دسته‌ها
دانستنی های سفر

خاموش کردن موبایل در طول پرواز

یکی از قوانین مهمی که در هنگام سفر با هواپیما ملزم به رعایت آن هستیم، خاموش کردن موبایل در طول پرواز است. البته اگر قصد استفاده از گوشی موبایل خود را داشته باشید می‌توانید آن را در حالت پرواز (Airplane mode) قرار دهید.

حتما شما هم بارها شنیده‌اید که باید از روشن گذاشتن گوشی موبایل هنگام پرواز اجتناب کنید؛ زیرا ممکن است باعث سقوط هواپیما یا منفجر شدن آن شود. با ما همراه باشید تا با دلایل خاموش کردن موبایل در طول پرواز و صحیح یا غلط بودن شنیده‌هایتان آشنا شوید.

خاموش کردن موبایل در طول پرواز
دلایل خاموش کردن موبایل در طول پرواز

طبق مقرراتی که در سراسر جهان کاملا یکنواخت هستند، استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل، در ارتفاع کمتر از 10,000 فوت، حتی در حال پرواز، ممنوع است، زیرا انتقال سیگنال را متوقف می‌کنند. اما بالاتر از این ارتفاع دستگاه هایی مانند لپ تاپ ها و پخش کننده‌های موسیقی می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند، اما همچنان استفاده از تلفن‌های همراه ممنوع است و باید خاموش شوند. همانطور که می‌دانید اجرای این قوانین مهم بوده و برای جلوگیر از خطرات احتمالی است که روشن بودن این دستگاه‌ها ممکن است باعث اختلال در سیستم‌های الکترونیکی حساس هواپیمای در حال پرواز می‌شوند. اما واقعا این قوانین اساس علمی دارند و خطرناک بودن و ایجاد اختلال از نظر علمی ثابت شده است؟

تحقیقات نشان داده‌اند که سیگنال‌های تلفن همراه، در ارتفاع‌ بیشتر از ۱۰ هزار پایی، به چندین ایستگاه برخورد می‌کنند و با این تماس، تقویت می‌شوند و در آخر سیگنال‌های قوی‌تر می‌فرستند. گرچه تا به امروز هیچ گزارشی نشده است که روشن بودن تلفن همراه باعث سقوط هواپیمایی شده باشد.

 در حقیقت موضوع اصلی، تداخل امواج دستگاه‌های الکترونیکی با سیستم‌های حساس هواپیما در لحظات حساس پرواز است که ممکن است باعث ایجاد مشکل در هدایت هواپیما توسط خلبان شود. اما جالب است بدانید که امروزه با پیشرفت‌های صنعت هوانوردی، این قوانین و موضوعاتی که مطرح است دیگر اهمیت چندانی ندارند؛ زیرا در سال ۲۰۱۴ اداره ایمنی پروازها اعلام کرد که وسایل الکترونیکی داخل هواپیما هیچ مشکلی برای هواپیما ایجاد نمی‌کنند، البته با رعایت این موضوع که، وظیفه اثبات این مورد به عهده شرکت‌های هوایی است.

با اینکه بسیاری از ایرلاین‌ها‌ آزمون‌های مخصوص را انجام داده‌اند و امکان استفاده از تلفن‌ همراه در داخل هواپیما را قبول دارند؛ اما همچنان اجازه استفاده تلفن همراه در داخل هواپیما به آنها داده نشده است.

ترس ناشی از این تداخل از این واقعیت ناشی می‌شود که دستگاه‌هایی که به اینترنت یا شبکه موبایل متصل می‌شوند، از امواج رادیویی استفاده می‌کنند. سیستم‌های الکترونیکی داخل هواپیما نیز برای مسیریابی و برقراری ارتباط با برج مراقبت، از امواج الکترونیکی استفاده می‌کنند. تلفن‌های همراه، لپ تاپ‌ها، کنسول‌های بازی دستی – همه آنها موج رادیویی را پخش می‌کنند. اگر این امواج در فرکانس‌های نزدیک به امواج سیستم‌های الکترونیکی هواپیما باشند، امکان دارد سیگنال‌ها و خواندن آنها دچار اختلال شود. که این موضوع می‌تواند سیستم‌هایی مانند رادار، ارتباطات و تکنولوژی جلوگیری از برخورد هواپیما را تحت تأثیر قرار دهد.

با اینکه تاکنون به صورت علمی این مورد اثبات نشده و شواهدی که به طور قطعی نشان دهنده بروز اختلالاتی در هواپیما بر اثر استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی باشند شناسایی نشده است، اما بر اساس تعدادی موارد گزارش شده، باید ریسک‌ بروز این چنین مشکلاتی در نظر گرفته شود. در یک بررسی سال 2006، 125 گزارش از تداخل ابزارهای الکترونیکی شناسایی شد که 77 مورد آن بسیار مرتبط بود. در یک حادثه یک خطای 30 درجه ای در تجهیزات ناوبری گزارش شده است؛ که بلافاصله بعد از اینکه مسافر دستگاه پخش دی‌وی‌دی خود را خاموش کرد، اصلاح شد. این مشکل زمانی رخ داد که دستگاه دوباره روشن شد. در گزارش دیگری، انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA)  75 رویداد مجزا، از اختلال احتمالی الکترونیکی را شناسایی کرد؛ که خلبانان معتقد بودند که در بین سال‌های 2003 تا 2009  این اختلال‌ها با تلفن های همراه و دیگر دستگاه های الکترونیکی مرتبط بوده‌اند.

در دنیای رقابتی هواپیمایی، برخی از خطوط هوایی مانند ویرجین آتلانتیک و هواپیمایی دلتا، شروع به تبلیغ به کار گرفتن فناوری‌هایی کرده‌اند که امکان استفاده بیشتر از وسایل همراه در پروازهای را فراهم می‌کنند. به طوری که متخصصین در پی آن هستند با فناوری‌هایی مشابه سیستم‌های تلفن همراه در هواپیما مانند OnAir و AeroMobile ، امکان استفاده از موبایل را در هنگام پرواز فراهم کنند. در حال حاضر تعدادی از خطوط هوایی در مرحله ساخت، هواپیماهای خود را به تجهیزات AeroMobile مجهز می‌کنند.

در آخر با اینکه متوجه این موضوع شدید که احتمالا استفاده از تلفن همراه و روشن بودن آن در هواپیمای در حال پرواز باعث بروز اختلالی در پرواز نمی‌شود، اما پیشنهاد می‌کنیم تا زمانیکه خطوط هوایی این اجازه را به شما ندادند، به آنها اطمینان کنید و از روشن کردن وسایل الکترونیکی خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *