دسته‌ها
دانستنی های سفر

رمز دوم پویا چیست و فعال‌سازی آن چگونه است؟

راهنمای فعال‌سازی رمز دوم یک بار مصرف (پویا) برای هر بانک

 

کاربر گرامی مِستربلیط،

از ۱۵ دی ماه، خرید اینترنتی را فقط با رمز دوم یک‌بارمصرف می‌توان انجام داد. رمز دوم یک بار مصرف -یا به اختصار رمز پویا- عددی است که با استفاده از یک سامانه‌ی هوشمند تولید می‌شود و تا مدت کوتاهی، به عنوان رمز دوم در خرید اینترنتی قابل استفاده است. اعتبار این رمز پس از طی زمان کوتاهی از بین می‌رود. استفاده از این ویژگی، باعث افزایش ضریب امنیت حساب بانکی می‌شود و احتمال فاش شدن رمز و سوءاستفاده از آن را بسیار کاهش می‌دهد.

برای فعال کردن این ویژگی، بانک خود را در لیست زیر پیدا کنید و راهنمای فعال‌سازی رمز دوم پویای کارتتان را بخوانید:

بانک ملی

برای فعال‌سازی رمز یک بار مصرف کارت‌های بانک ملی، باید نرم‌افزار شصت(۶۰) را نصب کنید. برای فعال‌سازی نرم‌افزار شصت، می‌توانید به سامانه بام یا دستگاه‌های خودپرداز این بانک مراجعه کنید.

بانک ملت

برای فعال‌سازی رمز دوم یک بار مصرف کارت‌های بانک ملت، باید از برنامه رمزنگار ملت استفاده کنید. ابتدا با مراجعه به عابر بانک ملت، کد فعالسازی برنامه را دریافت کنید. پس از دانلود رمزنگار ملت، نصب آن و وارد کردن کد، برنامه را فعال کنید. پس از طی این مراحل، برای هر بار دریافت رمز پویا کافی است به رمزنگار ملت مراجعه کنید.

بانک تجارت

بانک تجارت برای تولید رمز دوم یک بار مصرف، اپلیکیشن «همراز» را معرفی کرده است. در حال حاضر تنها روش فعال‌سازی اپلیکیشن همراز، مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز است. برای استفاده از خدمات رمز پویای بانک تجارت، لازم است ابتدا با مراجعه به یکی از دستگاه‌های خودپرداز این بانک، کد فعال‌سازی رمز پویا را دریافت کرده و با وارد کردن کد در برنامه همراز، اپلیکیشن را فعال کنید. برنامه همراز را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

بانک سپه

برای دریافت رمز یک بار مصرف بانک سپه، ابتدا باید اپلیکیشن رمزساز سپه را روی تلفن همراه خود نصب کنید. برای نصب آخرین نسخه‌ی این برنامه، ابتدا به سامانه اینترنت بانک سپه به نشانی www.ebanksepah.ir مراجعه کنید و روی گزینه «اینترنت بانک قدیم سپه» کلیک کنید. از اینجا می‌توانید نسخه آی‌او‌اِس یا اندروید برنامه «رمزساز سپه» را متناسب با گوشی خود دریافت و نصب کنید. برای دریافت کد فعال‌سازی باید به یکی از شعب بانک سپه مراجعه و فرم درخواست پر کنید.

بانک رفاه کارگران

می‌توانید با مراجعه به شعب بانک، شماره سریال و شماره فعال‌سازی نرم‌افزار رمز یکبار مصرف موبایلی را دریافت کنید. سپس با استفاده از لینک زیر، نرم‌افزار را دانلود و نصب کنید.

نرم‌افزار «رمز یکبار مصرف موبایلی» که برای کارت‌های بانک رفاه کارگران رمز پویا تولید می‌کند، در نسخه‌های اندروید و آی‌او‌اِس در دسترس است.

بانک صادرات

کاربران بانک صادرات می‌توانند با استفاده از کد دستوری USSD رمز دوم یکبار مصرف را فعال و استفاده کنند. برای فعال‌سازی، کد دستوری #۷۱۹* را شماره‌گیری و گزینه‌ی پنجم را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه‌ی پنجم (رمز یک بار مصرف)، سامانه از شما می‌خواهد شماره کارت خود را وارد کنید. سپس باید به دلخواه خودتان، یک نام چهار حرفی برای کارت انتخاب کنید. بعد از انتخاب نام کارت، نوبت به تعیین رمز برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات می‌رسد.

بعد از انجام مراحل بالا، هرگاه نیاز به دریافت رمز دوم یکبار مصرف داشته باشید، کافی است کد دستوری #۷۱۹* را شماره‌گیری کنید و با انتخاب گزینه‌ی پنجم یعنی رمز یکبار مصرف و وارد کردن رمزی که برای سامانه USSD تعیین کرده‌اید، رمز دوم یکبار مصرف برای شما تولید می‌شود.

بانک سامان

بانک سامان برای ارائه خدمات رمز دوم از برنامه «رمزینه» استفاده می‌کند. برای فعال‌سازی اپلیکیشن رمزینه باید به سایت بانک یا یکی از شعب بانک سامان مراجعه کنید تا پیامک حاوی کد فعال‌سازی برای شما ارسال شود. با دانلود و نصب اپلیکیشن رمزینه و فعال‌سازی این برنامه، می‌توانید از خدمات رمز پویای بانک سامان استفاده نمایید.

بانک پارسیان

برای استفاده از خدمات رمز پویای بانک پارسیان، لازم است ابتدا برنامه پارسیان من را دانلود و نصب کنید. این اپلیکیشن برای تولید رمز پویا معرفی شده است. برای فعال‌سازی آن، باید به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک پارسیان مراجعه کنید.

بانک پاسارگاد

مشتریان بانک پاسارگاد می‌توانند از طریق موبایل بانک، رمز دوم یک‌بارمصرف خود را فعال کنند. برای فعال‌سازی موبایل بانک با مراجعه به خودپرداز بانک پاسارگاد، کد کاربری و رمز عبور مربوطه را دریافت کنید. پس از آن با دانلود همراه بانک پاسارگاد، می‌توانید رمز دوم یک بار مصرف کارت خود را دریافت کنید.

ایران زمین

مشتریان این بانک می‌توانند پس از مراجعه به شعبه، ثبت درخواست و نصب و فعال‌سازی نرم‌افزار روی تلفن همراه خود، از رمز یک بار مصرف استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت اپلیکیشن‌های مربوطه، به این صفحه از بانک ایران زمین مراجعه کنید.

بانک سرمایه

برنامه «رمزساز سرمایه» مخصوص تولید رمز یک بار مصرف اینترنت بانک، رمز دوم یکبار مصرف و رمز اول یکبار مصرف است. برای فعال‌سازی برنامه، می‌توانید وارد اینترنت بانک خود شده و از طریق منوی تنظیمات اینترنت بانک و مطابق با فایل راهنمای برنامه، رمز یکبار مصرف خود را فعال کنید.

 بانک صنعت و معدن

این بانک، نرم‌افزاری به نام برنامک رمزساز را برای فعال‌سازی و ایجاد رمز یک بار مصرف ارائه کرده است. این نرم‌افزار در نسخه‌های اندروید و iOS در دسترس است. پس از دانلود و نصب آن از طریق لینک‌های زیر، راهنمای سایت را در لینک آخر مطالعه کنید.

دریافت برنامک رمزساز برای گوشی های اندروید

راهنمای برنامک رمزساز یکبارمصرف

  بانک کشاورزی

برنامه‌ی کاربردی رمز پویا (ریما) را از سایت بانک کشاورزی دانلود و نصب کنید. سپس با مراجعه به خودپرداز بانک کشاورزی و ثبت درخواست فعال‌سازی رمز دوم پویا، برنامه‌ی ریما را روی تلفن همراه خود فعال کنید.

اپلیکیشن اندروید

راهنمای کاربری نسخه اندروید

راهنمای کاربری نسخه iOS

  بانک مسکن

بانک مسکن برای تولید رمز یک بار مصرف، از اپلیکیشن رمزنما رونمایی کرده است. از طریق لینک‌های زیر می‌توانید این اپلیکیشن را دریافت کنید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، دستورالعمل نرم افزار رمز پویا بانک مسکن را مطالعه کنید.

دریافت نسخه اندروید نرم افزار رمزنما

دریافت نسخه IOS نرم افزار رمزنما

 پست بانک ایران

برای فعال‌سازی رمز دوم پویای کارت این بانک، دو روش وجود دارد:

الف) نصب برنامک رمزساز پست بانک و فعال‌سازی از طریق مراجعه به شعبه یا سامانه‌ی اینترنت بانک

ب) دریافت رمز دوم یکبار مصرف از طریق پیامک 

برای استفاده از هر دو روش، مراجعه به شعبه و تأیید شماره تلفن همراه الزامی است.

 بانک اقتصاد نوین

این بانک برای پشتیبانی از امکان جدید رمز‌ پویا، اپلیکیشن رمز یک‌بار مصرف (ارس) را رونمایی کرده است. فرآیند فعال‌سازی این اپلیکیشن به شرح زیر است:

حضوری: 

  • مراجعه به شعبه و تکمیل فرم 
  • دریافت بارکد و کد فعال‌سازی برنامه

غیرحضوری:

  • ورود به اینترنت بانک (اگر اینترنت بانک شما فعال نیست، می‌توانید از طریق منوی ثبت‌نام آن را به صورت غیرحضوری فعال کنید.)
  • فعال‌سازی کارت‌های مورد نظر از طریق منوی «کارت > فعال‌سازی رمز دوم یک بار مصرف کارت»

دانلود نسخه Android از گوگل پلی

دانلود نسخه Android از کافه بازار

دانلود نسخه Ios از اپ استور

دانلود نسخه Ios از سیبچه

 بانک شهر

بانک شهر برای تولید رمز یک بار مصرف، نرم افزار رمزنت را معرفی کرده است. پس از نصب این نرم‌افزار روی تلفن همراه، اطلاعات هویتی خود را وارد کنید و سپس با مراجعه به یک شعبه‌ی بانک شهر، احراز هویت و اسکن بارکد دوبعدی، رمز یک بار مصرف را فعال کنید.

دانلود نسخه اندروید با لینک مستقیم

نسخه اندروید از ایران اپس

نسخه اندروید از بازار

راهنمای کاربری

راهنمای گرافیکی نصب رمزنت

 بانک دی

اپلیکیشن رمزساز (ارس) وظیفه‌ی تولید رمز دوم یک بار مصرف را برای کارت‌های بانک دی به عهده دارد.

با نصب و فعالسازی اپلیکیشن رمزساز (ارس) روی تلفن همراه خود، می‌توانید در درگاه‌های غیرحضوری (درگاه پرداخت اینترنتی، اینترنت بانک، همراه بانک و …) به جای رمز دوم ایستای کارت، رمز دوم یک بار مصرف را که از اپلیکیشن ارس می‌گیرید وارد کنید. مدت اعتبار رمز تولید شده توسط اپلیکیشن ارس محدود است (یک دقیقه) و امکان استفاده مجدد از آن وجود ندارد.

با توجه به نوع گوشی خود، می‌توانید اپلیکیشن ارس را از طریق لینک‌های زیر دریافت و نصب کنید.

نسخه اندروید ارس – کافه بازار

نسخه اندروید ارس – گوگل پلی

نسخه iOS ارس – اپ استور

نسخه IOS ارس – سیبچه

 بانک گردشگری

مشتریان این بانک می‌توانند با اینترنت بانک  یا موبایل بانک رمز پویای کارت خود را فعال کنند. همچنین می‌توانید رمز پویا را با مراجعه به شعب بانک گردشگری فعال کنید.

 بانک قوامین

بانک قوامین (وابسته به بانک سپه) برای تولید رمز دوم پویا، نرم افزار جی بی رمز را معرفی و عرضه کرده است. 

  بانک انصار

بانک انصار (وابسته به بانک سپه) برای تولید رمز‌ دوم کارت بانکی، نرم افزاری به نام «آپان» را معرفی کرده است که می‌توانید آن را از لینک‌های زیر دانلود کنید:

 آپان (نسخه 1.0.8 اندروید)

 آپان (نسخه 1.0.8 IOS)

  بانک خاورمیانه

فعال‌سازی رمز پویای کارت‌های بانک خاورمیانه، با طی مراحل زیر انجام می‌شود:

۱) مراجعه به شعبه و تکمیل فرم درخواست

۲) دانلود اپلیکیشن رمز پویا (مخصوص رمز دوم کارت)

۳) فعالسازی اپلیکیشن

برای فعالسازی اپلیکیشن رمز پویا، شماره مشتری شخصی در بانک خاورمیانه و کلمه عبور دریافتی از شعبه مورد نیاز است.

۴) تایید شماره تلفن همراه

پس از وارد کردن اطلاعات پیشین، یک کد به شماره تلفن همراه مشتری از طرف بانک پیامک می‌شود و مشتری می‌بایست آن کد را در نرم‌افزار وارد کند.

۵) تعیین رمز دلخواه

مشتری می‌تواند رمز دلخواه خود را برای اپلیکیشن تنظیم و از آن استفاده کند.

   بانک آینده

بانک آینده برای ساختن رمز پویا، برنامه‌ای موسوم به «رمز یک‌بار مصرف ریما» را معرفی کرده است. 

 برنامه رمز یک‌بار مصرف “ریما” نسخه اندروید

راهنمای استفاده

 راهنمای فعال سازی رمز یکبار مصرف از طریق خودپرداز

 

در این نوشته، روش فعال‌سازی رمز دوم یک بار مصرف (پویا) را برای کارت‌های بانکیِ مختلف مرور کردیم و لینک نصب نرم‌افزار و در صورت وجود، راهنمای نصب و فعال‌سازی هر بانک را در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم با استفاده از این راهنما و انجام بی‌دردسر مراحل فعال‌سازی بتوانید مثل قبل، از مزایای خرید آنلاین استفاده کنید و با طی مرحله‌ی اولیه‌ی یادگیری، خرید اینترنتی همیشه امن و آسانی داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *