دسته‌ها
بهترین ها گردشگری

مشهد شهرنگین طلایی ایران

شهر مشهد در شمال شرق ایران قرار دارد و شهرت آن به علت شهادت امام رضا در این شهر است. این شهر جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد و شهری تاریخی، مذهبی و سیاحتی محسوب می‌شود. آرامگاه فردوسی در توس یکی از مهم‌ترین مکان‌های فرهنگی ایران نیز در اطراف این شهر واقع‌شده. شهر نیشابور که آرامگاه عطار و خیام است نیز در همسایگی مشهد قرار دارد. مشهد شهری با آب‌وهوای سرد و خشک و معتدل است. در این شهر باغ‌های فراوان وجود دارد و مجتمع‌های تفریحی مانند پارک کوه سنگی از جاذبه‌های دیگر آن به شمار می روند.

سالانه گردشگران بسیار زیادی از شهرهای داخلی ایران به این شهر سفر می کنند. بلیط قطار مشهد یکی از پر تقاضا ترین بلیط های قطار در کشور می باشد. از جمله مسیرهای پرطرفدار مشهد می توان به قطار تهران مشهد و قطار اصفهان مشهد نیز اشاره کرد. در ادامه و در بهترین ها قصد داریم تا در مورد مشهد شهرنگین طلایی ایران برای شما بگوییم و شما را با این شهر زیبا آشنا کنیم.

Mashhadجاذبه‌های تاریخی شهر مشهد

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی که بارها ساخته و تخریب‌شده است اکنون در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر مشهد با مساحتی 6 هزار هکتاری و تندیسی از آن حکیم همراه با سنگ‌های حجاری‌شده و کتیبه‌هایی سنگی شامل اشعاری از آن شاعر بزرگ قابل بازدید است. بنای این آرامگاه با الهام از معمای هخامنشی طراحی‌شده است. معماری آرامگاه به سبک زیگورات‌های ایران باستان نشانه‌ای از استحکام است. در این مجموعه بزرگ آرامگاه شاعر معاصر مهدی اخوان ثالث نیز قرار دارد.

بر روی سنگ آرامگاه حکیم فردوسی جملاتی در وصف او نوشته‌شده است که با این کلمات پایان می‌یابد: «… مزار او در دل مردم این سرزمین جاویدان است.»

Mashhadبرج رادکان، هویت نجومی ایران کهن

در اطراف مشهد و در 80 کیلومتری این شهر مقدس شهری باستانی به نام رادکان قرار دارد. در این شهر باستانی برجی خشتی و مخروطی شکل به ارتفاع 35 متر قرارگرفته است. تخمین زده می‌شود که این برج در حدود سال 600 قمری ساخته‌شده است. به اعتقاد برخی دانشمندان این برج را مقری برای منجمان و مکانی برای تعیین فصل و سال و نوروز باستانی می‌دانند. عده‌ای دیگر آن را آرامگاه زنی مشهور دانسته‌اند. عده‌ای دیگر این برج را اثری تاریخی باقی ‌مانده از دیلمی‌ها می‏دانند. کاربرد این برج ستاره‌شناسی بوده و از آثار تاریخی مطرح این علم در جهان به شمار می‌رود.

گنبد خشتی

گنبد خشتی آرامگاه فردی مشهور در مشهد به نام سلطان غیاث‌الدین محمد است. این بنا از آجر و خشت ساخته‌شده و معماری بی‌نظیری دارد. تزیین دیوارهای خشتی این آرامگاه با نقاشی و کتیبه‌ها به‌احتمال‌زیاد در دوره قاجار صورت گرفته است. سلطان غیاث‌الدین محمد در سال 832 قمری وفات یافته و قدمت این گنبد به این تاریخ بازمی‌گردد و یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی مشهد است. خاندان این فرد متولی بارگاه امام رضا (ع) بوده و به‌این‌علت شهرت داشته‌اند.

Mashhadجاذبه‌های طبیعی شهر مشهد

طرقبه

منطقه ییلاقی طرقبه در 15 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. طرقبه مکانی تاریخی است و تفرجگاهی قدیمی محسوب می‌شود. این مکان در سمت غربی انتهای بلوار وکیل‌آباد واقع‌شده است.

پارک کوه سنگی مشهد

کوه سنگی مکانی مناسب برای تفریح و یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در شهر مشهد است. وجه‌تسمیه آن وجود دو کوه است که از شهر مشهد دیده می‌شود. معروف است که شاه‌عباس در این مکان تاج‌گذاری کرده است. این پارک ازنظر مساحت دومین پارک مشهد و ازنظر گردشگری سومین مکان پربازدید از سوی گردشگران است.

Mashhadجاذبه‌های مذهبی

جاذبه های زیارتی و سیاحتی مشهد از هر نظر بسیار دیدنی و جذاب می باشد، سفر مسافران خارجی نیز به این شهر زیاد می باشد. بلیط هواپیمای مشهد سالانه متقاضیان بسیار زیادی دارد. برخی از شهرها بیشترین تقاضای بلیط هواپیما را دارند که در این میان بلیط هواپیما تهران مشهد و بلیط هواپیما اصفهان مشهد در بالاترین رتبه قرار دارند.

آرامگاه ملکوتی امام رضا (ع)

آرامگاه امام رضا (ع) بزرگ‌ترین مسجد جهان ازنظر مساحت محسوب می‌شود. این آرامگاه درواقع مجموعه‌ای شامل مدارس دینی، مسجدها، موزه، گورستان، یک دانشگاه، دو کتابخانه بزرگ، آشپزخانه و حیاط‌های وسیع است. مساحت مجموعه رواق‌ها و صحن‌های حرم ۵۹۸۶۵۷ مترمربع است.

امامزاده ناصر و یاسر

آرامگاه امامزاده ناصر و یاسر در 5 کیلومتری غرب مشهد، در روستای گلستان در اطراف طرقبه قرار دارد. امامزادگان ناصر و یاسر از نوادگان موسی بن جعفر (ع) هستند. این مکان مذهبی در نزدیکی شهر مشهد سالانه 3 میلیون زائر را به خود جذب می‌کند.

فضای سبز شهر مشهد

فضای سبز فراوانی در مشهد و اطراف آن وجود دارد. فضاهای تفریحی مانند، پارک وحدت پارک کوه سنگی یا کوهستان ‌پارک خورشید در کنار پارک‌های بانوان این شهر با نام‌های پارک حجاب و پارک ریحانه از مهم‌ترین فضاهای سبز این منطقه به شمار می‌روند.

برخی دیگر از پارک‌ها و فضاهای سبز این شهر عبارت‌اند از: پارک امت، پارک بسیج، پارک گل‌ها، پارک میرزا کوچک‌ خان و پارک مینیاتوری.

Mashhadموزه‌ها شهر مشهد

مشهد که در سال گذشته پایتخت فرهنگ اسلامی نام گرفت دارای موزه‌های متعدد است که مهم‌ترین آن موزه مرکزی آستان قدس رضوی است. این موزه خود شامل 13 موزه موضوعی و گنجینه نفیس است. از دیگر موزه‌های این شهر موزه مردم‌شناسی رباط ویرانی، موزه علوم و تاریخ طبیعی خراسان، موزه علوم زمین، موزه تاریخ طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی، گنجینه آب، موزه مردم‌شناسی حمام مهدی قلی بیک، موزه فردوسی و شاهنامه توس، موزه آرامگاه نادری و موزه حوض‌خانه هزاردستان را می‌توان نام برد.

هتل‌ها و مراکز اقامتی

شهر مشهد سالانه بیش از 30 میلیون زائر ایرانی و خارجی دارد و برای اقامت این گردشگران بیش از 300 مکان اقامتی در این شهر تأسیس‌شده است.

هتل‌های پنج ستاره مشهد مقدس

مهم‌ترین هتل‌های 5 ستاره است شهر مجلل درویشی، هتل سی نور هتل الماس 2، پارس مشهد، پردیسان، هما ۱، هما ۲، بین‌المللی قصر، بین‌المللی قصر طلایی، مدینه الرضا، کوثر ناب، هتل قصر الضیافه و هتل پارسیس است.

Mashhadهتل‌های چهار ستاره مشهد مقدس

هتل‌های معروف 4 ستاره شهر مشهد اترک، جواد، سی‌نور، قصر الماس، فردوس، ایران مشهد، هتل ثامن، کیانا، هلیا مشهد، هتل رفاه، هتل آبان، توس، هاترا، زمرد، میثاق، مینو، عماد، بزرگ فردوسی، هتل الماس نوین، هتل تارا، هتل الماس و هتل خورشید تابان نام دارند.

بهترین رستوران‌های مشهد

مشهد شهری گردشگر پذیر است و به این علت رستوران‌های بیشتر در آن به ارائه خدمات می‌پردازند. سفرهای داخلی به مشهد پرتعداد است و فهرستی از بهترین رستوران‌های مشهد که گردشگران و مسافران کیفیت غذا و خدمات آن را تائید کنند در این سفر زیارتی مفید است. در اینجا لیست بهترین رستوران‌های این شهر را با هم مرور می‌کنیم.

لیست بهترین رستوران‌های مشهد

شعبه‌های مختلف رستوران سدروس مشهد، رستوران ایتالیایی میلان مشهد، رستوران پسران کریم مشهد، رستوران باغ زیتون مشهد، رستوران نسیم لبنان، رستوران معین درباری، رستوران احسان، رستوران بابا قدرت مشهد، رستوران کلبه، مجموعه رستوران‌های رضایی مشهد، رستوران گیاهی خانه مشهد، رستوران خانه اسپاگتی، پدیده شاندیز، رستوران ارکیده (هتل سلام)، رستوران راد، رستوران شورورزی، رستوران قصر هدیش، رستوران جوجه فراری، رستوران خانه استیک دایان (فرهاد)، رستوران و غذای آماده انصارالزهرا، رستوران گراناز، رستوران تندوور، رستوران کیوسک، رستوران ساعت، رستوران شایان، رستوران مراکشی، رستوران ریخته گرزاده.

Mashhadمراکز تفریحی شهر مشهد

مراکز تفریحی این شهر شامل سینما، فرهنگسرا، مراکز تفریحی، باغ‌وحش، پارک‌های جنگلی و مجموعه‌های پارک آبی است. پارک آبی امواج خروشان این شهر یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تفریحی آبی کشور است. مجموعه تفریحی پدیده شاندیز، مجموعه تفریحی پارک کوه سنگی، مجموعه تفریحی طرقبه از مهم‌ترین مراکز تفریحی این شهر است. سینماهای فعال کنونی در شهر مشهد شامل 7 سینما به نام های سینما سیمرغ سینما قدس، مشهد سینما پردیس سینمایی هویزه، سینما پیروزی، پردیس سینمایی اطلس، سینما آفریقا و پردیس سینمایی گلشن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *