دسته‌ها
اخبار و مقالات دانستنی های سفر

قطار یا هواپیما؟ خانم های بچه دار توجه کنند

بی شک براي خيلي از ما قطار، بوق آن و صداي حرکتش حسي نوستالژيک ايجاد مي‌کند و ما را ياد قدیم ها مي‌اندازد. از طرفي هواپیما با ان سرعتش هرکسی را برای سفر با آن وسوسه می کند. وسیله ای که مارا تا اوج آسمان ها می برد و لذت پرواز را به ما هدیه می دهد.اما وقتي پاي بچه‌هاي کوچک به ميان مي‌آيد، پدر و مادرها در انتخاب وسيله سفر سخت گیرتر می شوند. گذشته از آن نبود پرستار کودک در قطار و هواپيما و يا کسي که به اين تخصص آشنا باشد، به نگرانی بزرگ براي مادران بجه ‌دار تبديل شده است. ما در اين مطلب تلاش مي‌کنيم شما را با معایب و مزایای مسافرت با قطار و هواپيما همراه با کودکان آشنا کنيم. در این بخش از مجله گردشگری مستر بلیط قصد داریم تا در مورد قطار یا هواپیما؟ خانم های بچه دار توجه کنند برای شما بیشتر بگوییم.

سفر با قطار

مزاياي سفر با قطار

1- بيشتر ايستگاه‌هاي راه‌آهن در مرکز شهر‌ها قرار دارند. پس مي‌توانيد در پرداخت هزينه‌هاي رفت و آمد صرفه جويي کنيد.

2- شما در سفر با قطار محدوديت حمل بار نداريد و مجبور نيستيد هزينه ‌اي براي بار اضافي پرداخت کنيد. پس مي‌توانيد با خيال آسوده همه وسايل فرزندتان را به همراه  ببريد.

3- کنترل کودکان و انجام کار‌هاي نوزادان در قطار به مراتب آسان‌ تر از هواپيما است.

4- شما در قطار به آسانی مي‌توانيد با کودکتان و ساير اعضاي خانواده بلند صحبت کنيد، کتاب برایش بخوانيد، با او به تماشای فیلم بنشینید و يا در راهروي واگن‌ها با او قدم بزنيد.

5-  در غذا دادن راحت تر هستید چرا که در قطار يک الي دو واگن به رستوران اختصاص داده شده .

۶- اگر سفر شما بيشتر از 5 ساعت طول مي‌کشد مسافرت با قطار بهترين راه براي لذت بردن از سفر خواهد بود. چرا که بچه‌ها مي‌توانند در تخت‌هاي دو طبقه يا سه طبقه قطار بخوابند و خوابي راحت داشته باشند.

۷- اگر مشکلات پزشکي کودکتان باعث شده با هواپیما سفر نکنید، قطار جايگزين خوبي به حساب می آید.

8- با داشتن چند اسباب بازي و وسيله سرگرمي مي‌توانيد بچه‌ها را سر ذوق آورده و از دويدن آنها در راهرو‌هاي قطار و سر و صدا کردنشان خلاص شويد.

9- يکي از مزایایی که قطار دارد اين است که اگر فرزندتان مي‌تواند دوربين را در دست بگيرد و کنترل کند، مي‌توانيد با او به راهرو بروید تا از مناظر بيرون عکس بگيرد اینطوری هم به فکر شیطنت های کودکانه نمی افتد و هم خلاقيتش را به کار مي‌گيريد.

10- امروزه اغلب قطار‌ها پزشک دارند و اگر باردار هستيد و يا کودکتان بيمار شده است، آنها شما و يا کودکتان را معاينه کرده و مراقبت‌هاي پزشکي لازم را انجام مي‌دهند.

سفر با هواپیمامعايب سفر با قطار

1- بسياري از مردم در کوپه‌خود بهسیار بلند صحبت میکنند که ممکن است آزار دهنده باشد. علاوه بر آن برخی از خانواده‌ها هیچ کنترلي روي کودکانشان ندارند و به راحتي به آنها اجازه مي‌دهند در راهرو‌ها بدوند ایجاد مزاحمت کنند.

2- بهداشت دستشویی قطار ها به مراتب از هواپیما کمتر است.

3- در بسياري از قطار‌ها، بسياري از تخت‌ها حفاظ و ميله ايمني ندارند و کم‌ترين تکان‌هاي قطار شما را دلواپس مي‌کند که مبادا کودکتان سقوط کند.

4- دستگيره‌ها، ترمز خطر و يا سيستم‌هاي حفاظتي و اورژانسي معمولا توجه بچه‌ها را به خود جلب مي‌کنند و اگر کودکي با استفاده از سهل‌انگاري والدين از آنها استفاده کند باعث مي‌شود بقيه به دردسر بيفتند.

مزاياي سفر با هواپيما

1- بر اساس مقررات هواپيمايي ايران مسافر مي‌تواند يک نوزاد را روي پا حمل کند و براي نوزاد ديگر که توانايي نشستن روي صندلي را دارد، بايد بليط تهيه شود که 50 درصد تخفيف به آن تعلق مي‌گيرد. در مسير‌هاي بين‌المللي براي کودکان 2 تا 12 سال، 25 درصد تخفيف و براي کودکان زير 2 سال 90 درصد تخفيف در نظر گرفته شده است.

۲- اگر نوزادتان ناآرامي مي‌کند، شما مي توانيد در ساعت‌هايي که تردد در هواپيما آزاد است در راهرو راه برويد و او را آرام کنيد.

۳- شما با کم‌ترين زمان مي‌توانيد به دور‌ترين نقطه از ايران و يا کشور‌هاي ديگر سفر کنيد. پس کودک شما از نظر طولاني بودن زمان سفر، کمتر از ساير وسايل نقليه اذيت مي‌شود.

۴- کودک شما شانس اين را خواهد داشت که با اوج آسمان ها برود و زيبايي آن را حس کند.

۵- مهمانداران هواپيما به خوبي از شما پذيرايي مي‌کنند و تا جايي که ممکن است با روي باز خواسته ‌هاي شما را انجام مي‌دهند. مهمانداران به کودکان داخل هواپيما اسباب بازي هديه مي‌دهند تا در طول سفر با آن بازی کنند.

۶- دستشويي هواپيما از نظر راحتي و تميزي و بهداشت بسيار به مراتب بهتر از قطار است.

سفر با قطارمعايب سفر با هواپيما

1- براي مسافرت با هواپيما شما بايد حداقل 2 ساعت قبل از پرواز به فرودگاه بروید تا پاسپورت و چمدانتان کنترل شود. ممکن است دراین زمان کودکتان اذیت شود و بهانه بگیرد.

2- بيشتر فرودگاه‌ها در خارج از شهر و معمولا در فاصله 20 تا 60 کيلومتري شهر هستند و معمولا به شبکه مترو شهري متصل نيستند. پس بايد براي رسيدن به شهر هزینه زيادي برای کرايه تاکسي پرداخت کنيد و زمان بيشتري در راه باشيد.

3- در پرواز با هواپيما بايد براي بار‌هاي اضافه هزينه بپردازيد در صورتی که قطار این چنین نیست.

5- اگر قصد داريد براي نوزادتان مايعات به همراه ببريد، يادتان باشد که در هواپيما اجازه بردن بيشتر از 100 ميلي گرم مايع را نداريد و براي بردن بيشتر از اين مقدار بايد اقدامات مخصوصي انجام شود.

در هر صورت چه قصد سفر با قطار و چه قصد سفر با هواپیما را دارید فراموش نکنید بخش مهمی از آن خرید بلیط است که اگر بخواهید زمان زیادی صرف آن کنید کودکتان به طور حتم بهانه گیری می کند. مستر بلیط تمام بلیط های قطار، هواپیما و اتوبوس را در اختیار شما قرار می دهد فقط کافیست به آدرس mrbilit.com/plane-ticket برای خرید بلیط هواپیما و

mrbilit.com/train-ticket برای خرید بلیط قطارسر بزنید و بلیط خود را در کمترین زمان تهیه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *