دسته‌ها
بهترین ها

به کدام کشور سفر کنیم!؟

جنگ مسئله‌ مهم دنیای امروز است. روزانه خبر‌های متعددی از کشمکش و نا‌ امنی در سراسر جهان به گوش می‌رسد. اما آیا میزان این نا‌ امنی در همه‌جا یکسان است؟ نهاد جهانی اقتصاد و صلح مطالعه‌ای در این خصوص انجام داده و همه‌ کشور‌ها را بر اساس میزان درگیری رتبه‌بندی کرده است. در ادامه با مستر بلیط همراه باشید تا در خصوص رتبه‌بندی کشور‌ها و میزان جنگ و نا‌ امنی اطلاعاتی جامع کسب کنید و به شما بگوییم که به کدام کشور سفر کنیم!؟

با وجود جنگ میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها، درگیری بین روسیه و اوکراین، حضور داعش در عراق و سوریه و مقابله‌ی آمریکا با آن و همچنین مداخله‌ی این کشور در امور افغانستان، این‌طور به نظر می‌‌رسد که کل جهان در جنگ است.

طبق آخرین گزارش‌های نهاد جهانی اقتصاد و صلح، از میان ۱۶۲ تنها ۱۱ کشور هستند که هیچ‌گونه درگیری و نزاع در آن‌ها دیده نمی‌شود. این نهاد مستقل همچنین اعلام کرده است که صلح جهانی از سال ۲۰۰۷ به تدریج کم و کم‌تر شده است و این‌طور به نظر می‌رسد که بعد از جنگ جهانی دوم نوعی جهش جهانی به سوی درگیری به وجود آمده است. طبق نظر تینک تنک (اتاق فکر جهانی برای تخمین میزان صلح در جهان)، وضعیت صلح و آرامش در دنیا رو به وخامت است. برای نظر و گزارشی عادلانه باید این را نیز در نظر داشت که برخی کشور‌های درگیر در نزاع به راستی در جنگ نیستند در‌حالی‌که دیگر کشور‌های آرام و بدون جنگ، نزاع و کشمکش‌های درونی خود را دارند. ایران در این فهرست در رتبه‌ی ۱۳۳ قرار دارد.

اما این رتبه‌بندی حقیقتی نه چندان خوب را آشکار می‌کند. وضعیت امنیت کشور‌های درگیر جنگ روز به روز بد‌تر می‌شود. در حالی که وضعیت امنیت کشور‌های دارای بالا‌ترین میزان امنیت و آرامش، بهتر و بهتر خواهد شد و این خود نشان‌دهنده‌ی نابرابری امنیت و آرامش در دنیا است. طبق گزارش‌های به دست آمده برخی کشور‌های غرب اروپا بالا‌ترین میزان صلح و امنیت را تجربه می‌کنند. بیشترین میزان این نابرابری امنیتی در خاورمیانه و شمال آفریقا است. مناطقی که کم‌ترین میزان امنیت در آن‌ها وجود دارد. سوریه و عراق در خاورمیانه و لیبی در آفریقای شمالی قرار دارند و در سال‌های اخیر در این کشور‌ها بالا‌ترین میزان درگیری وجود داشته است.

سال گذشته این نهاد گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌داد در سال ۲۰۱۳، ۸۲ درصد از مرگ و میر‌های ناشی از تروریست تنها در ۵ کشور یعنی عراق، افغانستان، پاکستان، نیجریه و سوریه رخ داده است. به گزارش این نهاد مستقل بریتانیا به دور از هرگونه کشمکش داخلی است اما درگیری‌های اخیر این کشور در جنگ‌های خارجی مثل جنگ افغانستان و حضور با قدرت ارتش این کشور در افغانستان، رتبه‌ی این کشور را به ۴۷ در این لیست می‌رساند.

کره‌ی شمالی
کره‌ی شمالی

کشور‌هایی دیگر همچون کره‌ی شمالی هستند که در هیچ جنگ خارجی درگیر نیستند اما دارای بیشترین میزان تفرقه و نزاع داخلی هستند. ژاپن، برزیل، سوئیس، شیلی، کاستاریکا، ویتنام، پاناما، قطر، موریس، اروگوئه و بوتسوانا ۱۱ کشوری هستند که در این لیست جایی ندارند و گفته می‌شود که درگیر هیچ‌گونه جنگ خارجی یا کشمکش داخلی نیستند. البته با این‌که برزیل کشوری آرام و به دور از جنگ در نظر گرفته می‌شود اما نرخ بالای جرم در این کشور را نمی‌توان نادیده گرفت. از سوئیس نیز همواره به عنوان کشوری بسیار آرام یاد می‌شود اما این کشور در زمینهٔ‌ صادرات اسلحه به تعداد بالا فعالیت دارد و نمی‌توان گفت که به کلی از هرگونه درگیری و جنگ به دور است.

طبق تعریف نهاد جهانی اقتصاد و صلح، کشوری در پایین‌ترین رده‌ی این لیست قرار می‌گیرد که در هیچ‌گونه درگیری که نگرانی دولت را برانگیزد، شرکت نداشته یا هیچ اتفاقی مبنی بر دخالت ارتش و دولت برای سرکوبی و یا برقراری آرامش صورت نگیرد. همچنین در صورتی‌که سالانه کم‌تر از ۲۵ مرگ مرتبط با درگیری و نزاع حکومتی پیش بیاید، می‌توان گفت که آن کشور در صلح به سر می‌برد. طبق اندازه‌گیری‌های شاخص صلح جهانی، وضعیت صلح و امنیت در دنیا حتی گزارش‌های نهاد جهانی اقتصاد و صلح وخیم‌تر است.

سخنگوی این نهاد اذعان داشته است که وضعیت صلح در حال حاضر به طور آهسته اما پیوسته رو به افول و بد‌تر شدن است. این فرد در ادامه اضافه می‌کند: شوک‌های اقتصادی و سیاسی همچون بحران اقتصادی اروپا نیز دلیلی برای درگیری کشور‌ها در این جنگ‌ها شده است. در سال‌های اخیر فعالیت‌های تروریستی افزایش یافته، درگیری و نزاع در غزه از سر گرفته شده و هیچ تغییری در بحران سوریه و عراق پیش نیامده است.

به دور از خاورمیانه و در اوکراین آشوب‌های غیر نظامیان به شورشی مسلحانه تبدیل شده است و همچنین در جنوب سودان و جمهوری دموکراتیک کنگو شاهد افزایش خشونت هستیم. سخنگوی این سازمان همچنین اضافه کرد، این آشوب‌های جهانی نشان می‌دهند که در مدتی کوتاه شاهد افزایش این‌گونه خشونت‌ها خواهیم بود. به اميد روزي كه صلح و آرامش در تمام دنيا برقرار شود!

10 كشور نا امن و خطرناك جهان

1- عراق

علت اينكه عراق درصدر اين ليست قرار دارد، اقدامات تروريستي است كه با وجود خروج تدريجي نيروهاي آمريكايي و خارجي از اين شكور همچنان ادامه دارد. عراق در واقع يك منطقه جنگي بزرگ است كه هرچند وقت يكبار بمب گذاري ها در آن، جان بسياري از افراد بيگناه را مي گيرد.

عراق
عراق

2- آمريكا

كسب رتبه دوم اين ليست توسط كشوري مانند آمريكا با توجه به تبليغات گسترده و يك كشيدن نام ابرقدرت، ممكن است تعجب آور باشد. اما ناگفته پيداست كه تقريبا در تمام جنگ ها آمريكا يك طرف قضيه است. نيروهاي اين كشور به بهانه جنگ عليه تروريسم، همواره انسانهاي بيگناهي را مي كشند و همين تجاوزات به كشورها و مردم بيگناه آنها، اين كشور را به يكي از ناامن ترين و البته خطرناك ترين كشورها تبديل كرده است؛ زيرا مردمي كه در كشتار مردم بي دفاع و بيگناه دست دارند، مي توانند قرباني اقدامات تروريستي و تلافي جويانه باشند.

3- سومالی

سومالي كشور زيبايي است، اما با توجه به چالش هاي موجود در اين كشور، حدود 14 سال است كه هيچ توريستي به اين كشور مسافرت نكرده است. جنگ های داخلی كه از سال 1990 در اين كشور آغاز شده و تجارت گسترده موادمخدر، اين كشور را به يكي از ناامن ترين كشورهاي دنيا تبديل كرده است.

4- كلمبيا

نرخ بالاي قتل و آدم ربايي، سرآمد مشكلات امنيتي اين كشور است و معاملات گسترده موادمخدر نيز مزيد برعلت شده است. بمب گذاري و اقدامات تروريستي، تقريبا امري عادي در اين كشور است و علي رغم تلاش هاي دولت كلمبيا، هيچ پيشرفتي در تامين امنيت اين كشور صورت نگرفته است.

5- افغانستان

افغانستان از سالها پيش قرباني جنگهاي داخلي و خارجي و تجاوز كشورهايي چون آمريكا بوده است. مردم اين كشور به خاطر حضور نيروهاي خارجي در آن، همواره در ترس و اضطراب زندگي مي كنند؛ بطوريكه اين نيروهاي خارجي كه به اسم تامين امنيت در اين كشور بسر مي برند، بيش از تروريست ها باعث مرگ مردم محلي و عادي مي شوند. افغانستان با اين شرايط، از نرخ بسيار پايين توريسم رنج مي برد.

6- بوروندی

بوروندی كشوري آفريقايي است كه همواره قرباني جرايم جنگي است و با وجود اقدامات دولت اين كشور، نسل جوان آن كه عمده جمعيت كشور را تشكيل مي دهند، آزادانه از اسلحه استفاده كرده و اين را تنها راه دفاع و حمايت از خانواده خود مي دانند.

7- ونزوئلا

كشور زيباي ونزوئلا با سواحل بي نظير خود، يكي از خطرناك ترين كشورهاي جهان است. نرخ بالاي قتل، دزدي و آدم ربايي بالا بوده و به طور روزافزوني نيز در حال افزايش است.

8- آفريقاي جنوبی

آفريقاي جنوبي مانند ديگر كشورهاي اين ليست، سالانه نرخ بالايي از جرم، جنايت و آزار و تجاوز جنسي را گزارش مي دهد. حال آنكه مي توانست يكي از بهترين مناطق توريستي براي گردشگري و مسافرت باشد. اين كشور در زمينه فعاليت هاي ورزشي و تيم هاي حرفه اي نيز سرآمد است.

9- برزيل

آوازه برزيل به خاطر فعاليت هاي ورزشي خصوصا فوتبال حرفه ای آن، زبانزد است، اما نرخ بالاي جرم و جنايت در آن، حتي 4 برابر آمريكاست. شهرهاي سالوادور و سائوپائولو از خطرناك ترين و ناامن ترين شهرهاي آن هستند.

10- روسيه

روسيه با وجود اقتصاد قوي خود، كشوری نا امن است و در ليست كشورهايي قرار دارد كه آمار آدم ربايي در آن بسيار بالاست و به طور روزافزوني نيز افزايش مي يابد. روسيه كه سالها درگير جنگ بوده، اكنون نيز با اقدامات تروريستي، بمبگذاري و اخاذي در لباس پليس ناامن شده است. اين كشور به نسبت كشورهاي ديگر، توريست پذيرتر است. طبق شاخص صلح جهانی از سال 2008 تاکنون هر سال جهان خطرناک‌تر از قبل شده است. متاسفانه این روزها بسیاری از کشورها درگیر اقدامات تروریستی و مناقشات داخلی یا خارجی هستند.

روسيه
روسيه

10 کشور صلح‌طلب و آرام دنیا

خوشبختانه کشورهایی هم هستند که هنوز در صلح و ثبات قرار دارند و اگرچه این کشورها هم کامل نیستند ولی به اندازه کافی آرام و امن هستند. در ادامه با 10 کشور صلح‌طلب و آرام دنیا آشنا می‌شویم:

1- نروژ

طبق شاخص صلح جهانی، نروژ یکی از آرام‌ترین کشورهای جهان است. درست مثل سایر کشورهای اسکاندیناوی نروژ آمار پایین جرم و جنایت را دارد. به دلیل سرمایه‌گذاری منطقی در تولید نفت، نروژ توانسته طی قرن گذشته به اقتصاد قدرتمندی دست پیدا کند. جای تعجب نیست که نروژ یکی از ثروتمندترین و گران‌ترین کشورهای دنیا است. به دلیل استاندارد بالای زندگی و رفاه اجتماعی نروژ واقعا یک کشور امن و راحت برای زندگی است. این کشور همچنین به دلیل طبیعت برجسته خود نیز مشهور است. نروژ کشور بسیار جالبی است که ارزش دیدن دارد.

2- بلژیک

اگرچه بلژیک واقعا کشور کوچکی است ولی یکی از بهترین و آرام‌ترین کشورهای جهان است. بروکسل پایتخت بلژیک از زمان پایان جنگ جهانی دوم تبدیل به مرکز سیاست جهانی دنیا شده است در واقع بروکسل مرکز اتحادیه اروپا نیز هست. مردم این کشور از سطح بالای استاندارد زندگی، آموزش با کیفیت و البته سطح بالای خدمات بهداشت و درمان بهره‌مند هستند. بلژیک با توجه به معماری باشکوه، بناهای تاریخی و هنری یکی از بهترین کشورها برای علاقه‌مندان به تاریخ است.

3- ژاپن

ژاپن کشوری جالب با مردم و فرهنگ فوق‌العاده است و یکی از آرام‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. مردم ژاپن به خوش اخلاقی و سعی و کوشش مشهور هستند. این مردم، بیش از مردم سایر نقاط دنیا صادق، مودب و دارای رفتار دوستانه هستند. آنها همچنین بسیار منظم و سازمان یافته هستند و معمولا به جامعه بیش از خود بها می‌دهند. شاید همین موارد باعث شده که مردم ژاپن یکی از پیشرفته‌ترین و توسعه یافته‌ترین جوامع را با بهترین فناوری و البته یک از قوی‌ترین اقتصادهای دنیا داشته باشند. هر سال گردشگران زیادی برای دیدن مناظر طبیعی، معابد باستانی و بناهای تاریخی ژاپن به این کشور سفر می‌کنند.

4- کانادا

کانادا با داشتن یکی از بالاترین سطح استانداردهای زندگی از دیگر کشورهای امن و آرام دنیا است. کاناداف به دلیل اقتصاد پویا، مزایای کاری زیاد و البته قابلیت‌های فرهنگی مقصد بسیاری از مهاجران دنیا است. در سال 1971، کانادا بطور رسمی یک کشور چند فرهنگی شد جایی که مردم با فرهنگ‌های مختلف از حقوق و آزادی مساوی برخوردارند.

این امر هر نوع تبعیضی را ریشه‌کَن کرد و سطح احترام متقابل اجتماعی را بالا برد بگونه‌ای که وقتی به کانادا سفر می‌کنید، احساس می‌کنید که در وطن خود هستید. افرادی که تازه وارد کانادا می‌شوند از خدمات ضروری رایگان مانند کلاس‌های یادگیری زبان و کارگاه‌های آموزشی بهره‌مند می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از مهاجران کانادا را بعنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. کانادا همچنین معمولا از مناقشات نظامی دوری می‌کند و برای مخارج نظامی هزینه زیادی نمی‌کند. این کشور مناظر طبیعی زیبایی هم دارد که سالیانه گردشگران زیادی را روانه کانادا می‌کنند.

5- فنلاند

فنلاند هم به لطف طبع آرام و متین مردمش در بین کشورهای آرام و صلح‌دوست جهان است. البته نیروهای نظامی این کشور معمولا درگیر فعالیت‌های صلح‌طلبانه در نقاط مختلف دنیا از جمله لیبی و پاکستان هستند. فنلاند سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در امر آموزش و بهداشت کرده است که منجر به استانداردهای بالای زندگی، امید به زندگی بالاتر و سطح سواد بهتر شده است. علاوه بر این سیستم آموزشی فنلاند بعنوان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در دنیا شناخته می‌شود. این کشور تبعیض جنسیتی، تضاد طبقاتی و فساد پایینی دارد. مردم فنلاند معمولا رضایت بیشتر از زندگی فعلی خود و امید بالاتر به آینده نسبت به سایر ملت‌های دنیا دارند.

فنلاند
فنلاند

6- سوئیس

سوییس که بیشتر بخاطر پیست‌های اسکی خود معروف است طبق فهرست کشورهای آرام دنیا، یکی دیگر از کشورهای صلح‌دوست دنیا است. وقتی راجع به سوییس فکر می‌کنیم معمولا ساعت‌های گران قیمت، شکلات‌های متنوع و البته بانک‌های معروف این کشور اولین چیزهایی هستند که به ذهن ما می‌رسند ولی سوییس چیزهای با ارزش دیگری هم دارد. مردم سوییس دارای خدمات بهداشتی گسترده، نظام آموزش عالی و اشتغال بالا هستند. مردم سوییس به صبر و چند فرهنگی بودن معروف هستند. مردمی با زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف درون یک کشور با صلح و دوستی زندگی می‌کنند.

7- نیوزیلند

هر سال از نیوزیلند به لطف نرخ جرم پایین، توانایی‌های نظامی، ثبات سیاسی و احترام به حقوق انسانی با عنوان امن‌ترین وصلح‌دوست‌ترین کشور دنیا یاد می‌شود. مردم این کشور بسیار صبور و میهمان‌نواز هستند. این کشور روابط سیاسی و اقتصادی خود را با استرالیا حفظ کرده است و در سال 1987 به عنوان منطقه غیر هسته‌ای معرفی شد و در حال حاضر نیز از جنبش‌های ضد هسته‌ای حمایت می‌کند. طبیعت زیبا، استاندارد بالای زندگی و رفتار دوستانه مردم این کشور از بهترین ها در جهان بوده و سبب شده تا نیوزیلند تبدیل به یکی از مقصدهای گردشگری دنیا شود.

8- اتریش

اتریش هم کشوری در میان کشورهای صلح‌طلب و آرام دنیا است. این کشور از زمان جنگ جهانی دوم به بعد از منازعات دور کرده است. اتریش دارای سیاست خارجی منعطف و بی‌طرفانه است. امروزه از اتریش با نام یک شریک تجاری پر منفعت، مقصد مسافرتی و کشوری با سطح سواد بالا یاد می‌شود. با توجه به سطح استاندارد بالای زندگی و اقتصاد پویا، اتریش در رتبه سوم این لیست قرار گرفته است. سیستم خدمات بهداشتی و همچنین نظام آموزشی اتریش بعنوان یکی از بهترین و تحسین‌ شده‌ترین نظام‌های اروپایی شناخته شده است. جای تعجب نیست که وین پایتخت اتریش بعنوان راحت‌ترین شهر برای زندگی در بین شهرهای دنیا شناخته شده است.

9- دانمارک

دانمارک دومین کشور آرام دنیا برای زندگی و مسافرت است. این کشور همیشه از مناقشات نظامی دوری می‌کند و بیشتر بر توسعه اقتصاد داخلی تمرکز کرده است. موفقیت این کشور با اصلاحات پیشرفته و سیاست‌های خردمندانه دولت محقق گشته است. مسائل بهداشت و درمان، برابری جنسیتی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی جزء اولویت‌های دانمارک است. دانمارک یک کشور متحد اروپایی با مردمانی تحصیل کرده و صبور است. مردم دانمارک بسیار همیار و پشتیبان یکدیگر و خوشبین هستند. کپنهاگ پایتخت دانمارک به عنوان مشهورترین پایتخت دوچرخه‌ها هم شناخته می‌شود. مردم دانمارک سبک زندگی آرام و بدون عجله‌ای دارند.

10- ایسلند

ایسلند به دلایل مختلفی در رتبه اول آرام‌ترین و صلح‌ طلب‌ترین کشورهای جهان قرار می‌گیرد. این کشور با موفقیت بر بحران بانکی طی سال‌های 2008 تا 2011 غلبه کرد و حالا یکی از پیشرفته‌ترین جوامع با سطح سواد 100 درصدی است. سطح سواد بالا و صبوری مردم ایسلند باعث شده تا نرخ جرم و جنایت در این کشور پایین باشد. این کشور مخارج نظامی بسیار کمی دارد و در حال حاضر بدون ارتش است. جاذبه‌های طبیعی ایسلند از جمله آتشفشان‌ها و یخچال‌های طبیعی همچنین مناظر بسیار دیدنی همه ساله گردشگران زیادی را به این کشور جذب می‌کنند.

ایسلند
ایسلند

مردم ایسلند بعنوان شادترین و سالم‌ترین جامعه موجود در کره زمین با بیشترین نرخ رضایت در جمعیت شناخته شده‌اند. امروزه صلح جهانی با عوامل منفی زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم چندان جای امنی برای زندگی نیست. طبق فهرست صلح جهانی کشورهایی که در بالا ذکر شدند هنوز هم امن‌ترین و راحت‌ترین کشورهای دنیا برای زندگی هستند. این کشورها دموکراتیک، متحد و البته دارای منابع طبیعی غنی هستند. از بین 162 کشور بررسی شده در حال حاضر کشور ایران در رتبه 138 این فهرست قرار دارد.

آیا شما با لیست بالا موافق هستید یا کشورهای دیگری را لایق حضور در بین 10 کشور آرام دنیا می‌دانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *