوانات پلنگ، روباه و .. اشاره نمود.

جنگل ابر به دلیل تنوع گیاهی بالایی که دارد یکی از اصلی ترین بانک های  گیاهان دارویی کشور محسوب می گردد و سالانه گردشگران بسیاری از سراسر دنیا برای بازدید از آن به سمنان سفر می کنند. درختان اورس معروف ترین درختان جنگل ابر هستند که با ریشه های مرتفعی که دارند بر روی زمین می خزند. این جنگل در روستای ابردر 45 کیلومتری شمال شاهرود واقع شده است. به شما پیشنهاد می کنیم اگر بلیط قطار سمنان را تهیه کردید حتما سری به این منطقه بزنید.

شهمیرزاد

  1.  شهمیرزاد

شهمیرزاد در میان جاذبه های دیدنی سمنان بسیار مشهور است و به آن لقب بهشت گمشده سمنان داده اند. آب و هوای خنک و بی نظیر این منطقه که فاصله چندانی با کویر ندارد توانسته نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب نماید. شهمیرزاد با کوچه باغ های بی نظیر و باغ های مملو از درختان پر بار گردو لحظات به یاد ماندنی و خاطره انگیزی را برای مسافران به سمنان ایجاد می کند. گردوهای این منطقه بسیار درشت و خوشمزه هستند و بزرگترین باغ گردوی جهان در دل یکی ازهمین باغ ها واقع شده است. شهمیرزاد در 24 کیلومتری شهر سمنان واقع شده است.

آهوان

  1.  آهوان

قلعه آهوان در روستای کوهستانی آهوان واقع شده است و قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد. بنای باقی مانده از این قلعه امروزه به عنوان کاروانسرای آهوان مشهور است. این کاروانسرا دارای چهار ایوان می باشد و در ساخت آن از مصالحی مانند سنگ و ملات ساروج استفاده شده است. وجود چندین روستای پایکوهی مشهور به کلاته که دارای زمین های حاصل خیز، باغات پر درخت و همچنین استخرهای آبیاری می باشند موجب شده اند این منطقه طبیعت بسیار زیبا و چشم نوازی داشته باشد. آهوان در 30 کیلومتری سمنان واقع شده است و از مهم ترین جاذبه های تاریخی سمنان محسوب می شود.

  1. بازار سنتی سمنان

سمنان دارای جاذبه های دیدنی فراوانی است و معمولا افرادی که با تور و تهیه بلیط اتوبوس سمنان به این شهر سفر می کنند از بیشتر این جاذبه ها بازدید می نمایند. از زیباترین اماکن دیدنی این شهر که در خیابان امام واقع شده است می توان به بازار سنتی سمنان اشاره نمود. قدمت این بازار تاریخی به دوران قاجاریه باز می گردد و همانند سایر بازارهای سنتی ایران دارای معماری ساده و زیبایی می باشد. این بازار امروزه فقط محلی برای خرید و فروش کالا نمی باشد و افراد زیادی صرفا برای بازدید از این بنای سنتی به آنجا می روند. بازار سنتی سمنان انتخاب بسیار مناسبی برای خرید سوغات و صنایع دستی این شهر می باشد.

این بازار به  دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود و قسمت شمالی آن که 250 مغازه و بقایایی از چند مسجد، کاروانسرا و حمام در آن واقع شده است راسته بازار بالا نامیده می شود و بخش جنوبی بازار که دارای 50 مغازه می باشد به بازار کوچک یا پایینی شهرت یافته است.

چشمه علی دامغان

  1.  چشمه علی دامغان

آب شهر دامغان از این چشمه تامین می گردد و چشمه علی که در 35 کیلومتری شمال دامغان در مسیر دامغان- کیاسر- ساری واقع شده است یکی از زیباترین مناطق دامغان می باشد. اگر در تابستان به سمنان سفر کردید حتما سری به این چشمه بزنید زیرا با طبیعت بی نظیر و آب و هوای مناسبی که دارد می تواند روزی به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند. بر اساس شواهد تاریخی در گذشته چندین مجرای آب در این مجموعه وجود داشته به همین علت به این باغ هزار چشمه یا عالی بولاغ می گفتند. وجود چشمه ها، طبیعت سرسبز و زیبا و آب و هوای بی نظیر موجب شده بود که این منطقه به تفرجگاه شاهان قاجاری در فصل تابستان تبدیل گردد. امروزه نیز مجموعه چشمه علی از معروف ترین جاذبه های گردشگری تفریحی دامغان محسوب می گردد.

شاهان قاجار از جمله فتحعلی شاه و آقا محمد خان قاجار علاقه زیادی به شهر دامغان داشتند، به همین علت فتحعلی شاه پس از رسیدن به سلطنت دستور داد که کاخ و مسجدی در کنار چشمه علی در شهر محل تولد خود (دامغان) بسازند. این مسجد که طاق های رومی زیبایی داشت تا چندین سال پیش نیز هنوز آثاری از آن باقی مانده بود اما بقایای به جا مانده نیز تخریب کردند و امروزه در همان مکان مسجد جدیدی ساخته شده است. به دستور فتحعلی شاه وقف نامه ای برای چشمه علی بر دو سنگ حک شده بود که در مسجد قرار داشت اما متاسفانه با تخریب مسجد آثاری از این سنگ نوشته نیز وجود ندارد و از بین رفته است. درباره چشمه علی روایت های دیدنی مختلفی وجود دارد و این چشمه نزد مردم دامغان دارای جایگاه ویژه ای می باشد.

  1. مجن شاهرود و تنگه داستان

در شهر مجن که در 35 کیلومتری شمال غربی شاهرود قرار دارد آبشار بسیار زیبایی وجود دارد که در مسیر روستای مجن واقع شده است. اگر در مسیر شاهرود به بسطام حدود 2 کیلومتر را طی کنید جاده آسفالته و پهنی را سمت چپ خود مشاهده خواهید کرد که با عبور از آن به جاذبه طبیعی مجن و آبشار خروشان این منطقه می رسید. برای دیدن آبشار باید حدود 20 متر در آبی سرد و زلال پیاده روی نمایید تا بتوانید نظاره گر این شگفتی خلقت باشید.

برای رسیدن به آبشار از روستای مجن باید از داخل دره زیبا مجن حدود 10 کیلومتر پیاده روی نمایید. طبیعت، باغات سرسبز، درختان مرتفع سپیدار و آب و هوای این منطقه به حدی زیبا است که هرگز سختی راه پر پیچ و خم و خاکی را احساس نخواهید کرد و با دیدن آبشار بزرگ مجن در دل کوه صخره ای و زیبایی خیره کننده اش خستگی مسیر را فراموش خواهید کرد. محوطه آبشار به قدری باریک است که گویی آبشار در یک غار قرار گرفته است. بهترین فصل برای بازدید از این آبشار فصل بهار و تابستان است، زیرا در فصل پاییز و زمستان این منطقه همواره دارای برف های سنگین  و روزهای یخبندان بسیاری است. شهرت جهانی شهرستان مجن به دلیل سبک معماری و همچنین طبیعت بکر و چشم نواز آن می باشد.

  1. پارک جنگلی سوکان

از محبوب ترین مکان های دیدنی سمنان می توان به پارک جنگلی سوکان اشاره نمود که در جاده سمنان به دامغان واقع شده است. این پارک تفریحی به دلیل داشتن طبیعت زیبا، درختان قدیمی و تنومند،  باغ وحش و باغ پرندگان و امکانات تفریحی مانند نمازخانه، سرویس بهداشتی، آلاچیق، بوفه، سفره خانه و پارکینگ و .. می تواند محل مناسبی برای تفریح و استراحت مسافران باشد. معمولا زائرانی که قصد رفتن به مشهد مقدس را دارند در پارک جنگلی سوکان استراحت می کنند، زیرا این پارک بر سر جاده تهران – مشهد نیز قرار گرفته است. این پارک همه روزه به صورت 24 ساعته فعالیت دارد و ورودی آن رایگان است.

  1. منطقه ییلاقی بهورد

این منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا در در شهرستان گرمسار و 32 کیلومتری شمال غربی ایوانکی واقع شده است. بهورد از مناطق بکر و مورد علاقه گردشگران است و چون بین کوهستان و دشت قرار گرفته آب و هوای  خنک و بی نظیری دارد، از این رو می تواند مکان مناسبی برای کوهنوردی باشد. از جاذبه های منطقه بهورد می توان به  باغ ها و مزارع روستایی، درخت چنار معروف، حیات وحش بی نظیر و ارتفاعات بکر با آب و هوای بی نظیر اشاره نمود که موجب شده اند این منطقه به یکی از تفرجگاه های پرطرفدار گرمسار تبدیل شود. در سفر به سمنان حتما یک روز را به شهر گرمسار و بازدید از منطقه ییلاقی بهورد اختصاص دهید.

قلعه بالا بیارجمند شاهرود

  1.  قلعه بالا بیارجمند شاهرود

این قلعه زیبا در شهر بیارجمند در مسیر شاهرود- میامی- سبزوار واقع شده است و حدود 120 کیلومتر تا شاهرود فاصله دارد. اگر به این منطقه سفر کنید مشاهده می نمایید که  ساختمان های مسکونی، باغات و زمین های زراعی به صورت پلکانی هستند، زیرا روستای قلعه بالا جز مناطق کوهپایه ای می باشد و استفاده از مصالح سنتی در ساخت این منازل و سبک پلکانی آن زیبایی بی نظیری دارد که موجب شده به تکه ای از بهشت در دل کویر تبدیل گردد و نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب نماید.

قلعه بالا به دلیل ارتفاع زیادی که دارد دارای چشم انداز بسیار مناسبی  بر دشت بیارجمند و روستاهای اطراف می باشد، از این رو لقب ” نگین سبز توران” را داده اند. این قلعه در کنار پارک ملی توران واقع شده و پردگان و حیواناتی مانند زاغ بور، یوزپلنگ آسیایی و گورخر آسیایی در این منطقه وجود دارند، علاوه بر این وجود چشمه و قنات ها و درختان کهنسال چنار در کنار یکدیگر طبیعت زیبایی را در اطراف قلعه ایجاد نموده اند که زیبایی آن را دو چندان ساخته است. شرایط آب و هوایی معتدل منطقه قلعه بالا موجب شده که این منطقه باغات انار، گردو، انجیر زرد، انگور و زردآلو بسیار پر باری داشته باشد.

مردم این منطقه بیشتر به شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند و گندم، جو، شلغم و فلفل از عمده ترین محصولات کشاورزی آن ها می باشد. از این رو گردشگرانی که به قلعه بالا می آیند علاوه بر لذت بردن از طبیعت و آب و هوای بی نظیر این منطقه و زیبایی های قلعه می توانند از محصولات باغات ونیز محصولات کشاورزی و دامی این منطقه خریداری نمایند.

تهیه بلیط سمنان

با توجه به اینکه سمنان یکی از شهرهای تاریخی ایران است در تمام ایام سال پذیرای گردشگران بسیاری می باشد. مسافرانی که قصد دارند به سمنان سفر کنند و با جاذبه های دیدنی آن از نزدیک آشنا شوند می توانند بلیط اتوبوس، قطار یا هواپیما سمنان را به صورت آنلاین از سایت مستربلیط تهیه نمایند. البته سفر با خودرو شخصی به سمنان و بازدید از مناطق زیبای موجود در مسیر نیز می تواند بسیار لذت بخش و خاطره انگیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *