دسته‌ها
گردشگری

شیراز شهر تاریخ و تماشا

نام شیراز برای اولین بار در لوح گلی ایلامی متعلق به ۴۰۰۰ سال پیش آورده شده و به نام شهر  شعر  و گل و بلبل  معروف شده‌ است. میانگین دما در تیرماه ۳۰ درجه و در دی‌ماه ۵ درجهٔ سانتی‌گراد، در فروردین‌ماه ۱۷ درجه سانتی‌گراد و در مهرماه ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد و میانگین سالانه دما ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. می گویند اردیبهشت، بهترین وقت سفر به شیراز است. وقتی که هم از شلوغی نوروز خبری نیست و هم شکوفه های بهارنارنج باز شده اند، گل های رز و محمدی و نرگس و بابونه، جشنواره گل ها را در این شهر به راه انداخته اند. آن وقت هوای شهر را با بوی گل های رنگارنگ باید تنفس کرد. از دروازه قرآن باید گذشت و سر حوصله و فرصت به زیارت شاهچراغ رفت و بعد راهی زیارتگاه رندان جهان، حافظیه و سعدیه، آرامگاه خداوند شعر رفت. شیراز از قدیم به داشتن باغ‌های چشم نواز مشهور بوده‌است. امروزه بیش‌تر باغ‌های این شهر در مناطق قصردشت، کشن، چمران و معالی‌آباد واقع شده‌اند.

محبوبیت شیراز فقط به خاطر مقبره شعرا و باغ های دلفریبش نیست. در هر جای این شهر می توانید آثار منحصر به فردی را تماشا کنید، از مجموعه وکیل گرفته تا امامزادگان معروفش. غیر از این می توانید در بازار تاریخی اش بگردید و خوردنی های خوشمزه بخورید. یادتان نرود به دروازه قرآن هم سری بزنید.در این بخش از گردشگری قصد داریم تا اطلاعات مفید و کاملی را در مورد شیراز شهر تاریخ و تماشا در اختیار شما دوستان قرار دهیم.

مناطق گردشگری شیراز

 • دروازه قرآن: ورودی شهر از شمال، دروازه قرآنی است که آرامگاه خواجوی کرمانی را هم در همسایگی خود دارد و به خصوص شب ها با نورپردازی بسیار زیبا، جذابتر هم می شود.

ghoran

 • حافظیه: آرامگاه حافظ است با آن بنای یابود زیبایش. بنایی که سال 1315 و با الهام از معماری دوره زندیه ساخته شد. در حافظیه می توانید در باغ باصفای اطراف مقبره حافظ قدم بزنید. حافظیه در میدان آزادی یا همان فلکه گاز شیراز قرار دارد. در اینجا می توانید فالوده هم بخورید.

حافظیه

 • سعدیه: سعدیه و باغ دلگشایش هم از نقاط پربازدید و زیبای شیراز است. سعدیه با آن حوض آبی و ماهی هایش، از آن نقاط محبوب است. برای رفتن به مزار استاد سخن سعدی، باید به میدان بوستان شیراز بروید.

sadi

 • امامزاده شاه چراغ (ع): بارگاه احمد بن موسی (ع)، برادر امام رضا (ع) نیازی به معرفی ندارد و باید برای زیارتش به خیابان احمدیه شیراز بروید. پس از زیارت به معماری امامزاده که از دوره دیلیمیان به جای مانده دقت کنید و سری هم به موزه امامزاده بزنید.

shahcheragh

 • بازار: بازار 300 ساله شیراز یکی از زیباترین بازارهای ایران است و از دوره زندیه به یادگار مانده است. انواع دست بافت ها، میناکاری و اشیای عتیقه و نیز سوغات های دیگر استان فارس از جمله عرقیات مشهور آن را می توانید در این بازار پیدا کنید. به بازارسرای مشیر و عمارت زیبای صنایع دستی آن هم سری بزنید. در چند قدمی بازار حمام و مسجد وکیل قرار دارد که می توانید به آنجا بروید و از این آثار تاریخی هم بازدید کنید.
 • ارگ کریمخان: مهمترین و بزرگترین بنای دوره زندیه همین ارگ است که مرکز حکومت شاهان زند بود. مجموعه ارگ با تزئینات و معماری زیبای دوره زندیه در مرکز شهر شیراز و نزدیک چهارراه زند قرار دارد.
 • نارنجستان قوام: عمارت قجری نارنجستان قوام، سال های سال یکی از مهمترین مراکز سیاسی شیراز بوده است. ساختمان زیبای نارنجستان، پر از آیینه کاری، نقاشی، کاشی کاری، گچبری و منبت کاری است. این عمارت با باغ باصفای نارنجش در مسیر خیابان لطفعلی خان به حرم شاهچراغ (ع) قرار دارد. در این خیابان سری هم بزنید به خانه زینت الملک که از آن خانه های قاجاری زیبای شهر است.

narenj

 • باغ های شیراز: اگر می خواهید از هوای بهاری شیراز سرمست شوید به باغ های دلگشای شیراز سری بزنید و لابلای گل ها و سبزه ها و سروهای شیرازی چند ساعتی را بگذرانید. باغ 13 هکتاری عفیف آباد یا گلشن در خیابان عفیف آباد قرار دارد و موزه سلاح های نظامی را هم تماشا کنید. باغ مشهور و جهانی ارم نیز با سروهای ناز و گل و گیاهان طرب انگیزش در خیابان ارم قرار دارد. باغ جهان نما در نزدیکی دروازه قرآن و باغ دلگشا در مسیر آرامگاه سعدی، باغ های دیگر شهر هستند.

دیگر مکان های دیدنی شیراز به صورت فهرست وار در زیر آورده شده است:

مسجد وکیل : شیراز, ارگ کریمخانی :شیراز, بازار وکیل : شیراز, باغ ارم : شیراز, باغ نظر : کازرون, باغ دلگشا : شیراز, باغ عفیف‌آباد : شیراز, بازار سرپوشیده : جهرم, برم دلک : شیراز, بند امیر : شیراز, قلعه بهرام گور : قطرویه, قلعه فاتح : قطرویه, برح نو : قطرویه, قدم گاه علی : قطرویه,منطقه تفریحی تفت : قطرویه, غار سنگ تراشان : جهرم, آرامگاه علامه دوانی : کازرون, آرامگاه حافظ : شیراز, آرامگاه شیخ ابواسحاق کازرونی : کازرون, آرامگاه سعدی :شیراز, آتشکده ی ساسانی : جهرم, مسجد و مدرسه ی خان : جهرم, کاروانسرا و آب انبار مخک : جهرم ,آرامگاه باربد : جهرم, چشمه ی سرچشمه : جویُم, آبشار رحمت آباد : جویُم, تنگه کُلون : جویُم, تنگه حاجی آباد : جویُم, شاه غریب و جنگلهای کُنار مجاور : جویُم, آرامگاه سید ابو احمد جویُمی : جویُم, منطقه قادرآباد : جویُم, آتشکده آذرفرنبغ کاریان : جویُم, دریاچه هَرم : جویُم, دریاچه سد فرشته جان : جویُم, آرامگاه ناصر دیوان کازرونی : کازرون,  بیشاپور : کازرون, پاسارگاد : پاسارگاد, تخت جمشید : مرودشت, برکه کل/آب انبار کل (بزرگترین آب انبار ایران) : گراش, هفت برکه : گراش, قلعه همایون دژ : گراش, برکه چارتاخ / چهار طاق : گراش, حسینیه سنگ آوی : گراش, بئر گال / تپه گال : گراش, حسینیه باشکوه اعظم : گراش

هتل های شیراز

 • هتل چمران شیراز: یخچال، تلویزیون، استخر، سوئیت، رستوران، اینترنت، سرویس فرنگی، سرویس ایرانی، پارکینگ، نمازخانه، لابی، ماهواره، سالن ورزش، فروشگاه و غرفه، کافی شاپ، اینترنت در لابی،
 • هتل بزرگ شیراز: شیراز – دروازه قرآن
 • هتل پارس شیراز: استان فارس – شهر شیراز – خیابان زند – هتل بین المللی پارس شیراز
 • هتل هما شیراز: استان فارس – شهر شیراز – میدان گاز – جنب پارک آزادی – هتل هما شیراز
 • هتل زندیه شیراز: خیابان هجرت – پشت ارگ کریمخان
 • هتل پرسپولیس شیراز: استان فارس – شهر شیراز – بلوار آزادی – حد فاصل چهارراه حافظیه به میدان اطلسی – هتل بین المللی پرسپولیس شیراز
 • هتل الیزه شیراز: شیراز – خیابان معالی آباد – خیابان پزشکان
 • هتل پارک سعدی شیراز: شیراز – چهارراه حافظیه – خیابان حافظ – روبروی باغ جهان نما
 • هتل پارک شیراز: استان فارس – شهر شیراز – خیابان سعدی – چهار راه زند – پارک هتل شیراز
 • هتل ستارگان شیراز: شیراز – بلوار آزادی – نبش خیابان ارم – هتل ستارگان

دیدنی های شیرازسوغات شیراز

سوغات شیراز شهر گل و غزل است، شهری که عطر بهارنارنج کوچه هایش آدم را شاعر می کند. آب و هوای مناسب شیراز باعث شده تا درختان نارنج را به وفور ببینید. اگر فصل بهار، مخصوصا اردیبهشت به شیراز سفر کنید عطر بهارنارنج حال و هوای خاصی را پدید آورده است. بهارنارنج شهر شیراز، زبانزد خاص و عام است.

 • صنایع دستی شیراز با ارزش ترین سوغاتی است که میتوانید تهیه کنید، صنایع زیبایی که منحصر به شیراز است مانند منبت کاری، گلیم، قالی و قالیچه، خاتم کاری، گبه و … می باشند. به غیر از آن بهارنارنج، خرما، آب لیمو تازه ، مسقطی ، عرقیات ناب و فالوده معروف ترین سوغاتی شهر شیراز هستند
 • کلوچه
 • کاک یا نان یوخه شیراز
 • نان فسا
 • پرتقال داراب
 • رب انار ارسنجان
 • آبغوره
 • مسقطی شیراز: یکی از معروفترین شیرینی های ایرانی که نوعی حلوا هم محسوب می شود، مسقطی شیراز است. در سفره نوروزی ایرانیان، بخصوص بخش های جنوبی کشور مسقطی جایگاه ویژه ای دارد و بعنوان یک دسر خوشمزه می توان از آن یاد کرد. مسقطی شیراز انواع ویژه ای دارد که محبوب ترین آن مسقطی لارستان می باشد.
 • لیمو و آبلیمو شیراز
 • عرقیات شیراز: وجود باغ ها و گلستان های فراوان در شیراز و حومه آن، شیراز را به شهر عرقیات مشهور کرده است. عرقیات شیراز در واقع یکی از بهترین سوغاتی هایش محسوب می شود. هر کدام از این عرقیات طعم و خواص درمانی ویژه ای دارند. محبوب ترین آن ها عرق بیدمشک، نسترن و دو آتش است. همچنین گلاب هم یکی از عرقیات تولید شده می باشد، که گلاب میمند از شهرت خاصی برخوردار است.
 • فالوده شیراز: کمتر کسی را می توان دید که آن را نشناسد. فالوده شیرازی به لطف لیمو ترش شیراز، طعم بسیار عالی دارد.  همچنین متناسب با سلیقه هر فرد با عرقیات مختلف، آب آلبالو و دیگر میوه ها سرو می شود.

زبان اهالی شیراز

زبان مردم شیراز فارسی است ولی با تفاوت لهجه.  زیبایی گفتار مردم شیراز در سخن سخنوران آن نیز آشکاراست تا جایی که سعدی و حافظ با ابن زبان شهرت یافته اند و حتی بعضی زبان و ادب فارسی امروز را زبان سعدی میدانند به تعبیر سعدی:

هر متاعی زمعدنی خیزد       شکر از مصر و سعدی از شیراز

دیدنی های شیرازمراکز خرید شیراز

 • مجتمع تجاری تفریحی خلیج فارس:  بزرگ ترین مرکز خرید شیراز مجتمع خلیج فارس واقع در ابتدای ورودی شهر جدید صدرا می باشد که به عنوان ششمین مرکز خرید بزرگ دنیا، دارای وسعتی به بزرگی ۵۰۰ هزار متر مربع است. در این مجتمع ۲۵۰۰ فروشگاه ، شهربازی ، سینما ، هتل ، هایپرمارکت، و سالن‌های ورزشی وجود دارد. آدرس: فارس – شیراز ابتدای ورودی شهر جدید صدرا   تلفن:  071-6665101
 • مجتمع بزرگ زیتون فارس:  مجتمع ۱۲ طبقه‌ی زیتون فارس واقع در چهارراه پارامونت، دارای ۴۰۰ فروشگاه، سینمای ۳ بعدی، کافی شاپ‌ها، شهربازی، و همچنین ۸۰۰ واحد پارکینگ می باشد. از امکانات این مجموعه می‌توان به نزدیک بودنش به ایستگاه خط دو مترو و حمل بار، سیستم‌های امنیتی و رفاهی اشاره کرد. آدرس: فارس – شیراز چهاراه پانزده خرداد
 • مجتمع تجاری ستاره فارس: «مجتمع تجاری ستاره فارس» یک مجتمع بسیار لوکس و گرانقیمت در شمال شهراست که بیشتر اجناسش از مناطق آزاد کشور تامین می‌شود. مجتمع ۹ طبقه‌ی ستاره فارس واقع در شمال شهر ، از دیگر بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین مراکز خرید این شهر است. در این مجتمع ۴۵۰ واحد تجاری با انواع کالاهای مورد نیاز از جمله لباس‌های مردانه، زنانه و بچگانه، تلفن همراه، لوازم تزئینی، لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره وجود دارد. بخش خوشمزه این مجتمع فست فود ستاره فارس است که شمال غرفه‌های مختلف غذاهای آسیایی، مکزیکی، چینی، هندی، کنتاکی، پیتزا، ساندویچ و کافی شاپ است. آدرس: فارس – شیراز خیابان عفیف آباد
 • مجتمع بزرگ تجاری – اداری آفتاب فارس: این مجتمع درست کنار ایستگاه مترو ساخته شده تا دسترسی مردم راحت شود. این مجتمع  ۷ طبقه، با وسعت ۳۳ هزار مترمربع با ۲۳۷ واحد تجاری و ۲ طبقه پارکینگ با طرفیت ۵۰۰ خودرو پذیرای شما است. از ویژگی‌های این مجتمع نزدیک بودن آن به ایستگاه مترو است. همچنین امکاناتی چون رستوران و کافی شاپ، سرویس بهداشتی، آسانسور و سیستم‌های امنیتی و بسیاری موارد دیگر از دیگر ویژگی‌های این مجتمع عظیم و پر رفت و آمد است.آدرس: فارس – شیراز بلوار معالی آباد
 • مجتمع تجاری-تفریحی هامون | Hamoon Shopping Mall: این مجتمع که در بلوار ستارخان قرار دارد یکی از مراکز خرید لوکس شیراز است که انواع لوازم لوکس را می توانیدتهیه کنید. این مجتمع لوکس با انواع لوازم مورد نیاز پذیرای بازدیدکنندگان است. ۲ رستوران ارائه‌دهنده غذاهای فست فودی، یک کافه تریا و رستورانی عالی به نام لوت با غذاهای خوشمزه ایرانی در این مکان وجود دارند. همچنین شهربازی این مجتمع مکانی مناسب برای گذران اوقات کودکان و نوجوانان است
 • مرکز خرید سلطانیه: فارس – شیراز میدان مطهری ، بلوار قدوسی شرقی
 • بازار انقلاب: این بازار پر از فروشگاه‌های ادوات موسیقی و محصولات فرهنگی و خدماتی مثل چاپ‌های دیجیتال و دفاتر خدمات تایپ و ترجمه  می باشد. آدرس: فارس – شیراز خیابان مشکین فام
 • مرکز خرید پی سی سنتر: این مرکز خرید که دارای ۶ طبقه است، اصلی‌ترین مرکز خدمات کامپیوتر شیراز محسوب می‌شود که می‌توانید انواع کامپیوتر و لوازم جانبی آن را تهیه کنید. آدرس: فارس – شیراز خیابان ملاصدرا، کوچه 2
 • مرکز خرید حافظ: این مجتمع مشمل بر57 باب مغازه و 18 واحد آپارتمان تجاری بوده و دارای امکاناتی از قبیل آسانسور،پله برقی، سیستم گرمایش وسرمایش مرکزی، پارکینگ اختصاصی، بر…
 • بازار مسگرها: بازار مسگرها از بازارهای شیرازاست که در محله درب شاهزاده قرار گرفته است. این بازار بقایای بازار قیصریه است که توسط امام قلی خان در غرب مدرسه خان ساخته شده. این بازار که از بقایای بازار قیصریه است، در زمان قاجار به سبب وقوع زلزله تخریب، و سپس در سال ۱۲۹۹ مرمت شد. در بازار اسباب منزل خود را می‌توانید تهیه کنید. فارس – شیراز محله درب شاهزاده
 • مرکز خرید شیراز: فارس – شیراز خیابان قصردشت ، سه راه برق
 • مرکز تجاری مهدی :  این‌جا مرکز بازی‌های کامپیوتری است. بنابراین اگر طرفدار بازی‌های کامپیوتری هستید حتما به دیدن این مرکز تجاری جذاب بروید. فارس – شیراز خیابان داریوش
 • مرکز خرید گاندیک فارس – شیراز بلوار معالی آباد
 • مجتمع تجاری- اداری سپهر: از مراکز خرید جذاب شیراز می‌توان از مجتمع سپهر نام برد. این مجتمع عرضه‌کننده اجناس با کیفیتی چون پوشاک، ادکلن، لوازم تزیینی، اسباب بازی و غیره است. فارس – شیراز عفیف آباد
 • پاساژ شهر شب: از قدیمیترین مراکز خرید شهر شیراز بوده که در بلوار مرکزی شیراز قرار داشته و به بسیاری از هتلها نزدیکه. کیفیت و قیمت اجناس این پاساژ خیلی خوبه…. . فارس – شیراز بلوار زند – نبش خیابان نوبهار
 • بازار حاجی: بازار حاجی یکی از بازارهای قدیمی شیراز بوده که در بافت قدیم شیراز روبرو مدرسه خان قرار دارد. این بازار از قدیم‌ترین بازارهای شیراز است که روبه‌روی مدرسه خان قرار دارد. اگر طالب لباس‌های سنتی شیراز هستید حتما سری به این بازار سنتی بزنید. فارس – شیراز خیابان لطفعلی خان زند – بعد از سه راه احمدی -سه راه شاهچراغ

حمل و نقل

فرودگاه

آدرس: شیراز – فرودگاه بین المللی دستغیب شیراز کد پستی 7158793136

مركز تلفن:  99-37118890-0711       اطلاعات پرواز: 199 (پاسخگويي 24 ساعته )         پست الکترونیکی:            info@shiraz.airport.ir

راه آهن

آدرس:ایستگاه راه‌آهن شیراز در مجاورت مجتمع خلیج فارس و شهرک قصرقمشه واقع است.

مركز تلفن :  ۰۷۱۳۶۲۰۱۷۷۶-۰۷۱۳۶۲۰۱۲۷۰-۰۷۱۳۶۲۰۰۸۴۸-۰۷۱۳۶۲۰۰۳۲۱          مركز اطلاع رساني                    ۰۲۱۵۱۴۹               سامانه پيامكي                          ۱۰۰۰۰۹

پایانه مسافربری

شهر شیراز دارای چهار پایانه مسافربری می باشد که در نزدیکی به ابتدای ۴ محور اصلی خروجی شهر واقع گشته است.

فهرست پایانه‌های شیراز:
 • پایانه شهید کاراندیش

این پایانه دارای چهار فاز می‌باشد. درب ورودی پایانه در ضلع شمالی و درب خروجی آن در ضلع جنوب غربی قرار دارد. جایگاه‌های سوار شدن مسافران در ضلع شمالی قرار دارد و همچنین جایگاه تخلیه مسافرین و سالن استقبال کنندگان در ضلع غربی پایانه‌است. این پایانه دارای ۴ سالن است. همچنین مساحت محوطه جایگاه‌های سوار شدن در این پایانه بالغ بر ۱۲۰۰۰ متر مربع می‌باشد. این پایانه به مسافران شهرها و بخش‌هایی از شمال، جنوب، شرق و غرب شیراز خدمات می‌دهد.

 • پایانه شهید مدرس

این پایانه واقع در بولوار شهید مدرس شیراز می‌باشد که به مسافرین شهرها و بخش‌های شرقی شیراز خدمات می‌دهند.

 • پایانه امیرکبیر

در حال حاضر این پایانه در محوطه شهرداری منطقه چهار واقع در ابتدای بلوار امیرکبیر می باشد. مساحت این پایانه حدود ۲ هکتار است و به مسافرین شهرها و بخشهای جنوب و جنوب غربیشیراز خدمات ارایه می‌دهد. ساختمان جدید این پایانه در ورودی شهر (انتهای بلوار امیرکبیر روبروی پلیس راه سابق) ساخته و افتتاح شده است که تا پایان سال ۹۲۲ تمامی سرویس ها به  ترمینال جدید انتفال می یابد.

 • پایانه غیرمتمرکز سپیدان

این پایانه مابین میدان قصردشت و پایانه اتوبوسرانی درون شهری قصردشت واقع شده‌است و به مسافرین شهرها و بخشهای شمال غرب شیراز خدمات می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *