دسته‌ها
گردشگری

جاذبه های دیدنی شهر اردبیل

شهر اردبیل مرکز استان اردبیل است که از دو جهت اهمیت دارد: یکی به دلیل تجارت ابریشم که در گیلان قرار دارد و دیگری وجود مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی است. بافت شهر اردبیل به صورتی است که خیابان هایش همگی منحنی شکل اند. آب و هوای شهر اردبیل در زمستان سرد و در تابستان معتدل می باشد طوری که زمستان یکی از سرد ترین شهرهای ایران به شمار می آید. یکی از علت هایی که استان اردبیل را معروف کرده است وجود بیش از 110 چشمه آب گرم و سرد معدنی در این استان است که گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است، این چشمه های طبیعی برای افرادی که درد مفاصل دارند بسیار مفید و سودمند است.

چشمه های معروف این شهر در سرعین و مشکین شهر قرار دارد. در شهر اردبیل دره های زیبا و کوه های با شکوهی مثل کوه آق داغ با متنوع ترین گونه های حفاظت شده و دره شیروان دره سی، رود های پر آب، قزل اوزن، و دریاچه بسیار زیبای شورابیل، سبلان نیز وجود دارند که در کنار سوغاتی های معروفش مثل عسل و حلوای سیاه از جاذبه های مهم گردشگری این استان هستند.

اردبیل شهری صنعتی از لحاظ کشاورزی و توریستی است علاوه بر قطب تجاری به خاطر آب و هوای معمولی و آثار باستانی معروف است. صنایع دستی معروف شهر اردبیل سفالگری، گلیم بافی، جاجیم بافی و قلاب دوزی است. جمعیت این شهر حدود 80 هزار نفر است که زبان اصلی آن ها ترکی می باشد. مذهب مردم این شهر شیعه است که جمعیت مسیحی و ارمنی ساکن در آن سال ها پیش شهر را ترک کرده اند. منطقه اردبیل از قبل از میلاد منطقه ای مسکونی بوده است. اردبیل اولین شهر ایران از لحاظ لوله کشی آب مشروب است، تاریخ این لوله کشی به دوره صفویه باز می گردد. اگر شما قصد مسافرت به این شهر دیدنی را دارید با مراجعه به سایت مستر بلیط می توانید بلیط خود را تهیه نمایید.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

1. بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری ایران در محله عالی قاپو اردبیل در ایران است، این بقعه در اوایل قرن 16 تا اواخر قرن 18 میلادی ساخته شده است و در سال 2010 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این مکان  با معماری سنتی ایرانی و به کارگیری کمترین فضای ممکن ساخته شده است. آثار دیدنی که در این آرامگاه وجود دارد شامل: کتابخانه ها، مسجد، مدرسه، مخزن، بیمارستان، نانوایی، دفاتر اداری است. بقعه اردبیلی یکی از با ارزش ترین جاهای دیدنی شهر اردبیل می باشد که از نظر معماری و نمایش اصولی سبک عرفانی در جهان از ارزش بالایی برخوردار است.

یکی از ویژگی های این بقعه کنار هم قرار گرفتن آثار هنری در رشته های مختلف است که شامل کاشی کاری معرق، گچ بری کتیبه های بسیار زیبا، و خط خطاطان دوره صفوی، نقره کاری، نقاشی که همگی این ها در این آرامگاه جای گرفته اند. علاوه بر مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی مقبره های شاه اسماعیل و برخی دیگر از مشایخ و کشته شدگان جنگ چالدران در آن جا قرار دارد. در دوران سلطنت صفویان کاربرد این مجموعه تغییر کرد و به دلیل وجود بقعه شیخ صفی الدین به یکی از مهم ترین مکان های ملی و سیاسی تبدیل شد.

دریاچه شورابیل

2. دریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی شهر اهواز است که علت نام گذاری آن شوری بسیار زیاد آب آن جاست. اما امروزه به دلیل اینکه آب شیرین به دریاچه اضافه شده شورابیل تنها یک نام یادگاری از دوران گذشته می باشد. تالاب شورابیل که در گذشته گل های آن بیماران را شفا می داد به یکی از زیستگاه های پرندگان مهاجر در شهر اردبیل تبدیل شده است. این تالاب در اواخر دوره سوم و اوایل دوره چهارم زمین شناسی درست شده است، دریاچه شورابیل یکی از دریاچه های طبیعی ایران می باشد.

که به دلیل اضافه شدن آب شیرین به دریاچه امکان پرورش ماهی قزل آلا در آن جا وجود دارد. این دریاچه 3 کیلومتر با شهر فاصله دارد که به یکی از بهترین مناطق تفریحی شهر اهواز تبدیل شده است. طولانی ترین جاده سلامتی را در اطراف این دریاچه با چمن های مصنوعی احداث کرده اند که امکان تردد ماشین و دوچرخه هم در آن جا وجود دارد، بعد از چشمه های آب گرم سرعین از دومین مناطق پر بازدید استان اردبیل است. اگر قصد سفر به شهر پر از مناطق دیدنی اردبیل را دارید می توانید از طریق تورهای مسافرتی به آن جا بروید و با تهیه بلیط هواپیما اردبیل از طریق سایت های اینترنتی به راحتی کار خود را انجام دهید.

پل معلق مشکین شهر

3. پل معلق مشکین شهر

مشکین شهر با داشتن طبیعت بسیار زیبا و آب و هوای دلچسب و خنک یکی از شهرستان های معروف شهر اردبیل می باشد که در دامنه کوه سبلان قرار دارد. هرساله مسافران زیادی برای آب درمانی و وجود گردشگاه های تاریخی راهی این منطقه می شوند. یکی از جذابیت های این شهر پل معلق مشکین شهر است که با دارا بودن 2 متر عرض و 365 متر طول در ارتفاع 80 متری رودخانه خیاوچای ساخته شده است، که بزرگترین پل معلق در خاورمیانه می باشد.

این پل توسط مهندس گنجعلی بیک طراحی شده است، ساخت پل معلق هزینه ای بالغ بر 40 میلیارد  داشته  که مدت ساخت این پل 9 ماه طول کیشده است. این پل در بخشی از یک مجموعه گردشگری به اسم خیاو تاکید دولی قرار دارد. حس و هیجانی که این پل برای مسافران و گردشگران به همراه دارد حسی ناب و لذت بخش است.

4. قلعه قهقهه

قلعه قهقهه یکی از قلعه های نظامی و مهم مشکین شهر است که قدمت و اصالت قابل توجهی دارد. این قلعه در 85 کیلومتری شمال شرق مشکین شهر قرار دارد که بین روستای گنجویه و قره آغاج است. در لغت اسم این قلعه به معنی خنده بلند است که قدمت آن به دوران قبل از اسلام بر می گردد. ازاین قلعه در گذشته به عنوان مهم ترین زندان و خزانه سلطنتی استفاده می کردند که با ملات و گچ و آهک و آجر ساخته شده است.

حفره هایی در داخل سنگ های این قلعه وجود دارد که برای ذخیره آب استفاده می شده است همین طور باید گفت که روی تپه ای با ارتفاع حدود 300 متر بنا شده است ورود به این قلعه کار سختی است و تنها در شرایط آب وهوایی  مناسب می توان وارد شد. از حصار چهارم این قلعه به عنوان زندان استفاده شده است که در قسمت شرقی قلعه قرار دارد راه ورودی این زندان حفره ای طبیعی در داخل یک تخته سنگ بزرگ است. برای سفر به شهر اهواز و دیدنی آثار تاریخی می توانید از طریق سایت های اینترنتی مستر بلیط, بلیط را تهیه نماید و به مسافرت بروید.

غار یخگان

5. غار یخگان

غار یخگان در 77 کیلومتری شهر خلخال در ارتفاع 240 متری از سطح دریا در دامنه غربی کوهی به اسم یخگان داغی واقع شده است. مساحت این غار حدود1100  هکتار است که دارای دو دهانه می باشد با اختلاف ارتفاع 25 کیلومتر از هم قرار دارند، دهانه ورودی این غار نیم متر است که به وسیله راهرویی تنگ و باریک به تالار بزرگی می رسد و حوضچه ای به عمق 20 سانتی متر در ارتفاع 5/1 متری در کف غار تشکیل شده است آب این حوضچه از جمع شدن قطرات آب تامین می شود. در مواقعی که هوای بیرون غار گرم است انجماد تشکیل می شود و با سرد شدن هوای بیرون یخ های موجود ذوب می شوند.

6. مسجد جامع اردبیل

مسجد های جاملع یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهرهای بزرگ هستند مسجد هایی که با معماری زیبا نشان دهنده معماری زمان خود می باشند. مسجد جامع اردبیل در محله پیرشمس الدین اردبیل است و در رو به روی آتشکده متعلق به دوره اشکانی قرار دارد. امروزه با وجود اینکه ساختمان اصلی مسجد از بین رفته اما باز هم معماری خیره کننده ای دارد و از ایوانی که در کنار گنبد خانه وجود دارد به عنوان مسجد استفاده می شود.

7. دشت مغان

دشت مغان جلگه ای بسیار زیبا و دیدنی در استان اردبیل است که از طرف شمال و شرق به جمهوری آذربایجان و از طرف جنوب به مشکین شهر و از سمت غرب به ارسباران منتهی می شود. قسمت زیاد دشت مغان در جمهوری آربایجان قرار گرفته است. دشت مغان از 3 شهر گرمی، بیله سوار و یاس آباد تشکیل می شود، قسمت شمالی این منطقه به دشت همیشه بهار معروف است که یکی از قطب های مهم کشاورزی و دامپروری است.

8. پل هفت چشمه

پل هفت چشمه اردبیل یکی از پل های تاریخی ودیدنی این شهر است که بر روی یک رودخانه قرار گرفته است، نام های دیگر این پل عبارتند از ججین، پل یدی گوز، وکوریی قرمزی که هر کدام از این نام ها ارزش تاریخی خود را دارند. این پل از آثار دوره صفویه است که دارای هفت چشمه و هفت دهانه آجری و هفت موج شکن سنگی است. امروزه از پل هفت چشمه در اردبیل برای عبور وسایل نقلیه استفاده می شود.

 

9. جنگل فندقلو

جنگل فندقلو یکی از مناظر طبیعی و دیدنی در استان اردبیل است که به دلیل سرسبزی و طبیعت فوق العاده آن گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب کرده است. این جنگل حدود 85 هکتار وسعت دارد که در 25 کیلومتری استان اردبیل قرار دارد. استخر موجود در این جنگل که خواص درمانی دارد افرادی که به شنا در آب گرم علاقه دارند را به خود جذب می کند. برای دیدن مناظر زیبای این جنگل علاوه بر قطار و هواپیما می توانید با تهیه بلیط اتوبوس اردبیل به این شهر سفر کنید.

10. موزه مردم شناسی

موزه مردم شناسی اردبیل در میدان عالی قاپو قرار دارد که در دوره قبل از صفویه حمام آقا نقی بجای این موزه قرار داشته است. این حمام به دستور ظهیر الاسلام در زمان ایلخانیان ساخته شده است مردم این منطقه به پاکیزگی اهمیت زیادی می دهند به همین دلیل حمام های تاریخی اردبیل از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *