دسته‌ها
گردشگری

جاذبه های دیدنی قشم

جزیزه قشم در جنوب ایران و استان هرمزگان قرار گرفته است که از سمت شمال خود به بندر عباس، جنوب جزیره هنگام، شرق لارک و جنوب غربی جزیره های تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی منتهی می شود. این جزیره بزرگترین جزیره تنگه هرمز است که بسیار هم شناخته شده.  جزیره قشم دارای طبیعتی زیبا و چشم نواز است که این به خودی خود یک جاذبه گردشگری برای جذب توريست های خارجی و گردشگران داخلی محسوب می شود.

قدمت این جزیره درواقع به دوره ساسانیان بازمی گردد، در آن زمان به این جزیره ابر کاروان گفته می شد. در بسیاری از متون تاریخی این جزیره آمده که قدمت جزیره به سال های قبل از اسلام و حتی دوران حکومت ماد ها باز می گردد و گويا در آن زمان نیز سکونت مشاهده شده است. بعد از پیروزی اسلام و فتح این جزیره به دست مسلمانان آهسته آهسته حکومت هايي در این جزیره به چشم خورده است. راه های بسیاری برای سفر به این شهر وجود دارد که معمولا اکثر مردم با خرید بلیط قطار بندرعباس و یا بلیط هواپیمای قشم به این شهر سفر می کنند.

گفته می شود که جزیره قشم در واقعه هجوم مغول ها و ایلخانیان نیز بوده است، از پادشاهی های تحت عنوان این جزیره می توان قوم آل بویه را نام برد. تا قبل از حکومت قاجار اروپایی ها و به ویژه پرتغالی ها نفوذ در ایران را گسترش دادند، این تا حدی بوده که از جایی به بعد دیگر کاملا رسمی شده است، تا بعد از پادشاهی قاجاریه که کامل این جزیره باز ستانده شد.

قشم با موقعیت جغرافیایی جنوبی که دارد،  دارای آب و هوای شرجی ( گروه و مرطوب)   است. برای بازدید از این جزیره حتما به هزینه ها و زمان سفر توجه خواهد شد پس در نتيجه همواره این سوال وجود دارد که در چه فصلی از سال میتوان سفر آسوده تری داشت؟  در پاسخ میتوان گفت که بهترین زمان برای بازدید از این جزیره که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوبی هم می باشد ماه های دی و بهمن است،  به این دلیل که در این ماه ها بیشترین درجه هوا 46 و کمترین 16 درجه سانتی گراد خواهد بود. سفر به این جزیره طی روز های 10 تیر تا 10 شهریور کمترین هزینه ممکن را دارد،  چراکه روز های بسیار گرمی را خواهد داشت.  هدف در سایت مستر بلیط از تهیه این مقاله آگاهی از جاذبه های این جزیره است که در ادامه با جزایر دیگر آشنا می شوید.

  1. جزایر ناز

دو جزیره کوچک در نزدیکی ساحل قرار دارد که به جزایر ناز قشم معروف هستند. علت نام گذاری این جزیره شاید برای خیلی ها سوال باشد، این دو جزیره همواره طی جزر و مد با بالا آمدن آب از قشم جدا می شود و با پایین رفتنش دوباره به یکدیگر وصل می شوند. این عمل باعث شده که نام این دو جزیره ناز گذاشته شود چرا که باور بر این می رود، این جزایر برای قشم ناز می کنند.  خود این ویژگی سبب جاذبه ای زیبا و تماشایی در این جزایر شده،  با سفر به این جزایر می توانید از دیدن منظره آن طرفش که آب همیشه وجود دارد و صدای آرام بخش موج هم گوش انسان را نوازش می دهد. برای تهیه بلیط هواپیما قشم می توان به/ سایت ها و دفاتر هواپیمایی مراجعه کرد.

جزیره هنگام

  1.  جزیره هنگام

جزیره هنگام در 50 کیلو متری قشم در استان هرمزگان قرار گرفته که دارای معادن نمک، خاک و سرب است. مساحت این جزیره 36/6 کیلو متر مربع است که بلند ترین نقطه آن کوه ناکس می باشد. فاصله این جزیره تا بندر عباس حدود 43 و تا قشم مایل دریایی است، طولانی ترين قطر این جزیزه از (روستای هنگام کهنه) تا ( روستای هنگام جدید) حدود 9 کیلو متر است.

تمام اهالی این جزیزه یکدیگر را می شناسند و حدود 141 خانه در آن وجود دارد که اکثرا فامیل هستند. شغل اصلی مردمان این جزیزه ماهیگیری است و از طریق آن امرار معاش می کنند. اگر سفر خود را به این جزیره در نظر دارید به نظر می رسد بهترین روش زمینی و قطار اولین قدم است. بلیط قطار قشم پس از تهیه و راه افتادن تنها شما را تا قشم خواهد برد از آن جا به بعد باید از اسکله شهید ذاکری و  اسکله کندالو عبور کرد و ادامه را با کشتی رفت.  تماشای ماهی های نزدیک قایق و مرغان دریایی که برای شکارشان پایین آمده اند خود بسیار لذت بخش است.

دره ستارگان

  1. دره ستارگان

دره ستارگان درواقع یک ناحیه فرسایش یافته در اثر آب های سطحی،  رگبارهای فصلی و تند باد ها است. از جمله بخش هايي که در این جزیره قرار دارد می توان به مخروط های نوک تیز، ستون ها و ستونک های فرسایشی، ارک ها، تیغه ها و دیواره های نواری اشاره کرد. به علت سست بودن جنس لایه های این جزیره انتظار خواهد رفت که در اثر هر یک از عوامل فرسایند تغییراتی در شکل ظاهری آن به وجود بیاید. این جزیره یکی از شاهکار های کم نظیر محسوب می شود که قدمت آن به دوره های دور زمین شناسی و حدودا 2 میلیون سال پیش باز می گردد.

شاید برای شما سوال باشد که علت نام گذاری این جزیره چیست؟  اهالی این جزیزه اعتقاد دارند که در روزگارانی ستاره هايي از آسمان به قلب این جزیره افتاده و اشکال مختلفی از خاک و سنگ و صخره ها در آورده. ویژگی های خاص جزیره سبب شده که این دره مورد توجه یونسکو نیز قرار گیرد.

  1. جنگل حرا

قشم جزیره عجایب هفتگانه ایران زیبا ترین و منحصر به فرد ترین پدیده های طبیعی را در خود جای داده است. از دره ستارگان گرفته تا جنگل حرا همگی خالق زیبایی این جزیره هستند. جنگل حرا که جز عجایب هفتگانه قشم است به طلای سبز معروف می باشد که درختان آن ریشه در آب دارند و طول آنها به 3 تا 6 متر می رسد. نکته قابل توجهی درباره درختان جنگل حرا این است که این درختان با گرفتن تغذیه از آب شور دریا و دریافت نمک آن آب را به طور طبیعی شیرین می کنند. جنگل حرا به دلیل شرایط زیستگاهی مناسب محل خوبی برای بسیاری از گونه های مهاجرت کننده مانند حواصیل، اگرت، کفچه نوک تیز و گیلانشاه است. حالت جزر و مد در این جنگل هر 6 ساعت یکبار صورت میگیرد اما درختان آن انگار که همچنان در خشکی بوده اند. بهترین زمان سفر به این جنگل اواسط پاییز تا اردیبهشت است که آب و هوای مناسبی خواهد داشت.

  1.  غار نمکدان

با وجود اینکه گردشگران در سفر خود به استان هرمزگان بیشتر جزیزه کیش را انتخاب می کنند اما قشم هم زیبایی های قابل توجهی را در خود جای داده است.  در ادامه با یک پدیده آن بنام غار نمکدان آشنا می شوید.  در قشم یک کوه نمکی وجود دارد که جز عجایب هفتگانه آن به حساب می آید،  این کوه نمکی که حاصل فعالیت های طبیعی بوده در حال حاضر چندین غاری در خود به وجود آورده که حدود 4/6 کیلو متر طول دارد. این غار در فاصله 90 کیلو متری از جنوب غربی قشم واقع شده است. سن نمک های این غار حدود 570 سال است،  این غار 237 متر ارتفاع دارد که بلند ترین بخش جزیره محسوب می شود.

برای سفر به غار نمکدان باید از جاده شوسه ای عبور کرد،  بین جاده همجوار ساحل تا ورودی غار حدود 2 کیلو متر فاصله وجود دارد که حتی طی آن به صورت پیاده هم لذت بخش است. گردشگران می توانند بدون داشتن تجهیزات تا عمق 100 متری از غار پیش بروند اما برای رفتن به بخش های عميق تر به یک سری تجهیزات و لوازم نیاز است.

  1. قلعه پرتقالی ها

از جمله جاذبه های گردشگری جزیزه قشم قلعه پرتقالی ها بوده این قلعه در ضلع شمالی قشم بنا شده است. درباره استحکامات و مصالح به کار رفته درآن باید گفت که این قلعه با مساحتی بیش از 2 هزار متر مربع از سنگ های آهکی و گچی و ملاط ساروج محلی ساخته شده و طی یک قرن چندین بار افزایش استقامت یافته است. در قلعه پرتقالی ها با پلان چهار ضلعی نا منظم دیواره هايي به قطر حدود 3/5 متر و برج هايي به ارتفاع 12 متر در 4 گوشه قلعه ساخته شده. بیشتر این قلعه شامل انبار های اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق های سرباز خانه، زندان،  کلیسا، مقر فرماندهی و تالار می شود.

  1. جزایر مرجانی

یکی دیگر از پدیده های زیبای قشم جزایر مرجانی است منحصر به فردی این جزایر سالانه تعداد زیادی از گردشگران و توريست ها را به خود جذب می کند. جزایر مرجانی نوعی جزیره هستند که از مواد تخریبی مرجانی و مواد ارگانیکی به هم پیوسته تشکیل می شود. این نوع جزایر معمولا در مناطق استوایی،  نیمه حاره ای و معمولا به عنوان بخشی از آب سنگ مرجانی شکل می گیرند. این جزایر یا بر اثر بر آمدگی زمین ساختی به وجود می آید یا رشد پیوسته رسوبات.

  1. جزیره لارک

جزیره لارک یکی از جزیره های ایران و جزیی از استان هرمزگان است مساحت این جزیره حدود 7/48   کیلو متر مربع است و 138 متر از سطح آزاد دریا فاصله دارد. اين جزیره از آتش فشان مخروطی شکل پدید آمده است.  شغل مردم اين جزیره صید و غواصی می باشد و فعالیت کشاورزی به هيج وجه درآن دیده نمی شود.  در این جزیره آب آشامیدنی مورد استفاده مردم از بندر عباس هدایت می شود و یا از طریق برکه و چاه های آب آن تامین می شود. گویش مردم این منطقه لری کمزاری است این گویش در (روستای کمزار) رواج دارد. این گویش تحت تاثیر فارسی در حال فراموشی است.

  1. غار خربس

غار خربس یکی از نقاط دیدنی و جاذبه گردشگری قشم در جنوب ایران است این غار در 15 کیلو متری قشم در سمت راست جاده قشم به روستای خربس و رمچاه قرار دارد. این غار را طی بررسی های انجام شده  ادامه رشته کوه های زاگرس معرفی کرده اند. معماری صخره ای و فوق العاده این غار روایتگر جاذبه های زیبای این مرز و بوم است.  غار های خربس را بعضی معبد مهری می دانند،  بعضی آنرا استودان ( محل نگه داری استخوان مردهایشان بعد از مرگ در آیین زرتشت) می دانند و حدسی که قریب به یقین می تواند باشد این است که این حفره ها در درون صخره ها جایگاه انسان های بی پناهی در روزگارانی خواهد بود.

روستای لافت

  1.  روستای لافت

این روستا در شمال غربی جزیره قشم قرار دارد و جمعیت آن حدود 7000 نفر است در گذشته نام این جزیزه همان لافت  و این روستا مرکزیت آن بوده است. چهره طبیعی روستای لافت در بین درختان سبز گرمسیری و نخلستان های بلند،  زیبایی های  دریا و جنگل حرا برای هر بازدید کننده ای جذاب است. سبک معماری خانه های این روستا بسیار دیدنی و جذاب هستند. بنا های روستا خیلی به هم چسبیده هستند و کوچه های آن بسیار تنگ می باشد. این روستا به دلایل وجود راه دریایی و تسهیل ارتباط دریایی،  وجود جنگل حرا، وجود آب های شیرین نزدیکی به خشکی ایران و باد های موسمی به وجود آمده است. تمام خانه ها در این روستا حیاط مرکزی و بادگیر دارند، خانه ها هر چند سال یکبار به روش قدیمی مرمت و بازسازی می شود به طوری که حدس سن آنها دشوار است. از مشاغل مورد توجه مردمان آن نیز می توان به لنج سازی و وجود کارگاه های لنج سازی خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *