دسته‌ها
دانستنی های سفر

امکانات رفاهی فرودگاه مهر آباد تهران

تهران دارای دو فرودگاه بسیار مهم است که یکی از آن ها فرودگاه مهر آباد می باشد. این فرودگاه از لحاظ شلوغی بسیار پر تردد است که البته در چند سال اخیر دیگر خبری از پروازهای خارجی در آن نیست! فرودگاه مهر آباد جایی است که در آن خاطرات تلخ شیرین بسیاری برای مردم وجود دارد. گاه برای همیشه با عزیزان مان در این مکان خداحافظی کرده ایم و اشک ها ریخته ایم و گاه پس از مدتی به استقبال دوستان مان رفته ایم. مهر آباد اولین فرودگاهی بود که در پایتخت ساخته شد و در حال حاضر بیش از 13 میلیون جابجایی در آن صورت می گیرد؛ به همین خاطر لقب پر تردد ترین فرودگاه ایران را به خود اختصاص داده است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این فرودگاه بیشتر آشنا کنیم.

 

علت نامگذاری فرودگاه مهر آباد به این نام چیست؟

در نزدیکی فرودگاه مهر آباد یک روستای کوچک با همین نام قرار دارد و به همین دلیل نام آن را مهر آباد می گذارند.

تاریخچه فرودگاه مهر آبادz

همانطور که گفتیم فرودگاه مهر آباد در کنار روستایی با نام مهر آباد یا حسین آباد قرار داشته است. پس از گذشت سال ها نام روستا را به عصمت الدوله تغییر دادند اما نام فرودگاه را مهر آباد گذاشتند. تقریبا در سال 1296 مردم ایران برای اولین بار بر فراز آسمان آبی دستگاه هایی غول پیکر را در حال پرواز دیدند که نامش هواپیما بود. در این زمان جنگ جهانی دوم به اواخر خود رسیده بود. این هواپیماها روسی بودند و خلبان های شان هم روسی بود. برای به پرواز در آمدن این هواپیماها تمامی قطعاتش را به ایران منتقل کردند و پس از مونتاژ امکان پرواز آن فراهم شد. تهران در گذشته بسیار ساده بود و برج ها و ساختمان های مرتفع کمی در آن وجود داشت، به همین خاطر هواپیماها در ارتفاع کمی پرواز می کردند و مردم می توانستد آن ها را از فاصله نزدیک ترین مشاهده کنند.

پس از اینکه این ماجرا اتفاق افتاد و برای جنگ از هواپیما استفاده شد، از سر تا سر جهان تقاضای هواپیما افزایش یافت. در سال 1340 و در بهمن ماه، اولین هواپیما وارد ایران شد. نام این هواپیما یونکرس بود و به صورت اختصاصی به پرواز در می آمد. پس از آن تلاش های بسیاری برای گسترش صنعت هوایی در کل جهان شد و تقریبا 22 سال پس از ورود اولین هواپیمای یونکرس به ایران، باشگاه خلبانی در ایران افتتاح شد و 20 هواپیما هم در اختیار ایران قرار گرفت. پس از این رویداد در سال 1317 اولین فرودگاه ایران یعنی فرودگاه مهر آباد تاسیس شد. پس از ساخت این فرودگاه فعالیت های هوایی ایران اوج گرفت و در سال 1325 جمعی از خلبانان ایرانی به آمریکا رفتند تا دوره های مختلف پروازی را ببینند. سپس در سال 1328 ایران موفق شد در خطوط پروازی فعالیت کند. با اینکه مهر آباد اولین فرودگاه ایران است اکما در تمام خاورمیانه چنین فرودگاهی به لحاظ وسعت و بزرگی وجود ندارد.

ایران فعالیت های بسیاری برای توسعه خطوط هوایی خود انجام داد که مهم ترینش عضویت در سازمان ایکائو بود. این سازمان کمک های شایانی در خصوص پیشرفت صنعت هوایی به ایران کرد. در آن زمان تنها فرودگاه ایران، فرودگاه مهر آباد بود و به همین دلیل یکی از مهم ترین فرودگاه های کشور محسوب می شد. اما اکنون مهر آباد تنها در پروازهای داخلی فعالیت دارد. یعنی برای مسافرینی که با تهیه بلیط هواپیما تهران قصد سفر به این شهر را دارند می توانند از فرودگاه مهر آباد دیدن کنند.

فرودگاه مهرآباد

معرفی ترمینال های فرودگاه مهر آباد

در ابتدای ساخت و شروع فعالیت های مهر آباد تنها دو ترمینال برای رفت و آمد مسافرین وجود داشت، تا اینکه ترمینال های دیگری هم ساخته شد. در حال حاضر فرودگاه مهر آباد دارای 6 ترمینال بزرگ است  که هر کدام مخصوص یک فعالیت هستند. برای مقال ترمینال 4 تنها مخصوص پروازهایی خروجی است و ترمینال 6 هم مخصوص پروازهای ورودی است و معمولا برای کسانی مناسب می باشد که بلیط هواپیما تهران مشهد را انتخاب می کنند.

اما اگر بخواهیم این 6 ترمینال را با یکدیگر مقایسه کنیم، ترمینال 2 از همه آن ها شلوغ تر است. شناخت امکانات فرودگاه مهر آباد بسیار اهمیت دارد. برای مثال اگر قصد سفر یا استقبال از کسی را داشته باشید، باید حتما به خوبی تمامی ترمینال ها را بشناسید. هر کدام از این ترمینال ها پروازهای چندین ایرلاین را پوشش می دهند. مثلا ترمینال 1 مخصوص پروازهای خروجی شرکت هواپیمایی کیش ایر، وارش و زاگرس است. مسافرینی که بلیط هواپیما تهران کیش را تهیه کرده اند می توانند از خروجی ترمینال 1 استفاده کنند.

ترمینال دو مخصوص خروجی ایرلاین هایی مانند ایران ایر، کارون، آتا، ایران ایر تور و قشم ایر است. مسافرینی که بلیط هواپیما تهران قشم را تهیه کرده اند، می توانند از ترمیال 2 فرودگاه مهر آباد استفاده کنند. در ترمینال 4 هم شرکت های هواپیمایی مانند ماهان، کاسپین، اترک، تابان، آسمان پویا و ساها تردد دارند. ترمینال های 3و 5 هم مخصوص مسافرینی است که به سفر های زیارتی همچون کربلا و حج تمتع می روند. از دیگر امکانات رفاهی فردوگاه مهر آباد می توان به پارکینگ های طبقاتی آن اشاره کرد به این صورت که اگر با خودروی شخصی تان به فرودگاه بیایید، این امکان برای شما فراهم می شود تا از ماشین خود را در پارکینگ پارک نمایید. این پارکینگ ها در ترمینال های 1 و 2 و 3 وجود دارد و ظرفیت شان بسیار زیاد است، به طوریکه بیش از 3 هزار خودرو در آن جای می گیرد. ترمینال مخصوص حجاج هم یک پارکینگ اختصاصی دارد که ظرفیتش حدود 750 خودرو می باشد.

امکانات ترمینال های فرودگاه مهر آباد

این فرودگاه هم مانند دیگر فرودگاه ها، دارای امکانات رفاهی بسیاری می باشد. برای مثال در ترمینال 1  برای استراحت مسافرین رستوران ها و کافی شاپ های بسیاری وجود دارد. از دیگر امکانات فرودگاه مهر آباد می توان به سالن عمومی، غرفه کتابفروشی، کافی شاپ و نمازخانه اشاره نمود. شما می توانید پس از خرید بلیط هواپیما به یکی از این مجموعه های رفاهی رفته و استراحت نمایید.

در هر کدام از ترمینال های مهر آباد یک مجموعه رفاهی فراهم شده است. در ترمینال 2 هم رستوران و کافی شاپی با فضای دنج قرار گرفته است. غذاخوری و ساندویچی، سال عمومی، سالن ترانزیت از جمله امکانات این ترمینال می باشند. در ترمینال 4 هم امکانات بسیاری وجود دارد، مانند رستوران، سالن ترانزیت، و یک سال برای پذیرایی از مسافرینی که پروازشان با تاخیر مواجه شده است. در ترمینال 6 هم تمامی این امکانات فراهم شده است.

سایر امکانات فرودگاه مهر آباد

بانک

در این فرودگاه هر بانکی که فکرش را بکنید وجود دارد. علت آن هم موقعیت مکانی فرودگاه مهر آباد است و همین سبب شده که تمامی نیازهای بانکی مسافرین تامین شود.

دستگاه عابر بانک برای انتقال و دریافت وجه

قطعا نیاز به وجه نقدر در شرایط سفر به وجود می آید به همین دلیل عابربانک های بسیاری در ترمینال وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

ایستگاه تاکسی

در هر ترمینال یک ایستگاه تاکسی برای تردد مسافرین قرار دارد که رفت و آمد آن ها را آسان تر می کند.

اتوبوس برای رفت و آمد و جابجایی

ترمینال های درون فرودگاه بسیار بزرگ هستند به همین خاطر برای جابجایی سریع مسافرین از اتوبوس استفاده می شود. در هر ترمینال به این منظور اتوبوس های بسیاری وجود دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *