اخبار و مقالات

خلبانان جنگ تحمیلی

1 resize2 - خلبانان جنگ تحمیلی
نوشته شده توسط ابوالفضل دانش

کشور عزیزمان ایران ۸ سال درگیر جنگ تحمیلی نابرابر و ناجوانمردانه با عراق شد. جنگی که اگر غیرت صبر و رشادت ملت و زیرکی دولت نبود، یحتمل بازنده ایران می بود. ایرانی که به تازگی از چنگال حکومت شاهنشاهی رها یافته بود به چنگال جنگی ناگهانی اسیر شد. در این بخش از سری مقالات مجله گردشگری مستر بلیط نگاهی به گذشته و ایثار افرادی جان بر کف خواهیم داشت.

عباس بابایی

شهید عباس بابایی

هشت سال تمام مرد های ایرانی از مرزها دفاع کردند و زنان هم پا به پای آنان با فرستادن لباس و غذا و دعا کردن های مکرر حامیشان بودند. زنان وفاداری که دلاوری شان بعد از جنگ هم ادامه دار بود به طوری که حق کلمه ی عشق را با زندگی کردن در کنار همسران جانبازشان به حد اعلا ادا کردند.

عراقی ها از هر طریقی که می شد و می توانستند قصد داشتند به خاک مقدس ایران تجاوز کنند و ایران را نابود کنند؛ از راه زمینی، دریایی و بخصوص هوایی با بمباران های وحشتناک و کشنده… جنگنده های ایرانی هم تاآنجایی که توان داشتند راه را بر آنان می بستند. جنگ که فقط روی زمین نبود، چه نبرد هایی که در فراز آسمان مردم ایران شاهدش بودند و جه خلبانانی که جان بر کف وابستگی های خود را روی زمین گذاشتند و به آسمان ها رفتند تا آسمان ایران همیشه آبی بماند.

در چنین روزی یعنی ۱۸ آذر سال ۱۳۷۰ سازمان ملل عراق را بعوان مسئول و آغازگر جنگ معرفی کرد و شایسته است هر سال در این تاریخ از تمام کسانی که با تمام وجود جنگیدند یاد کنیم و به یاد بیاوریم آرامش امروزمان را مدیونشان هستیم و هم چنین یادی کنیم از تمام خلبانان جنگ تحمیلی؛ آقایان جلیل زندی، شهرام رستمی، افشار، یدالله شریفی راد، فرح آور ، شفی، علائی، اسدالله عادلی، محمد مسبوق، عباس دوران، غیاثی، ذهنورد، ذوقی، محمد هاشم آل آقا، خسرو داد، یدالله جواد پور، حسن افغان طلوعی، مالیج، عباس بابایی، علی عظیمی، آزاد، جوشن،هاشم زاده، اسماعیلی، راثی، ادیبی، اسماعیل صحتی، محمد صحرائی، حسیبی، امیر،امیر اصلانی، هداوند، عباسی، کوچمزگی، سالاری، محمدرضا عطایی، هاشمی، نقدی، مسلمی، رضا، افخمی، سرلک، مهلوجی، گودرز، مفیدی، عباس خرین، اخباری، فرهاد دهقان، ابراهیمی، موسوی، بزرگی و علیرضا یاسینی.

کم نبودند قهرمانان خلبان کشورمان ایران به همین خاطر تعدادی از آن ها به شرح معرفی می شود:

  • خلبان جلیل زندی: در سال ۱۳۳۰ در گرمسار به دنیا آمد ،در تمام دوران جنگ ایران و عراق به خدمت مشغول بود و به عنوان موفق ترین خلبان در نبرد های ایران و عراق و هم چنین موفق ترین خلبان هواپیمای اف-۱۴ در جهان شناخته شد.این بزرگوار ۱۲ فروردین ۱۳۸۰ در سن ۴۹ سالگی در گذشت.
  • عباس دوران: یکی دیگر از قهرمانانی است که در دوران جنگ بیش از ۱۲۰ پروازجنگی داشت. وی در سال ۱۳۲۹ در شیراز چشم به جهان گشود. برزگواربار ها می گفت اگر هواپیما بال نداشته باشد ، خودم بال در آورده و بر سر دشمن فرود می آیمد تن به اسارت نخواهم داد. درسال ۱۳۶۱ در حادثه ی جنگی فوت کرد و در سال۱۳۸۱ بقایای پیکر پاک شهید دوران به خاک میهن برگشت تا این سند افتخار همیشه جاودان تاریخ ایران اسلامی در سرزمینی که دوست داشت، تشییع و در دارالرحمه شیراز به خاک سپرده شد.
  • اسدالله عادلی و محمدمسبوق: این دو عزیز دارای رکورد سرنگونی سه جنگندهبا یک موشک فینیکس می باشند و این رکورد به این دلیل است که آقای عادلی به همراه کابین عقب آقای مسبوق در روز های اولیه ی جنگ فروند میگ ۳۲ که در فرمشین بسیار نزدیک به هم پرواز می کردند را باشلیک یک موشک فونیکس در حوالی جزیره خاک سرنگون کردند.

و امان از خیانت ها…

جنگ تحمیلی ایران و عراق درس های زیادی به ما آموخت. فارغ از انسان های دلیری که به خاطر اعتقادات و وطنشان دلاورمردانه جنگیدند. بودند افرادی که با خیانتشان اسم ننگین خود را در کتاب تاریخ نوشتند و کم نبودند از این خائن ها در هول و ولای جنگ. یکی از این خائن ها سروان احمد مرادی بود. پس از خیانتش به سوئیس رفت و بعد از ۳ ماه اقامتش در سوئیس توسط عاملی ناشناس مورد اصابت گلوله قرار گرفت کشته شد؛ چراکه دیگر مهره ی سوخته بود!

همیشه در خاطرمان خاطرات فداکاران جنگ باقی می ماند؛ روحشان شاد و یادشان محترم…

درباره نویسنده

ابوالفضل دانش

دیدگاهتان را بنویسید