دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

اصول مذاکره در جلسه های کاری بین‌المللی

سفر کاری می‌تواند هیجان‌انگیزترین بخش شغل شما باشد. اما در عین حال، جلسه های کاری بین‌المللی آداب و قوانین خاص خود را دارد که نباید از آنها غافل شد، در واقع هر فرهنگ ویژگی‌ها و هنجارهای کاری خاص خود را دارد. بنابراین، اگر سفر کاری در پیش دارید باید در مورد فرهنگ کاری کشور مقابل جستجو کنید و از انتظارات آن‌ها آگاه باشید.

در این مقاله با مِستربلیط همراه باشید و هفت مورد از مهم‌ترین اصول جلسه ‌های کاری بین المللی در فرهنگ‌های مختلف را بشناسید.

اولین برخورد را جدی بگیرید

تعامل و روابط بین افراد در بسیاری از فرهنگ‌ها حتی از مسائلی که در جلسه های کاری مطرح می‌شود اهمیت بیشتری دارد. یاد گرفتن نام افراد پیش از جلسه باعث می‌شود آن‌ها در برخورد اول واکنش بهتری به شما داشته باشند و در نتیجه ادامه مذاکره برای شما بسیار راحت‌تر شود. نکته‌ای که در جلسه های کاری بین‌المللی اهمیت دارد این است که باید بدانید در هر فرهنگ چگونه باید افراد را خطاب قرار دهید، صدا زدن افراد با نام کوچک در برخی فرهنگ‌ها بی‌احترامی محسوب می‌شود اما در برخی دیگر لازم است.

جلسه های کاری بین‌المللی

 

به تفاوت‌های فرهنگی احترام بگذارید

فقط مذاکره‌کنندگان غیرحرفه‌ای ممکن است به فرهنگ‌های دیگر بی‌احترامی کنند. به عنوان یک مهمان در فرهنگ جدید سعی کنید سیستم ارزشی حال حاضر آن فرهنگ را درک کنید و در مورد آنچه نمی‌دانید بپرسید. هرچند، بهتر است پیش از سفر به یک کشور جدید در مورد تفاوت‌های فرهنگی آن کشور تحقیق و مطالعه کنید. تفاوت‌های فرهنگی ممکن است مانعی بر سر مذاکره‌های شما باشد، اگر از قبل مطالعه کرده باشید، می‌توانید به راه‌حل‌هایی فکر کنید که آن فاصله فرهنگی را به یک فرصت تبدیل کنید.

 

کارت ویزیت فراموش نشود

در برخی فرهنگ‌ها مانند کشورهای آسیایی کارت ویزیت تجاری اهمیت ویژه‌ای دارد و رد و بدل کردن کارت ویزیت نشانه‌ی خوبی برای شروع همکاری است. ژاپنی‌ها کارت تجاری را با دو دست تقدیم می‌کنند، و شما باید به نشانه احترام چند لحظه به کارتی که می‌گیرید، نگاه کنید و آن را بخوانید، سپس آن را در جیب خود بگذارید. اگر اطلاعاتی در مورد فرهنگ شخص مقابل ندارید، بهتر است در برابر دریافت کارت ویزیت همین رفتار را داشته باشید، هم محترمانه است و هم به شما کمک می‌کند نام شخص را به خاطر بسپارید.

جلسه های کاری بین‌المللی

وقت‌شناس باشید

همه فرهنگ‌ها در برابر وقت‌شناسی مانند هم نیستند. برای مثال، در اروپای مرکزی جلسات کاری عموما به موقع برگزار می‌شود، اما در فرهنگ کشورهای آمریکای جنوبی جلسه‌ها معمولا دیرتر از زمان اعلام شده شروع می‌شوند. هر چند، دانستن اینکه چقدر تاخیر جایز است، کار چندان ساده‌ای نیست. اما به هر حال فارغ از اینکه جلسه شما در چه کشوری برگزار می‌شود، وقت‌شناسی ضرری برای شما نخواهد داشت، سعی کنید همیشه به موقع در جلسات حاضر شوید. حضور به موقع نشانه احترام شما به میزبان است، اگر شما را منتظر گذاشتند می‌توانید ایمیل‌های خود را چک کنید یا به دیگر کارهای شخصی خود بپردازید.

به خاطر داشته باشید، زمانی که تعیین می‌کنید حتما مشخص شده باشد، “زمان شام” در آلمان ساعت هفت بعد از ظهر است در حالی که در اسپانیا 10 شب است. اگر قرار کاری شما اینگونه اعلام شد حتما از یک همکار در همان کشور اطلاعات لازم را بگیرید.

جلسه را زود ترک نکنید

اگر در کنفرانس یا همایش یا جلسه های کاری بین‌المللی شرکت کرده‌اید به هیچ عنوان آن‌جا را زود ترک نکنید، ممکن است میزبان، این کار شما را بی‌احترامی تلقی کند و حتی گاهی باعث کنسل شدن معامله یا قرار بعدی شما شود. اگر ساعت پرواز شما نزدیک است مجبور نیستید تا پایان رویداد بمانید اما حداقل اولین نفری نباشید که جلسه را ترک می‌کند.

با خود هدیه‌‌ای به همراه داشته باشید

هدیه دادن نشانه احترام شما به میزبان است. حتی اگر آن‌ها انتظار نداشته باشند، به همراه داشتن یک هدیه می‌تواند باعث ایجاد تصویر ذهنی مثبتی از شرکت شما نزد میزبان شود. هر چند هدیه دادن بیشتر در بین آسیایی‌‌ها و اروپایی‌ها مرسوم است، اما در همه جای دنیا شیوه‌ی خوبی برای شروع همکاری است.

جلسه های کاری بین‌المللی

تعامل خود را بیشتر کنید

در کشورهای آسیایی و امریکای لاتین، قرارهای دوستانه خارج از شرکت جزء مهمی از ایجاد اعتماد و برقراری ارتباط است. حداقل از شما انتظار می‌‌رود شام را با همکار یا مشتریان خود باشید. این حداقل انتظاری است که در قرارهای کاری بین‌المللی از شما دارند و مسلما کافی نیست، سعی کنید بیشتر در برنامه‌های دورهمی حضور داشته باشید، با آنها به گلف یا تنیس بروید. مشارکت شما در این دورهمی‌های دوستانه اعتماد کاری بین شما را تقویت می‌کند.

جلسه های کاری بین‌المللی

اگر در مورد هنجارهای فرهنگی کشور مقابل و تفاوت‌های فرهنگی خود در برخی موقعیت‌ها مطمئن نیستید، به رفتار میزبان و دیگر همکاران دقت کنید و آن را دنبال نمایید. همواره به زبان بدن افراد توجه داشته باشید تا برخلاف انتظار بقیه رفتار نکنید. پیش از سفر در مورد دست دادن، رعایت فاصله افراد با یکدیگر و تماس چشمی افراد در آن کشور جستجو کنید و اطلاعات کافی داشته باشید.

جلسه های کاری بین‌المللی تجربه بسیار ارزشمندی برای شما و شرکتتان است. با کمی جستجو پیش از سفر، ایده‌آل‌ترین نتیجه را از این سفر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *