دسته‌ها
گردشگری

فواره تروی در روم و رسم پرتاب سکه

کمتر کسی است که نداند ایتالیا بخصوص روم، مهد فرهنگ و هنر است و یکی از جذاب ترین مکان ها برای سفر می باشد. اگر ایتالیا را دوست دارید حتما به فواره تروی بروید چرا که علاوه بر اینکه برای شما خاطره خوبی می سازد، با پرتاب سکه در حوضچه آن دوباره شانس آمدن به ایتالیا را کسب می کنید. در ادامه به معرفی آبنمای دوشیزه یا به نام دیگر فواره تروی در روم و رسم پرتاب سکه خواهیم پرداخت.

تاریخچه آبنمای دختر دوشیزه یا فواره تروی

آبنمای دختر دوشیزه یا فواره تروی (Fontana di Trevi) در حدود ۲۵۶ سال پیش در ۳۵ کیلومتری شرق شهر روم ساخته شده است ، ارتفاعش ۲۶٫۳ متر و ۴۹٫۱۵ متر هم پهنا دارد و همچنان بعد از سالیان زیادی که از ساختش میگذردمیلیون ها بازدیدکننده را به خود جذب می کند.

حدودا ۳ قرن از شروع اولین اقدام برای بنای این آبنما می گذرد، در سال ۱۶۲۹ میلادی پاپ آربن (Pope Urban) دستور به ساخت این آبنما را به بهترین و زیبا ترین شکل ممکن داد اما ساخت این پروژه در سال ۱۶۴۴ میلادی همزمان با مرگ پاپ متوقف شد و به صورت متروکه باقی ماند ؛ از آن روز تا به حال سازندگان مختلفی بر روی این بنا کار کرده اند اما هیچ گاه کامل و به صورت امروزی نشده بود، همچنین در سال ۱۶۲۹ پاپ اوربان هشتم هم طراحی این آبنما بار دیگر تغییر کرد به دلیل این که او طراحی قدیمی را هیجان انگیز نمی دید وی از جیان برنینی خواست تا طرحی نو برای آب‌نما پیاده کند اما بار دیگر با مرگ پاپ این پروژه ناتمام رها شد.

طراح های زیادی برای این آب‌نما در سال های دور ارائه شده بود که برخی از آنها مانند طرحی که پیتر داکورتونا ارائه داده بود در موزه ی آلبرتینای وین نگهداری می شود، همچنین طرح های زیادی از اوایل قرن هجدهم وجود دارد که اکثرا بدون امضا هستند.

سرانجام آب‌نمای دوشیزه بعد از ۱۷ ماه تعطیلی برای مرمت و بازسازی در نوامر ۲۰۱۵ کامل شد، تکمیل این آبنما به قدری برای رومیان مهم بود که در همه ی شبکه های تلویزیونی پخش شد و این رویداد را بیشتر از یک مناسبت و جشن بزرگداشتند، آبنمای زیبا هنر باروک را با خطوط و طرح های زیبا به تصویر کشیده است و مانند جواهری است که در اطراف روم می درخشد. امروزه این آب‌نما دقیقا در وسط یک سه راه قرار گرفته است و جالب است بدانید این چشمه علاوه بر جاذبه ی گردشگری شهر روم، تامین کننده ی آب روم هم می باشد. گفتنی است این بنای جذاب تلفیقی است از سنگ و آب.

فواره تروی
نام گذاری آب‌نما

داستان این افسانه به ۱۹ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد روزی که سربازان رومی در ۱۳ کیلومتری تا ۲۲ کیلومتری شهر روم از تشنگی و نبود آب پاک درحال تلف شدن بودند. گفته می شود دختر دوشیزه ای از این مکان آنها را سیراب می کند و از مرگ نجات می دهد به همین دلیل این مکان به چشمه ی دخترک دوشیزه معروف می شود که به آن آکوآ ورجن (Aqua Virgo) گفته می شود. این نام گذاری به افتخار کمک این دختر به رومی ها انتخاب شده است.

رسم پرتاب سکه

اهالی روم اعتقاد دارند که اگر پشت به حوضچه و با دست راستشان از روی شانه هایشان سکه به درون آب این حوضچه بیاندازند خدای اقیانوس ها به آنها قدرت و خدای نعمت به آنها ثروت و خدای طب به آنها سلامتی میدهند و همچنین خدایان آروزهایشان را برآورده می کنند.

همین رسم باعث شده که روزانه حدود ۳۰۰ یورو در این حوضچه سکه جمع شود. پول های جمع شده برای گرسنگان مصرف می شود، خوب است بدانید برداشتن پول از این حوضچه ممنوع است اما با این وجود عده ای روزانه تلاش می کنند پول ها را از این مکان بدزدند. در پی این رسم جالب و عجیب فیلمی هم ساخته شده به نام سه سکه در حوضچه ی دوشیزه که داستان سه دختر است که سه سکه به درون این حوضچه می اندازند و آرزو ی شوهر در سر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *