دسته‌ها
دانستنی های سفر

مراحل سوار شدن به هواپیما

هواپیما برای بسیاری از افراد، علی الخصوص کسانی که به طور مکرر سفر می‌کنند، یکی از روش‌های محبوب حمل و نقل به شمار می‌رود. ایمنی و سرعت، سفرهای هوایی را به یکی از پرطرفدارترین‌ها در نوع خودش تبدیل کرده است. اگرچه همچنان افرادی وجود دارند که به دلیل ترس از پرواز از سفرهای هوایی اجتناب می‌کنند. اما لازم است بدانید طبق تحقیقات هواپیما یکی از ایمن‌ترین وسایل نقلیه در جهان است. بعد از انتخاب این روش حمل و نقل و خرید بلیط هواپیما خارجی و یا داخلی لازم است به فرودگاه رفته و بعد از گذراندن مراحلی سوار هواپیما شویم. اما این مراحل چه چیزهایی را شامل می‌شوند؟ با این مطلب از وبلاگ مِستر بلیط همراه باشید تا با مراحل سوار شدن به هواپیما آشنا شوید.

مراحل سوار شدن به هواپیما

رفتن به فرودگاه

شاید عجیب به نظر برسد ولی رفتن به فرودگاه در واقع اولین قدمی‌ست که برای سوار شدن به هواپیما مورد نیاز است. شاید فکر کنید رفتن به فرودگاه هم مانند رفتن به هر مکان دیگری است، اما باید بدانید این پروسه در برخی از شهرهای شلوغ می‌تواند بسیار پیچیده و حساس باشد. غالباً فرودگاه‌ها با فاصله‌ی کمی از شهر واقع شده اند و حتی برخی از شهرها دارای بیش از یک فرودگاه هستند. بنابراین لازم است به نام فرودگاه مورد نظر در بلیط هواپیما کاملاً دقت کرده و زمان لازم برای رسیدن به آن‌را محاسبه نمایید. مدت زمانی که قبل از ساعت پرواز لازم است در فرودگاه حضور داشته باشید به نسبت ایرلاین و خود فرودگاه متغیر است. در فرودگاه‌های بزرگ برای پروازهای خارجی ۳ ساعت و برای پروازهای داخلی ۲ ساعت قبل از پرواز لازم است در فرودگاه حاضر باشید.

مراحل سوار شدن به هواپیما

چنانچه زمان لازم برای رسیدن به فرودگاه را محاسبه کردید ولی به هر دلیلی موفق نشدید خود را به موقع برسانید بهترین گزینه برای رفع مشکل تماس با ایرلاین و توضیح شرایط برای یکی از نماینده‌های ایرلاین است. در این صورت آن‌ها احتمالاً امکان چک این سریع را برای شما فراهم می‌آورند. فراموش نکنید روز جدید از ساعت ۱۲ نیمه شب آغاز می‌شود. بنابراین اگر پرواز شما ساعت 00:30 (۳۰ دقیقه‌ی بامداد) پنجم تیرماه باشد، لازم است در تاریخ چهارم تیرماه و ۳ ساعت قبل از ساعت پرواز مورد نظر در فرودگاه حضور بهم رسانید.

چک این در فرودگاه

پس از اینکه به فرودگاه رسیدید و از گیت فرودگاه عبور کردید، چک این مرحله‌ی بعدی است که برای سوار شدن به هواپیما لازم است انجام دهید. چک این در فرودگاه‌های متفاوت می‌تواند متفاوت باشد. برخی از فرودگاه‌ها مجهز به کیوسک‌های چک این آنلاین هستند. در این صورت ایرلاین‌ها کیوسک‌هایی را برای پرواز خود مشخص کرده و مسافر می‌تواند به سرعت و به صورت آنلاین چک این خود را انجام دهد. اما در فرودگاه‌هایی که کانترهای آنلاین وجود ندارد مسافر می‌بایست از تابلوی اطلاعات استفاده کرده و بر اساس شماره‌ی پرواز و ایرلاین مورد نظر، شماره‌ی کانتر مربوط به پرواز را پیدا کند. سپس به کانتر مورد نظر مراجعه کرده و مراحل لازم را انجام دهد. در تمامی ایرلاین‌های جهان، کانتر کلاس پروازی بیزنس و فرست از کلاس اکونومی (اقتصادی) مجزاست.  در چک این، بار مسافر تحویل به نماینده‌ی ایرلاین داده شده و سپس به قسمت بار هواپیما فرستاده می‌شود و در نهایت کارت پرواز برای مسافر صادر می‌گردد.

بار مازاد

نماینده‌ی ایرلاین در مرحله‌ی چک این زمانی که بار مسافران را تحویل می‌گیرد برچسب‌هایی را بر روی آن می‌چسباند. برخی از ایرلاین‌ها ممکن است از این برچسب‌ها برای کوله پشتی و یا هر نوع چمدانی که با خود به داخل هواپیما می‌برید نیز استفاده کنند. این برچسب‌ها برای جلوگیری از گم شدن وسایل شما لازم هستند. باید به خاطر داشته باشید میزان بار مجاز در بلیط هواپیما ذکر شده است. در صورتی که بار شما بیش از مقدار بار مجاز باشد، پرداخت هزینه‌ی اضافه‌ی بار ضروری است.

همانطور که ذکر شد میزان بار مجاز در بلیط هواپیما درج شده است. خرید بلیط هواپیما نیز مانند گذشته کاری پیچیده و زمان بر محسوب نمی‌شود. امروزه خریدهای اینترنتی تا حد بسیار زیادی باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شده است. مِستر بلیط یکی از قدیمی‌ترین سامانه‌های آنلاین فروش بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس است. در مستر بلیط می‌توانید لیستی از کامل‌ترین و ارزان‌ترین بلیط هواپیما چارتر و سیستمی را مشاهده کرده و پس از گذراندن چند مرحله‌ی بسیار ساده و سریع بلیط هواپیما به مقصد مورد نظر خود را تهیه کنید.

 کارت پرواز

همانطور که می‌دانید بلیط هواپیما به تنهایی برای سوار شدن به هواپیما و آغاز سفر هوایی کفایت نمی‌کند. برای محقق شدن این موضوع لازم است کارت پرواز داشته باشیم. کارت پرواز (Boarding pass) به کارتی گفته می‌شود که در طول پروسه‌ی چک این در فرودگاه برای مسافر صادر شده و به او اجازه‌ی سوار شدن به هواپیمای مورد نظر را می‌دهد. کارت پرواز شامل نام مسافر، ردیف و شماره‌ی صندلی، تاریخ پرواز، کلاس پروازی، مسیر هوایی، زمان سوار شدن به هواپیما و شماره‌ی گیت خروجی می‌شود.

مراحل سوار شدن به هواپیما

رد شدن از گیت امنیتی

برای پروازهای خارجی پس از صدور کارت پرواز لازم است از گیت‌های کنترل پاسپورت عبور کنید. در این گیت‌ها پاسپورت مسافر و تمامی اطلاعات آن بررسی شده و با خود شخص مطابقت داده می‌شود. اگر در حال خروج از فرودگاه هستید مهر خروج، و چنانچه در حال ورود به فرودگاه باشید مهر ورود بر صفحات پاسپورت شما زده خواهد شد.

پس از کنترل پاسپورت لازم است از گیت‌های امنیتی عبور کنید. بازرسی امنیتی توسط تمامی کشورها جدی گرفته می‌شود. حتی برخی از کشورها در این مرحله بسیار سخت گیرانه عمل می‌کنند. گیت‌های بازرسی امنیتی دقیقاً مابین لندساید و ایرساید (در ادامه توضیح داده خواهد شد) قرار گرفته اند. در این مرحله تمامی وسایل مسافر و حتی خود مسافر به دقت مورد بازرسی قرار می‌گیرند. برخی از وسایل در هواپیما ممنوعه تلقی می‌شوند: اشیاء نوک تیز و برنده، مواد قابل اشتعال، تمامی انواع مایعات، اسپری، ژل و پودرها، برخی از داروها، مواد منفجره، انواع اسلحه، انواع سم، حشره کش، آفت کش، انواع سفیدکننده و اسید، انواع مواد مخدر و تمامی نمونه‌های آزمایشگاهی و مواد عفونت‌زا.

مراحل سوار شدن به هواپیما

در غالب فرودگاه‌ها مأموران بازرسی امنیتی از مسافران درخواست می‌کنند که تمامی وسایل الکترونیکی قابل حمل مانند لپ تاپ، تبلت و موبایل را از کیف خود خارج کرده و به طور مجزا برای بازرسی زیر دستگاه بفرستند. بهتر است در این مرحله به منظور جلوگیری از اتلاف وقت خود و دیگر مسافران قبل از اینکه نوبت به شما برای عبور از گیت برسد، ساعت، کمربند، زیورآلات و هرگونه وسیله‌ی فلزی که با خود به همراه دارید را باز کرده و درون سبدهای مخصوص دستگاه قرار دهید.

به طور کلی فرودگاه از دو قسمت اصلی ساخته شده است.

  • لند ساید (منطقه‌ی زمینی)

لندساید (Landside) به تمامی محوطه‌ها و اماکن موجود در حریم زمینی فرودگاه به غیر از قسمتی که هواپیماها وجود دارند گفته می‌شود.

  • ایرساید (منطقه‌ی هوایی)

ایرساید (Airside) به محدوده ای گفته می‌شود که تحت کنترل فرودگاه قرار داشته باشد، باند پرواز، پارکینگ هواپیماها، ساختمان‌ها و تجهیزات مربوطه بعد از گیت بازرسی امنیتی همگی در بخش ایرساید واقع شده اند. برای ورود به ایرساید می‌بایست از گیت‌های بازرسی امنیتی عبور کرد. عموماً فروشگاه‌های دیوتی فری و امکانات اصلی یک فرودگاه در بخش ایرساید قرار گرفته اند.

مراحل سوار شدن به هواپیما

سوار شدن به هواپیما

بعد از عبور از گیت‌های بازرسی امنیتی و ورود به ایرساید چنانچه هنوز به زمان شوار شدن به هواپیما فرصتی باقی مانده باشد، می‌توانید از امکانات ایرساید استفاده کرده و زمانی را در این قسمت بگذرانید. از جمله مهم‌ترین امکانات ایرساید می‌توان به smoking room، رستوران، کافی شاپ، فروشگاه دیوتی فری و سرویس‌های بهداشتی اشاره کرد. به خاطر داشته باشید چنانچه وارد ایرساید شوید بدون دلیل موجه قادر به بازگشت به قبل از گیت بازرسی امنیتی و یا همان لندساید نخواهید بود.

زمان سوار شدن مسافران به هواپیما (Boarding time) و شماره‌ی گیت سوار شدن به هواپیما (Gate No.) در کارت پرواز ذکر شده است. در نظر داشته باشید ساعتی که به عنوان زمان سوار شدن به هواپیما درج شده، در حقیقت آغاز مسافرگیری هواپیما است نه پایان آن. حضور به موقع در گیت خروجی بسیار مهم تلقی می‌شود. در فرودگاه‌های بسیار بزرگ مانند فرودگاه جدید استانبول (Istanbul Airport) گیت‌های خروجی از یکدیگر فاصله‌ی زیادی دارند، بنابراین چنانچه به گیت خروجی اشتباهی بروید زمان زیادی را از دست خواهید داد. اکثراً گیت‌های خروجی حداقل ۳۰ دقیقه قبل از ساعت پرواز بسته می‌شوند. دقت کنید دلیل از دست دادن یک پرواز همیشه نرسیدن به فرودگاه نیست، بلکه گاهی نرسیدن به گیت خروجی مورد نظر باعث از دست دادن یک پرواز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *