دسته‌ها
گردشگری

اقدامات ایرلاین ها برای پیشگیری از کرونا در پرواز

 اقدامات ایرلاین ها برای پیشگیری از کرونا در پرواز

ویروس کرونا یا کوید 19 که این روز ها سایه اش بر سر تمام کشور های دنیا قرار گرفته است تمامی قسمت های زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. یکی از قسمت هائی که بیشترین تاثیر را گرفته است سفر و پرواز های هوائی است. این ویروس دارای خطرات بسیار زیادی است. یکی از مشکلاتی که این ویروس را خطرناک تر کرده است این است که هیچ داروی خاصی برای جلوگیری یا معالجه بیماری کورونا ویروس (COVID-19) وجود ندارد. افرادی که مبتلا می شوند ممکن است برای کمک به تنفس به مراقبت های حمایتی نیاز داشته باشند.

بیماری کروناویروس (COVID-19) یک بیماری عفونی است که توسط یک ویروس جدید ایجاد می شود. این بیماری با علائمی همچون سرفه، تب و در موارد شدیدتر مشکل تنفسی باعث بیماری تنفسی (مانند آنفولانزا) می شود. شما می توانید با شستن مکرر دست ها، جلوگیری از لمس صورت و جلوگیری از تماس نزدیک (1 متر ) با افرادی که دچار بیماری هستند، از خود و عزیزانتان محافظت کنید.

یکی از امن ترین راه هائی که امروزه برای سفر های ضروری وجود دارد سفر با هواپیما می باشد. می توانید به راحتی بلیط هواپیما را از مستر بلیط خریداری کنید.

سوالی که خیلی ها این روز ها از خود می پرسند این است که اگر نیاز به سفر ضروری در این دوران باشد آیا می شود با هواپیما سفر کرد؟ شرکت های برزگ هواپیمائی چه در ایران و چه در سراسر دنیا چه کار هائی برای پیشگیری مسافران از این ویروس انجام داده اند؟ در این مقاله سعی می کنیم به سوالات این چنینی پاسخ دهیم.

چرا باید از سفر در این ایام اجتناب کنیم؟

به خاطر هوای مناسب در این موقع سال تعداد زیادی از افراد به این موضوع علاقه مند هستند که به مسافرت بروند و از این آب و هوا لذت ببرند، ولی بر اساس نظر کارشناسان الان بدترین زمان برای مسافرت می باشد. همانطور که مطمئنا می دانید این موضوع نیز به علت وجود بیماری کوید 19 می باشد. ویروس کوید 19 از آن دسته ویروس هائی است که به راحتی قابل انتقال است. یکی از عواملی که باعث انتقال آناین ویروس می شود تماس با هر سطح یا کسی که دارای ویروس است، می باشد. برای اینکه میزان این انتقال را به کمترین سطح ممکن برسانیم بهتر است در خانه بمانیم، توصیه ای مطمئنا برای همه مردم دنیا بسیار آشنا و تکراری می باشد.

همانطور که همه می دانند مسافران بیشترین تماس را با سطوح آلوده دارند و این می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. هر چه هم به نظرتان بیاید که می توانید از خود نگهداری کنید باز هم سفر کردن خطر بیماری را برای شما دو چندان می کند.

کسانی که به COVID-19 آلوده هستند ممکن است علائمی کمی داشته باشند و یا حتی ممکن است ندانند که علائم COVID-19 را دارند زیرا این علائم به سرماخوردگی یا آنفولانزا نیز شباهت دارند. ولی در برخورد با دیگران ممکن است آن ها را آلوده کنند که این بدترین اتفاقی است که ممکن است در سفر کسی به آن دچار شود.

کشورهای مختلف در سرتاسر جهان ممنوعیت سفر را برای جلوگیری از گسترش کرونا ویروس در مرزهای خود و آن سوی مرزها وضع کرده اند. یکی از مهمترین مواردی که باید در مورد آن فکر کنید، رفاه حال مسافران و اعضای خانواده شما است. حتی اگر مشخصات فردی را که در معرض خطر ابتلا به علائم شدید قرار دارد، را ندارید، ممکن است با شخصی که آلوده است همسفر شوید و این موضوع می تواند برای شما خطر زا باشد و در صورت انتقال این بیماری به شما، می تواند خانواده و نزدیکانتان را هم درگیر کند.

در حال حاضر تنها راه پیشگری از مبتلا شدن به کرونا ویروس در قرار نداشتن معرض آن است بنابراین برای این که از این قضیه دوری کنید بهتر است سفر های خود را کنسل کنید و آن را به زمانی بعد از این بیماری موکول کنید.

یکی از توصیه هائی در تمام کشور ها به افراد می شود دوری از سفر تا دو ماه آینده می باشد. زیرا این یک مشکل جهانی است و برای حل شدن آن تمامی مردم در جهان باید دست و به دست هم بدهند تا بتوانند این بیماری را ریشه کن کنند. ریشه کن کردن این بیماری یک کار تیمی در سراسر جهان را می طلبد.

کرونا ویروس

کرونا و سفر

شیوع COVID-19 در حال حاضر یک مسئله جهانی است، و توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام شده است که یک بیماری همه گیر است. یکی از توصیه های که این روزها به همه گفته می شود خارج نشدن از خانه است. این ویروس به علت شیوع بالای آن به بیماری خطرناکی تبدیل شده است. افراد مسن و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری زمینه ای در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.

در بسیاری کشور ها آمار بالائی از شیوع بیماری گزارش شده است. بسیاری از کشور ها وجود دارند که به علت نداشتن امکانات قادر به شناسائی و یا کنترل این بیماری نیستند همین امر سبب می شود از افراد خواسته شود که از سفر های غیر ضروری پرهیز کنند حتی به کشور هائی که آمار پائینی دارند. اگر شما مجبور به سفر ضروری هستید بهتر است نکات زیر را حتما رعایت کنید:

در طول سفر:

1) از گذراندن وقت در شلوغی های بزرگ و یا مناطق شلوغ خودداری کنید.

2) از تماس با افراد بیمار خودداری کنید، به ویژه اگر تب، سرفه یا مشکل تنفس دارند.

3) از وضعیت محلی آگاه باشید و توصیه های بهداشت عمومی محلی را دنبال کنید.

به کلیه همسفرانتان یاد آوری کنید نکات زیر را رعایت کنند:

1) دستان خود را حداقل به مدت حداقل 20 ثانیه با صابون در زیر آب گرم بشویید.

2) فقط درصورتی که صابون و آب در دسترس نباشد، از ضدعفونی کننده های الکلی استفاده کنید. این ایده خوبی است که همیشه هنگام سفر، مقداری مواد ضد عفونی الکلی به همراه داشته باشید.

کار هائی که هنگام سرفه یا عطسه کردن باید انجام دهید:

1) دهان و بینی خود را با بازوی خود بپوشانید تا انتشار میکروب ها کاهش یابد.

2) اگر از دستمال استفاده می کنید در اسرع وقت آن را دور ریخته و دستان خود را بعد از آن بشویید.

مدام سلامت خود را چک کنید:

1) اگر هنگام مسافرت بیمار شدید و فکر کردید COVID-19 دارید، از تماس با دیگران خودداری کنید و توصیه های بهداشت عمومی محلی راجع به مراقبت را دنبال کنید.

کار هائی که در طول مسیر باید انجام دهید:

مسافران قبل از نشستن باید هرگونه سطح، مانند کمربند ایمنی و میز سینی جلوی صندلی خود را تمیز کنند. اما مهمترین کاری که توصیه می شود، انجام شستشوی مناسب دست است. مسافران باید در طول سفر مرتباً دست خود را با آب و صابون بشویند. اگر صابون و آب به راحتی در دسترس نیست، به جای آن از یک ضدعفونی کننده الکلی استفاده کنید. ویروس ها می توانند چندین روز در سطوح سرد باقی بمانند بنابراین مسافران باید هر بار که به یک سطحی را دست می زنند، دست های خود را بشویند. و از دست زدن به بینی، چشم ها و دهان به شدت خودداری نمایند.

انتخاب صندلی کنار پنجره  بهتر می باشد زیرا باعث می شود کمتر در معرض مسافرانی باشید که از طریق راهرو عبور و مرور می کنند. بهتر است برای محافظت از غشاهای مخاطی در برابر ویروس ها و باکتری ها از روان کننده های بینی استفاده کرد. استفاده از حوله کاغذی برای باز کردن درب دستشوئی  بعد از شستشوی دست نیز ایده خوبی است. آبرسانی ، غذا خوردن خوب و خوابیدن  به میزان لازم در طول سفر باعث می شود تا مسافران هنگام رسیدن به مقصد وضعیت جسمانی بهتری داشته باشند. زیرا کمبود هر یک از این ها باعث پائین آمدن سیستم ایمنی بدن می شود و این شما را برای دچار شدن به بیماری مستعد تر می کند.

بهتر است از سرویس بهداشتی در هواپیما به هیچ عنوان استفاده نکنید. اگر احتیاج به استفاده از سرویس بهداشتی داشتید بهتر است از سرویس داخل فرودگاه استفاده کنید زیرا نسبت به هواپیما بزرگ تر است. و این باعث می شود شما اطمینان خاطر بیشتری داشته باشید. در صورتی که با کسی مواجه شدید که هنگام پرواز دچار سرفه یا عطسه می شود حتما این را با کادر پروازی در میان بگذارید و از او بخواهید صندلی شما را عوض کند.

توصیه هائی در بالا برای شما آورده شده است، اما باز هم تاکید می کنیم در صورتی که سفرتان بسیار ضروری است آن را انجام دهید، در غیر این در خانه بمانید و از سفرکردن اجتناب نمائید.

اقدامات ایرلاین های خارجی

کرونا ویروس که در ووهان چین پدید آمده است از مرزها عبور کرده و به بیش از 50 کشور و منطقه در سراسر جهان رسیده است. اگرچه بسیاری از کشورها به دلیل کاهش تقاضا، پروازهای موقت یا مسیرهای معلق را به مناطق آسیب دیده متوقف کرده اند، شرکت های هواپیمایی نیز با معرفی اقداماتی مانند محدود کردن خدمات در پرواز، ضد عفونی کردن هواپیما، اقدام به اتخاذ تدابیری برای کمک به مهار انتشار ویروس از طریق سفرهای جهانی کرده اند. مجهز کردن خدمه به ماسک ها و شیلد های صورت و انجام بررسی دما قبل از ورود مسافر به هواپیماها نیز از دیگر از اقدامات شرکت های هواپیمائی می باشد.

انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) لیستی از دستورالعمل هایی را که خطوط هوایی باید رعایت کند برای محافظت از مسافران و خدمه در مقابل انتشار بیماری منتشر کرد. دستورالعمل های IATA، که رعایت خطوط هوایی برای آنها اجباری نیست، طیف وسیعی از اقدامات از قبیل غربالگری مسافران برای تب، تجهیز خدمه کابین به ماسک های محافظ و همچنین ضد عفونی کردن هواپیما ها را شامل می شود.

برخی خطوط هوایی به خدمه توصیه کرده اند ماسک بپوشند، در حالی که برخی دیگر آن را اجباری کرده اند. براساس بیانیه WHO، افرادی که علائم تنفسی ندارند، نیازی به پوشیدن ماسک ندارند. WHO استفاده از ماسک را برای افرادی که علائم ویروس دارند و برای افرادی که دارای علائمی مانند سرفه و تب هستند، توصیه می کند.

همچنین برخی از شرکت های حمل و نقل خدمات مسافرتی خود را برای کاهش تماس غیرضروری بین مسافران و خدمه محدود کرده اند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها گفته است که ویروس می تواند بین افرادی که در تماس نزدیک با یکدیگر و از طریق قطرات تنفسی هستند که فرد مبتلا به سرفه یا عطسه ایجاد می شود، گسترش یابد. این قطرات می توانند در دهان یا بینی افرادی که در همان نزدیکی هستند یا احتمالاً در ریه ها استنشاق می شوند جای بگیرد.

خطوط هوایی تمیز کردن سریع کابین ها را در بین پروازها را انجام می دهند. کارکنان از ضد عفونی کننده های سطوح بیمارستانی در مناطق پر رفت و آمد و سایر نقاطی که امکان بیشترین لمس را دارد استفاده می کنند.

بیشتر هواپیما ها به صورت روزانه تمیزکاری می شوند که این کار در هنگام شب انجام می شود. در شرایط عادی، این تمیز کردن کامل فقط یک بار در ماه ممکن است اتفاق بیفتد زیرا حداکثر 7 ساعت به طول می انجامد. خطوط هوایی در هنگام تمیز کردن شبانه از ضد عفونی کننده های دارای مجوز EPA در بیمارستان استفاده می کنند. تمیز کردن شامل پاک کردن سینی صندلی ، جیب صندلی ایمنی ، صندلی و کف است.

قابل توجه ترین تغییر ممکن است هنگام سرویس غذا و نوشیدنی باشد. سرنشین های پرواز در همه کلاس های پروازی ملزم به استفاده از دستکش یکبار مصرف هستند هنگامی که مواد غذایی و نوشیدنی توزیع شود. ضمنا هنگام جمع کردن زباله، باید دستکش بپوشید. مسافران قادر به گرفتن نوشیدنی خود به طور مستقیم از خدمه نخواهند بود. اگر مسافران نیاز به یک نوشیدنی مجدد داشته باشند ظرف نوشیدنی جدید به آن ها داده خواهد شد.

شرکت های هواپیمایی اقدامات اضافی دیگری را نیز در ترمینال انجام می دهند. برای مثال، نیازی به اثر انگشت برای امنیت بیومتریک نیست. اگر یک شرکت هواپیمایی دارای سالن باشد، ملزم می باشد که آن سالن تمیزکاری کاملی در شب داشته باشد. قسمت های ورودی و خروجی نیز در طول روز به طور مرتب نظافت می شوند.

عوامل گیت نیز دستمال مرطوب کننده را به مسافران ارائه دهند. کرونا اولین تهدید ویروسی برای خطوط هوایی نیست. پیش از این، این صنعت با بیماری هائی مانند Ziki ، Ebola و SARS نیز سروکار داشت.

اقدامات ایرلاین های داخلی

شرکت های هواپیمائی داخلی مانند دیگر شرکت های هواپیمائی دنیا اقدامات اساسی را جهت ایمنی مسافران و کادر پرواز خود انجام می دهند. یکی از این اقدامات غربالگری مسافران قبل از ورود به هواپیما می باشد. این غربالگری شامل اندازه گیری تب مسافران می باشد. در صورت مشاهده هر گونه تب یا سرفه از ورود مسافر به داخل هواپیما جلوگیری به عمل می آید. این موضوع خدمه پرواز نیز می باشد.

یکی دیگر از این اقدامات تمیز کردن و ضد عفونی کابین هواپیما می باشد. تمیز کردن هواپیما به صورت روزانه انجام می گیرد. بعد از هر پرواز کابین هواپیما به صورت کامل تمیز می شود و قسمت های پر رفت و آمد به صورت کامل ضد عفونی می شوند. تمامی مسافران و خدمه ملزم به استفاده از ماسک می باشند. در برخی از شرکت های هواپیمائی از شیلد های تما صورت برای کادر پرواز استفاده می شود.

سرویس دهی به مسافران به کمترین میزان خود رسیده است و این به دلیل برخورد کمتر مسافران و مهمانداران می باشد. این موضوع هم به نفع مهمانداران و هم مسافرین می باشد. ضد عفونی کردن فرودگاه به صورت لحظه ای انجام می گیرد. یکی دیگر از فعالیت هائی که در جهت جلوگیری از انتشار این بیماری انجام شده است آموزش به پرسنل در جهت آشنائی کامل با این بیماری و راه های مقابله با آن است. در حال حاضر برای مسافران گواهی بهداشت از طرف وزرات بهداشت صادر می شود تا هموطنان عزیز با خیال راحت به کار خود برسند.

در خواست از مسافران برای قرنطینه کردن خودشان به مدت دو هفته پس از رسیدن به مقصد را نیز می توان به لیست این اقدامات اضافه کرد. کم کردن پرواز های داخلی و لغو کامل پرواز های خارجی را می توان از مهمترین اقدامات شرکت های هواپیمائی داخلی دانست. خرید بلیط هواپیما خارجی این روزها امکان پذیر نیست علت این امر این می باشد که کلیه پرواز های خارجی لغو شده اند و هیچ گونه پروازی صورت نمی پذیرد.

 

در این روزهای پر مخاطره بهترین کار برای سلامت ماندن خودمان و اعضای خانواده مان ماندن در خانه می باشد. اگر می خواهیم کاری ماندگار برای هموطنانمان و همینطور تمامی هم نوعانمان در جهان انجام دهیم همین امروز بهترین زمان است و آن کاری نیست به جز ماندن در خانه. با این کار جان هزاران نفر از مردم را در سراسر جهان نجات می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *