دسته‌ها
اخبار و مقالات

کوله بار مهم سفر، بیمه!

هرکسی برای عوض شدن حالش به اولین چیزی که فکرمی کند این است که چمدانش را جمع کند و به مسافرت برود، یک مسافرتی که حالش را خوب کند. بطورحتم شماهم همین طورهستید. شروع به جمع کردن چمدان می کنید؛ ازلباس های ضروری شروع کرده تا مسواک وشانه وقرقره نخ… اما تا حالا به این موضوع مهم فکر کرده اید که چقدر در این چمدان جای برگه ی بیمه ی سفر خالی است!؟ بیمه ای که تمام اتفاقاتی که ممکن است  در سفر برای شما رخ دهد را تحت پوشش قرار دهد. حتما برایتان این سوال  پیش آمده است  که بیمه سفرچیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟ انواع آن کدام اند؟ و چه شرکت هایی  آن را عرضه می کنند؟ در ادامه این بخش از اخبار و مقالات امروز به تمام سوالات شما پاسخ خواهیم داد اما اجازه بدهید از تاریخچه ی بیمه برای‌تان آغاز کنیم.

روز 13 آذر در جمهوری اسلامی ایران روز صنعت بیمه نام گذاری شده است. بیمه در ایران از قدمت بالایی برخوردار است. در آن دورانی که  بناهایی  چون اهرام مصر با زور و ظلم به دست بردگان و اسرای جنگی ساخته می شد، در تخت جمشید هر فرد حتی اسیران جنگی برای کاری که انجام می دادند مزد دریافت می کردند واگر در حین کار بیمار می شدند و یا از بین می رفتند خانواده ی آنها مستمری می گرفتند.

اما عملیات بیمه ای به معنای امروزی در ایران با فعالیت دو موسسه ی روسی به نام های نادیژدا و قفقاز مرکوری درسال های آغازین قرن بیستم شروع شد. جالب است بدانید ایده تشکیل بیمه ایرانی در سال 1310 توسط فردی به نام دکتر الکساندر آقایان به علی اکبر داور, وزیر مالیه وقت مطرح شد و در 15 آبان سال 1314 شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایه 2 میلیون تومان به عنوان اولین شرکت ایرانی بیمه تاسیس شد. داور در این روز پس از سخنرانی افتتاحیه اش، منزل مسکونی خود را تحت بیمه آتش سوزی در آورد و اولین بیمه نامه ی صادره ایرانی در همین روز به نام وی ثبت شد.

باتوجه به تاریخچه ای که از بیمه گفته شد به این نتیجه می رسیم که بیمه در ایران سابقه ی طولانی دارد. با افزایش وسایل نقلیه حمل و نقل آسان و سریع و در نتیجه افزایش مسافرت ها (چه تفریحی چه تجاری) و شکل گرفتن شان به شکل امروزی، نیاز به یک حس امنیت خاطر در سفر بیش ازپیش احساس شد. این امنیت خاطر را بیمه سفر در انواع و شکل های مختلف با شرایط متفاوت وتوسط چندین شرکت در ایران ارائه می گردد. اگر بخواهیم توضیح مفید ومختصری در خصوص این نوع بیمه ارائه دهیم بهتر است به این صورت بگوییم که موارد تحت پوشش آن به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

 • کمک های شخصی
 • پوشش های مربوط به بار همراه
 • پوشش تاخیر در عزیمت

کمک های شخصی

 1. هزینه های پزشکی در بیمارستان های خارج از کشورکه شرکت بیمه  دهنده تا سقف مبلغ ذکر شده پرداخت خواهد کرد.
 2. جابجایی یا بازگرداندن بیمه گذاردر صورت بروز بیماری یا حادثه.
 3. پرداخت هزینه های فوری دندانپزشکی که شامل معالجه دندان درد، درمان عفونت وکشیدن دندان است.
 4. متقبل شدن هزینه های بازگرداندن جسد متوفی اگر حین سفر فوت کرد ;البته لازم به ذکر است پرداخت هزینه های  خاکسپاری و یا مراسم ترحیم تحت پوشش بیمه نیست.
 5. اگر بیمه گذار در حین سفر بیمار شد واین واقعه بیش از 10 روز به طول انجامید ویا اینکه فوت کرد متقبل شدن هزینه ی بازگشت به مبدا یکی از اعضا اصلی خانواده (پدر،مادر، خواهر، برادر وهمسر) را شامل می شود وهم چنین متقبل شدن هزینه ها (شامل مخارج سفررفت وبرگشت  به محل بستری شدن واقامت تا حد اکثر 10 روز) اگر یکی از اعضای اصلی قصد عزیمت بعنوان همراه مسافر راداشته می باشد.
 6. پرداخت هزینه های ارسال دارو اگر داروی اضطراری بیمه گذار در محل اقامت یافت نشد.
 7. متقبل شدن هزینه های بازگشت بیمه گذار اگر یکی از اعضای اصلی او طی سفر فوت کرد.

کوله بار مهم سفر، بیمه!
پوشش های مربوط به بار همراه

بیمه سفر در مواقع فقدان بار تحویلی به هواپیما وهم چنین تاخیر در ورود بار همراه مسافر به کمک بیمه گذار می آید ودر صورت مفقود شدن بارش علاوه بر همکاری و راهنمایی برای یافتن مفقود شده ها، بخش ویا کل خسارات مالی وارد شده را متقبل می شود که  در هر شرکت این سقف تقبل متفاوت است.

پوشش تاخیر در عزیمت

بیمه در صورت تاخیر هزینه های اضافی مانند اقامت و غذا را متقبل می شود. هر یک از شرکت های بیمه در جزئیات ارائه خدمات باهم تفاوت هایی دارند که تفاوت ها را می توان با مراجعه با سایت رسمی هرشرکت مشاهده و مقایسه کرد. شرکت بیمه هایی که در این حوزه در ایران فعال هستند عبارتند از:

 • سامان
 • پاسارگاد
 • ملت
 • ایران
 • البرز
 • آسیا
 • دانا
 • رازی

شرکت های دیگری مانند شرکت بیمه ای رایزشوتز (از شرکت های بیمه رسان آلمانی) هم هستند که فعالیتشان در حوزه منطقه ی شنگن می باشد. خوشبختانه برخی شرکت های نام برده شده نمایندگی شرکت بیمه ای رایزشوتز را دارا می باشند که میتوان بطور نمونه بیمه سامان را خدمت شما دوستان معرفی کرد: samaninsurance.com/pages/index/110

موارد تحت پوشش شرکت رایز شوتزبه قرار زیر است:

 1. هزینه های پزشکی و بستری شدن
 2. هزینه های فوری دندانپزشکی
 3. هزینه های فقدان  گذرنامه ،گواهی نامه رانندگی وشناسنامه  خارج از کشور
 4. خدمات ارتباطی رایگان
 5. تحویل داروبه میزان واقعی انجام شده
 6. حواله تضمینی وجوه نقد تا سقف معین
 7. یافتن و ارسال بار وملزومات شخصی به میزان هزینه های واقعی انجام شده
 8. جبران خسارت تاخیر در ورود بار همراه مسافر تا سقف مشخص شده

بیمه پارسیان بیمه ی خود را  تحت عنوان آکسا معرفی کرده است که شرایط آن در سایت آن قابل رویت است ومابقی شرکت ها هم بصورت های مشابه فعالند. البته توجه فرمایید که مواردی هم وجود دارد که بیمه، آن ها را تحت پوشش خود قرارنمی دهد؛ مانند سفر به کشورهایی که درحال جنگ است، بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و… انجام ورزش های حرفه ای و مخاطره آمیز مانند اسکی و پرش و… استفاده از وسایل سفری که به عنوان وسیله عمومی حمل ونقل شناخته نشده است، بیماری ها وعوارض ناشی از مصرف الکل، مواد مخدر و…

کوله بار مهم سفر، بیمه!
در هنگام اخذ بیمه سفر به مواردی که تحت پوشش قرار نمی گیرند هم بسیار توجه فرمایید. بیمه ای نیز برای مسافرینی که وارد خاک ایران می شوند وجود دارد. اعتبار این بیمه از زمان ورود به ایران آغاز می گردد و به مدت 90 روز ادامه دارد. این بیمه حوادث  ناشی از ریسک شغلی، بیماری که بیمه گذار از قبل داشته ویا مزمن و ادامه دار باشد را تحت پوشش قرار نمی دهد. امیدوارم متوجه اهمیت این موضوع شده باشید که کوله بار مهم سفر، بیمه است!

آرزوی قلبی ما این است که هیچ گاه هیچ کس از بیمه ی خود در حین سفر استفاده نکند، اما چه خوب است همیشه با آرامش خاطر به سفر رفت که تمام راز این آرامش خاطر علاوه بر یک همسفر خوب، پشت یک بیمه ی مطمئن ومعتبر نهفته است. مستر بلیط نیز روز بیمه را به همه فعالان در حوزه صنعت بیمه تبریک عرض می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *