دسته‌ها
گردشگری

در سفر به لرستان این دیدنی‌ها را به یاد داشته باشید

لرستان سرزمینی است چهارفصل، سرسبز و بکر با آب‌ و هوای معتدل کوهستانی و جاذبه‌های طبیعی و باستانی پرشمار و منحصر به فرد. لرستان با کوه‌های بلند، رودها و آبشارهای پرخروش، دشت‌های سبز و دریاچه‌های درخشان، تالاب‌های بکر و جنگل‌های انبوه بلوط، یکی از زیباترین استان‌های ایران است.

این استان همچنین از کهن‌ترین سکونت‌گاه‌های بشر در ایران و جهان است، با تاریخی چند هزارساله و سنگ‌نوشته‌ها، آثار تاریخی و سفالینه‌هایی که در موزه‌های متعدد ایران و جهان می‌توان یافت.

۱قلعه فلک الافلاک

این قلعه‌ی باستانی که یک شاهکار جهانی معماری  است، در مرکز خرم‌آباد واقع و در دوره‌ی ساسانیان ساخته شده است، با هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل، مساحت پنج هزار و ۳۰۰ مترمربع و نقشه‌ی هشت‌ضلعی نامنظم.

مقایسه‌ی قیمت‌ها و خرید بلیط هواپیما به خرم‌آباد

۲دریاچه‌ی کیو

دریاچه زلال و منحصر به فرد «کیو» با مساحت هفت هکتار و عمق بین سه تا هفت متر، از زیباترین دریاچه‌های فصلی و خودجوش ایران است. دریاچه‌ی کیو از «مخمل کوه» سرچشمه می‌گیرد و چشمه‌های کف این دریاچه محل ورود آب سرچشمه به آن است.

۳مناره‌ی آجری خرم‌آباد

مناره‌ی آجری با قدمتی حدود ۹۰۰ سال در جنوب خرم‌آباد قرار دارد و با ارتفاع ۳۰ متر، بر پایه‌ای سنگی بنا شده است. برای رفتن به بام این مناره، باید ۹۹ پله‌ی دَوَرانی آن را پیمود.

مقایسه‌ی قیمت‌ها و خرید بلیط اتوبوس به خرم‌آباد

۴آبشار بیشه

آبشار بیشه از دیگر جاذبه‌های نادر استان لرستان است. این آبشار در نزدیکی شهرستان دورود، با ارتفاع ۴۸ و عرض ۲۰ متر از عریض‌ترین آبشارهای کشور است.

 ۵دریاچه گهر

دریاچه کوهستانی «گهر» از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شیرین کشور است. این دریاچه در ۳۵ کیلومتری شهر دورود قرار دارد و با مساحت ۱۰۰ هکتار، از ذوب برف‌های اشترانکوه پدید آمده است.

مقایسه‌ی قیمت‌ها و خرید بلیط اتوبوس به دورود

 ۶آبشار آب سفید

آبشار آب سفید در بخش بشارت الیگودرز، از تونلی در یک کوه سنگی بیرون می‌آید و آب آن در اثر برخورد با سنگ‌ها، به شکل حباب‌های سفیدی درمی‌آید و به این دلیل، به «آب سفید» معروف شده ست.

این آبشار که ارتفاعی بیش از ۶۰ متر دارد، به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سپس به دز می‌ریزد.

۷دشت لاله‌های واژگون

یکی از دیدنی‌ترین مناظر طبیعی لرستان، دشت لاله‌های واژگون الیگودرز است. این دشت در دامنه‌ی زاگرس، در فصل بهار از گل‌های لاله به رنگ سرخ و زرد پوشیده می‌شود.

مقایسه‌ی قیمت‌ها و خرید بلیط اتوبوس به الیگودرز

«دشت دالانی» الیگودرز با مساحت دو هزار و ۹۰۰ هکتاری در ارتفاعات اشترانکوه، محل رویش دو نوع نادر لاله‌ی واژگون به نام‌های “سوسن چلچراغ” و “اشک مریم”است.

۸تنگه شیرز

این تنگه در ۵۵ کیلومتری شهر کوهدشت و در مجاورت رودخانه‌ی سیمره، شاخه‌ی اصلی کرخه واقع است.

در میان این تنگه، رودی جاری است که به سیمره می‌پیوندد. تنگه‌ی شیرز، محصور میان دیوارهایی از سنگ و صخره با ارتفاع ۱۵۰ – ۲۰۰ متر است و منظره‌ای بسیار باشکوه دارد.

 ۹غار کلماکره

«کلماکره» غاری طبیعی و باستانی در شهر «پلدختر» است. دهانه‌های غار در پناه صخره‌ای شیب‌دار از نظرها پنهان است؛ ارتفاع غار از سطح زمین حدود ۶۵۰ متر و دهانه‌ی آن، رو به جلگه‌ی سیمره و کشکان است.

 

در این مطلب کوتاه، ۹ جاذبه‌ی گردشگری استان لرستان به اختصار معرفی شد. برای سفر به لرستان و دیدن این زیبایی‌ها می‌توانید در اپلیکیشن یا سایت مِستربلیط، مسیرهای دسترسی به شهرهای مختلف این استان را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *