دسته‌ها
دانستنی های سفر

مشکلات رایج در سفر

اکثر افرادی که سفر می‌کنند همواره سعی می‌نمایند تا با برنامه ریزی دقیق بهترین لحظارت را در طول مسیر و در طول سفر برای خود رقم بزنند. اما گاهی مشکلاتی برای مسافران ایجاد می‌شود که خارج از کنترل آن‌هاست. این مشکلات که بعضاً باعث خشم و عصبانیت مسافر می‌شوند خوشبختانه قابل حل هستند. اما مشکلات رایج در سفر چه مواردی هستند؟ در این مطلب از وبلاگ مِستر بلیط با رایج‌ترین مشکلات به هنگام سفر با اتوبوس و هواپیما آشنا خواهیم شد.

سفر با هواپیما

هواپیما همیشه به دلیل ایمنی و سرعت به عنوان انتخاب اول بسیاری از افراد برای سفرهای کاری و تفریحی محسوب می‌شود. سفرهای هوایی مزیت‌های زیادی به همراه دارند؛ هواپیما سریع‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل در جهان است. در عین حال که سفرهای هوایی مزایای بسیار زیادی را شامل می‌شوند، گاهاً با مشکلاتی نیزمواجه هستند که در ادامه یا مهم‌ترین آن‌ها آشنا خواهیم شد.

مشکلات رایج در سفر

پرواز شما با تأخیر همراه است.

تأخیر در پرواز یکی از رایج‌ترین مواردیست مسافران در سفرهای هوایی با آن روبرو می‌شوند. دلایل تأخیر در پرواز موارد بسیار زیادی را شامل می‌شوند. آب و هوای نامناسب، عدم حضور خدمه‌ی پرواز، نبودن هواپیما، سوخت گیری هواپیما و دلایل امنیتی را می‌توان به عنوان برخی از علل تأخیر و حتی لغو پروازها ذکر کرد. بنابراین گاهی تأخیر در پرواز اجتناب ناپذیر است. در اکثر ایرلاین‌های سراسر جهان چنانچه پروازی با بیش از ۳ ساعت تأخیر همراه شود، آن ایرلاین موظف به پرداخت جریمه خواهد بود. البته لازم به ذکر است میزان تأخیری که شامل جریمه می‌شود بنا به قوانین ایرلاین‌های مختلف متفاوت خواهد بود. اما بهترین گزینه ای که برای روبرو نشدن با عواقب این مشکل وجود دارد در نظر گرفتن چندین ساعت بیشتر برای رسیدن به مقصد است. به طور مثال اگر لازم است ساعت ۵ بعدازظهر در مقصدی حضور داشته باشید و طول پرواز شما ۳ ساعت برآورد شده است، به جای ۳ ساعت حداقل ۶ و یا به طور ایده آل ۷ ساعت را برای رسیدن به مقصد در نظر بگیرید. در این صورت حتی اگر پرواز با تأخیر انجام شود به موقع به مقصدتان خواهید رسید.

در بین مسیرهای داخلی کشور برخی از مسیرها پرترددتر بوده و به همین دلیل پروازهای منظم و پرتکراری را شامل می‌شوند. بنابراین مسافر به راحتی قادر به انتخاب ساعتی دیگر از پرواز آن مسیر خواهد بود. بلیط هواپیما تهران اصفهان از جمله مواردیست که این موضوع را شامل می‌شود. از بلیط‌های پرتقاضای دیگر می‌توان به بلیط هواپیما تهران مشهد اشاره کرد.

پاسپورت خود را گم می‌کنید.

هیچ موردی استرس‌زا تر از گم کردن پاسپورت در یک سفر خارجی نیست، چه با اتوبوس، چه با قطار و چه با هواپیما سفر کرده باشید، به پاسپورت خود نیاز دارید. در صورت پیش آمدن چنین اتفاقی لازم است به پلیس فرودگاه مراجعه کرده و فرم گم شدن مدارک شناسایی را پر کنید. البته بهتر است همیشه در طول سفر از مدارک شناسایی خود کپی به همراه داشته باشید. در این صورت کار شما بسیار راحت تر خواهد بود.

چمدان‌های شما با تأخیر آمده و یا حتی گم شده است!

چنانچه در قسمت دریافت چمدان‌ها هستید، مدت زیادی را منتظر مانده اید و چمدانتان هنوز به دستتان نرسیده است، بهتر است سریعاً موضوع را به ایرلاین گزارش کنید. اگر چمدان شما گم شود، ایرلاین موظف به پرداخت جریمه خواهد بود. برای جلوگیری از گم شدن چمدان بهتر است برچسبی حاوی نام و اطلاعات تماس خود بر آن داشته باشید. حتی می‌توانید یک سری از کپی مدارک خود را به همراه اطلاعات تماس در چمدان قرار دهید. در این صورت اگر چمدان گم شد و کسی آن‌را باز کرد به سرعت قادر خواهد بود با شما تماس گرفته و آن‌را به شما بازگرداند.

جت لگ آزارتان می‌دهد.

اگرچه هواپیما مسافرت در مسیرهای طولانی را ممکن می‌کند، اما همین موضوع می‌تواند مشکلی آزاردهنده را باعث شود. جت لَگ (Jet lag) در حقیقت وضعیتی است که از تغییرات ریتم شبانه روزی بدن بین مسافرت‌های طولانی ایجاد می‌شود. علت این مشکل اختلاف ساعت مبدأ با مقصد است. لازم است بدانید چنانچه اخلاف ساعت بیش از ۴ ساعت باشد احتمالاً به جت لگ دچار خواهید شد.

مشکلات رایج در سفر

البته این مشکل را در پروازهای داخلی تجربه نخواهید کرد. به طور مثال اگر از تهران به سمت شیراز قصد سفر داشته و بلیط هواپیما تهران شیراز را خریداری کنید، چون هر دو مبدأ و مقصد در یک کشور قرار گرفته اند به هیچ عنوان دچار جت لگ نخواهید شد.

تأثیرات جت لگ غالباً خستگی و بی‌خوابی قلمداد می‌شوند، اما جت لگ می‌تواند باعث عدم تمرکز، حالت تهوع و استفراغ و موارد مشابه دیگر شود. اگر مسیری طولانی را قرار است پرواز کنید بهتر است از پروازهای غیرمستقیم و با توقف استفاده کنید. اجتناب از قرارهای مهم کاری و مواردی که تمرکز زیاد لازم دارند در روز اول بعد از رسیدن به مقصد توصیه می‌شود. خوابیدن در طول پرواز می‌تواند علائم جت لگ را کاهش دهد. اگر بسیار خسته هستید در صورت امکان بهتر است از سفر خودداری کنید.

در هواپیما نمی‌توانید بخوابید.

بسیاری از افراد در هواپیما نمی‌توانند به راحتی به خواب بروند. برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید بهتر است از نوشیدن قهوه و خوردن فست فود خودداری کنید. صندلی کنار پنجره نیز برای افرادی که می‌خواهند در هواپیما بخوابند انتخاب خوبی است.

مسافران پشت سر و یا افرادی که کنار شما نشسته اند رفتارهای آزار دهنده ای دارند.

بسیار دیده شده در هواپیما افراد به دلیل رفتارهای آزار دهنده‌ی دیگر مسافران شکایت کنند. به طور مثال مسافری پشت سر پاهای خود را به پشتی صندلی شما تکیه داده و باعث آزار شما می‌شود. معمولاً بهترین گزینه برای رفع این مشکل در جریان گذاشتن مهمانداران هواپیما است. اگرچه گاهی صحبت کردن با خود مسافر نیز گره گشاست، اما زیاد توصیه نمی‌شود.

سفر با اتوبوس

اتوبوس از وسایل محبوب در حمل و نقل زمینی به شمار می‌رود. اتوبوس وسیله ای راحت و ایمن است. سفر با اتوبوس مزایای زیادی را داراست. مسافران اتوبوس می‌توانند از دیدن مناظر لذت برده و به کارهای مورد علاقه‌ی خود در طول سفر بپردازند. همچنین سفرهای در طول شب با اتوبوس به مسافران این امکان را می‌دهد که کاملاً استراحت کنند. صندلی‌ها در اتوبوس‌های VIP بسیار راحت هستند و مسافران از فضای زیادی برای پاها برخوردارند. در کنار این موارد سفر با اتوبوس گاهی با مشکلاتی نیز همراه است.

مشکلات رایج در سفر

سفرهای زمینی با اتوبوس طولانی هستند.

اگر فاکتور زمان برای شما از اهمیت زیادی برخوردار باشد، احتمالاً سفرهای طولانی با اتوبوس برای ما آزاردهنده خواهند بود. چنانچه اتوبوس را به عنوان وسیله‌ی نقلیه‌ی مورد نظرتان انتخاب کنید می‌توانید زمان خود در اتوبوس را صرف کارهای مورد علاقه‌تان نمایید. مطالعه، گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم و انجام دادن کارهای عقب افتاده از جمله مواردی هستند که با انجام آن‌ها از زمان صرف شده در اتوبوس لذت خواهید برد.

به طور مثال در صورت خریدن بلیط اتوبوس تهران اصفهان در حدود ۵ ساعت و بلیط اتوبوس تهران شیراز در حدود ۱۰ ساعت برای رسیدن به مقصد زمان نیاز خواهید داشت.

وسایل ضروری خود را در چمدان داخل جعبه‌ی اتوبوس گذاشته اید.

اگرچه اتوبوس با محدودیت‌های بار همراه نیست، اما باید در نظر داشته باشید که هر نوع از چمدانی هم مناسب سفر با اتوبوس نیست. چمدان‌های بسیار بزرگ معمولاً سنگین هستند و مسافر با حمل و نقل آن‌ها دچار مشکل خواهد شد. از طرف دیگر بسیار دیده شده که مسافران تمامی وسایل خود اعم از ضروری و غیر ضروری را در چمدان اصلی که در جعبه‌ی اتوبوس قرار می‌دهند گذاشته و تا پایان سفر امکان دسترسی به آن‌ها را ندارند. در طول سفر همواره ممکن است وسایلی را نیاز داشته باشید. بنابراین بهتر است وسایل ضروری خود را در کیف و یا ساکی کوچک قرار داده و با خود به داخل اتوبوس ببرید. در عین حال باید به خاطر داشته باشید که وسایل گران‌بهای خود را داخل چمدان اصلی که قرار است در جعبه قرار گیرد نگذارید. رایج‌ترین وسایلی که در طول سفر با اتوبوس لازم خواهید داشت عبارتند از:

  • پتوی مسافرتی نازک
  • بالشت‌های مسافرتی
  • بطری آب آشامیدنی
  • میان وعده‌های سالم و سبک
  • کتاب و یا سرگرمی مورد علاقه‌تان

البته برای برخی از مقاصد داخلی و حتی مقاصد خارجی شرکت‌های مسافربری از پذیرایی ویژه ای برای مسافران استفاده می‌کنند. به طور مثال در صورت سفر به مشهد و خرید بلیط اتوبوس تهران مشهد با میان وعده‌های ویژه ای پذیرایی خواهید شد.

نمی‌دانید اتوبوس شما در کجای مسیر در حرکت است.

گاهی نیمه‌های شب و یا حتی در طول روز جایی در بین مسیر از خواب بیدار می‌شویم در حالی که نمی‌دانیم کجای جاده هستیم. بهترین گزینه برای برطرف کردن این مشکل داشتن اپلیکیشن مسیریابی در گوشی همراهتان است. این اپلیکیشن به شما این امکان را می‌دهد که همواره موقعیت خود در طول مسیر را زیر نظر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *